قرقاش: فلسطینی‌ها باید از فرصت توافق استفاده کنند

انور قرقاش وزیر مشاور دولت امارات در امور خارجه گفت: امضای توافق با اسرائیل برای نجات راه حل دو کشور و خریدن زمان لازم بود.

قرقاش در گفتگو با تلویزیون «سی‌ان‌ان» آمریکا تأکید کرد که طرف فلسطینی بایستی از این فرصت استفاده کند، زیرا این وضعیت همیشگی نخواهد بود.

او افزود: موضوع الحاق اراضی فلسطینی به مثابه بمب ساعتی است که باعث نگرانی همگان است، لذا آن را از روی میز حذف کردیم.

پیش از این، قرقاش، واکنش‌های مثبت از پایتخت‌های مهم به توافق امارات با اسرائیل را تشویق کننده و دلگرم کننده توصیف کرده بود.

به گفته او: در ارزیابی این پایتخت‌ها خطر الحاق اراضی فلسطینی به نفع فرصت راهکار دو دولت از بین رفته‌است.

این مقام اماراتی در چندین پیام توئیتری گفته‌است: تصمیم شیخ محمد بن زاید آل نهیان ولیعهد ابوظبی و جانشین فرمانده کل نیروهای مسلح امارات شجاعانه و برگرفته از واقعیتی است که ما به آن نیاز داریم.

قرقاش اضافه کرد: فرصت صلح فلسطینی-اسرائیلی برقرار می‌ماند و ابتکار جسورانه شیخ محمد بن زاید، علاوه بر اینکه شبح الحاق اراضی فلسطینی را دور کرد به فرصت صلح از طریق راهکار دو دولت زمان بیشتری داد.

این مقام اماراتی ادامه داد: تصمیم امارات در این باره طبق مشورت سازمان یافته و منظم وفعال در مکانیسم تصمیم‌گیری در سیاست خارجی ما بوده‌است و طبق معمول شیخ محمد بن زاید از همه جوانب آگاه بود و تصمیم را براساس یک چشم‌انداز راهبردی به پیش برد که ترکیبی از رئالیسم سیاسی و آینده نگری را با خود دارد. تصمیمی شجاع از رهبری استثنایی.