سی‌ان‌ان: ایران به طالبان برای کشتن نیروهای آمریکایی پول داده‌است

شبکه آمریکایی «سی ان ان» گزارش داده که به اسنادی دست یافته که نشان می‌دهد ایران به جنگجویان گروه طالبان برای کشتن نیروهای آمریکا و ائتلاف بین‌المللی در افغانستان پاداش داده‌است.

این رسانه آمریکایی اعلام کرد که به اطلاعاتی دربارهٔ پرداخت‌های پشت پرده دستکم شش حمله شبه‌نظامیان، تنها در سال گذشته، دست یافته‌است. این حملات شامل یک بمب‌گذاری انتحاری به پایگاه هوایی آمریکا در ماه دسامبر هم می‌شود.

براساس سندی که سی‌ان‌ان مشاهده کرده‌است، پیشنهاد پول به عناصر طالبان مشخصاً شبکه حقانی «از سوی یک دولت خارجی انجام شده تا حمله‌ای به پایگاه هوایی بزرگ بگرام در ۱۱ دسامبر صورت گیرد.

این حمله منجر به کشته‌شدن دو غیرنظامی و مجروح شدن بیش از ۷۰ نفر دیگر، از جمله چهار نیروی آمریکایی شد.

با توجه به اسناد رسیده به دست CNN، در این ارزیابی‌ها سیا، آژانس اطلاعات دفاعی (DIA) و مرکز ملی مبارزه با تروریسم (NCTC) شرکت کردند.

گرچه اذعان شده که این رابطه «تهدید بزرگی برای منافع ایالات متحده است»، سرانجام، مقامات امنیت ملی در اواخر ماه مارس توصیه کردند که دولت قدم‌های خاصی در جهت حل روابط اساسی بین شبکه ایران و حقانی برندارد، در حالی که مقامات به این نتیجه رسیدند که مطابق سند پنتاگون، هرگونه پاسخ احتمالی می‌تواند تأثیر منفی بر تلاش‌های صلح بگذارد.

براساس گزارش این رسانه، نهادهای اطلاعاتی آمریکا مسیر پرداخت این پول‌ها را در شش حمله که نیروهای شورشی تنها در سال گذشته انجام داده بررسی کرده‌اند.

راب لودویک سخنگوی پنتاگون به سی‌ان‌ان گفت: «ما ارزیابی‌های اطلاعاتی را فاش نمی‌کنیم ولی دولت آمریکا بارها از ایران به‌طور علنی و غیرعلنی خواسته که رفتار پلید و تنش‌زا در سرتاسر خاورمیانه و جهان متوقف کند».