محکومیت بین‌اللملی و عربی حمله حوثی‌ها به غیرنظامیان سعودی

جمهوری عربی مصر، حملات ناکام تروریست‌های حوثی به سوی سعودی را که با استفاده از موشک‌های بالستیک و چند فروند پهپاد بمب‌گذاری شده صورت گرفت و توسط نیروهای ائتلاف حمایت از مشروعیت در یمن رهگیری و منهدم شد، را محکوم کرد.

وزارت خارجهٔ مصر با انتشار بیانیه ای بار دیگر بر همبستگی کامل مصر و ایستادگی این کشور در کنار سعودی در مقابله با حملات متجاوزانه ای که غیرنظامیان و اماکن غیرنظامی را هدف قرار می‌دهد، تأکید و از هر اقدامی که سعودی برای دفاع از سرزمین‌ها و محافظت از امنیت ملی خود اتخاذ می‌کند، اعلام حمایت کرد.

در بیانیه وزارت خارجه مصر تأکید شده که این گونه اقدامات به جز تشدید تنش بیشتر در منطقه نتیجه دیگری در پی نخواهد داشت.

قاهره همچنین برای فراهم شدن فضای مناسب جهت از سرگیری گفت و گوهای سیاسی، بر اهمیت استقبال از همه طرح‌های پیشنهادی جهت برقراری آتش‌بس و دستیابی به حل بحران یمن براساس مرجع‌های مورد توافق به ویژه طرح شورای همکاری خلیج، سازوکار اجرایی آن و نتایج گفت و گوهای ملی جامع و قطعنامه ۲۲۱۶ شورای امنیت سازمان ملل، تأکید کرد.

از سوی دیگر، جمهوری جیبوتی حملات شورشیان حوثی را محکوم کرد.

ضیاء الدین سعید بامخرمه سفیر جمهوری جیبوتی در سعودی اظهار کرد: «شلیک موشک‌های بالستیک و پهپادهای بمب‌گذاری شده به سمت مناطق پرجمعیت و مناطق غیرنظامی، یک تجاوز آشکار است که امنیت و ثبات منطقه را تهدید می‌کند و خلاف قوانین بین‌المللی انسانی است».

وی مجدداً بر ایستادگی و همبستگی کشورش را در کنار سعودی علیه این تجاوز آشکار تأکید کرد.

در این میان، مشعل بن فهم السلمی رئیس پارلمان عربی، تجاوز تروریستی و ناکام شورشیان حوثی با استفاده از ۷ فروند پهپاد و ۴ موشک بالستیک علیه خاک سعودی را به شدت محکوم کرد.

السلمی در بیانیه امروز خود تجاوزهای مکرر تروریستی و بزدلانهٔ شورشیان حوثی علیه غیرنظامیان و اهداف غیرنظامی در سعودی را تأکیدی بر وابستگی حوثی‌ها و اجرای برنامه‌ها و سیاست‌های متجاوزانه رژیم ایران برای برهم زدن امنیت و ثبات در منطقه و تضعیف تلاش‌های مارتین گریفیتث فرستاده ویژه دبیرکل سازمان ملل به یمن خواند.

رئیس پارلمان عربی از جامعه جهانی خواست تا رژیم ایران را به توقف روند تأمین سلاح به شورشیان حوثی ملزم کند و گفت: گزارش اخیر دبیرکل سازمان ملل متحد نیز به دست داشتن مداوم رژیم ایران در تهیه اسلحه و موشک به شورشیان حوثی در یمن و نقض مستمر قطعنامه شماره ۲۲۱۶ شورای امنیت سازمان ملل تأکید دارد.