سایه شکست بر سر جشنواره فیلم قاهره

کرونا نقش اول یک تراژدی
سایه شکست بر سر جشنواره فیلم قاهره

جشنواره را نمی توان بدون حضور سلبریتی و مخاطبان و کارشناسان برگزار کرد. جشنواره باید پرزرق و برق و باشکوه باشد و برای همین جشنواره کن لغو شد.

این بخشی از اظهارات دست اندرکاران جشنواره کن بود که لغو آن را به علت شیوع کرونا توجیه کردند. جشنواره کن از سال ۱۹۳۹ در سواحل جنوبی فرانسه برگزار می شود.

بسیاری از جشنواره های فیلم جهان به همین دلیل تعطیل شدند. اما دست اندرکاران جشنواره بین المللی فیلم قاهره تصمیم دیگری گرفته اند و از آغاز ثبت نام فیلم در این جشنواره خبر دادند.

جشنواره بین المللی فیلم قاهره از ۱۹ تا ۲۸ نوامبر ۲۰۲۰ برگزار می شود و فیلم های کوتاه و بلند و مستند در آن روی پرده می روند. مهلت ثبت نام ۳۱ اوت تمام می شود.

محمد حفظی رییس جشنواره بین المللی فیلم قاهره گفت تا برگزاری جشنواره چند ماه مانده و شاید پاندومی کرونا در این مدت تمام شود.

او افزود چندین گزینه دیگر در نظر گرفته ایم تا این جشنواره برگزار شود و حضار از احتمال ابتلا به کرونا در امان بمانند.

در این میان، عده ای پیشنهاد برگزاری جشنواره مجازی را دادند که چندان مورد استقبال قرار نگرفت. با این حال ایمن محفوظ وکیل دادگستری گفت مساله برگزاری جشنواره را به دادگاه کشانده و نامه رسمی خطاب به خانم ایناس عبد الدایم وزیر فرهنگ مصر نوشت و در آن نسبت به برگزاری جشنواره هشدار داده است. او از وزیر فرهنگ خواسته جشنواره بین المللی فیلم قاهره را به صورت مجازی برگزار کند.

ایمن محفوظ افزود «همه کشورهای جهان گرفتار همه گیری خطرناک کرونا هستند و با مشکلاتی روبرو هستند. ما باید در راستای عدم شیوع آن تلاش کنیم».

او خاطر نشان کرد «می خواهیم این پیام را به دنیا بدهیم که مصر توان رویارویی با این چالش را دارد و جشنواره برگزار می کند. اما در همین حال باید شرایط سلامت و پروتکل های بهداشتی در راستای کنترل کرونا را در نظر بگیریم».
 

لیلی علوی بازیگر سینما و تلویزیون مصر

 
او اشاره کرد «اگر جشنواره قاهره با توجه به پروتکل های بهداشتی هم برگزار شود هنوز خطر شیوع کرونا وجود دارد و هزینه هنگفتی خواهد داشت. این بریز و بپاش به هیچ وجه مناسب شرایط اقتصادی دشوار مصر و جهان نیست. بنابراین باید دنبال یک راه حل میانه بود که برگزاری جشنواره مجازی بهترین راهکار به نظر می رسد».

طارق الشناوی عضو کمیته عالی جشنواره قاهره به المجله گفت «این کمیته برنامه ریزی برای برگزاری جشنواره را آغاز کرده است. به خصوص اینکه آمار ابتلا به کرونا کاهش یافته و همه امیدوارند که تا ماه نوامبر یعنی زمان برگزاری این جشنواره شیوع کرونا بدتر نشود».

او با اشاره به برگزاری جشنواره مجازی گفت این ایده مطرح شد اما چندان طرفدار ندارد. اعضای کمیته در مورد حضور ستاره های سینما در جشنواره به توافق رسیدند که می تواند کمتر از دوره های پیشین باشد.

او خاطر نشان کرد «جشنواره فیلم قاهره یک رویداد ملی است. دولت سینماها را تعطیل کرده است. اگر سینماها تعطیل بمانند جشنواره برگزار نمی شود. چند هفته دیگر فعالیت ها و برنامه های سینمایی عید قربان آغاز می شود. دولت مصر قرار است بازگشایی تدریجی سینماها را اعلام کند. شاید مثلا با گنجایش حداکثری ۲۵ درصد یا کمی بیشتر. پروازها به طور تدریجی از سرگرفته شدند پس احتمال حضور مهمانان خارجی هم وجود دارند. اگر سینماها بازگشایی شوند فیلم های جشنواره روی پرده می روند».
 
 منا زکی بازیگر مصری


راهکارهای جایگزین 

الشناوی در ادامه گفت «مقررات قرنطینه در تمام کشورهای جهان اعمال شده است و اغلب کشورها به این نتیجه رسیدند که باید به روال عادی بازگشت اما به شرطی که به پروتکل های بهداشتی توجه شود. هر کشوری پروتکل های بهداشتی متناسب با شرایط شیوع کرونا در آنجا را اجرا می کند. پس باید یک برنامه جامع برای برگزاری جشنواره تنظیم کرد و منتظر تصمیم دولت مصر بود که آیا قرنطینه را برمی دارد یا خیر».

او توضیح داد «نمی توان قطعا درباره برگزار شدن یا نشدن جشنواره قاهره اظهار نظر کرد. همه گزینه ها روی میز است؛ به ویژه اینکه دغدغه و ترس از آغاز موج دوم کرونا وجود دارد. موج دوم کرونا در پکن آغاز شده و ممکن است کشورهایی که نفس راحتی از کرونا کشیده اند بار دیگر گرفتار این ویروس مرگبار شوند».

او افزود «جشنواره فیلم ونیز قرار است دوم سپتامبر برگزار شود. ما اوضاع آنجا را دنبال می کنیم. برگزاری جشنواره فیلم ونیز تا حالا که قطعی است اما اگر تصمیم گرفتند که جشنواره لغو کنند احتمالا در آگوست اعلام می کنند. ما هم آن موقع جشنواره قاهره را لغو می کنیم».
 
لقاء الخمیسی بازیگر مصری

تمام گزینه ها روی میز است

 عصام زکریا منتقد سینما گفت «تمام گزینه ها روی میز است و همه چیز بستگی به تحولات کرونا در جهان در ماه نوامبر دارد. چه ممکن است تا آن زمان درمانی پیدا شود یا شیوع آن کاهش پیدا کند. اگر وضع بهتر شود دست اندرکاران هم به فعالیت خود ادامه می دهد اما اگر بدتر شد جشنواره مجازی برگزار می کنیم و فیلم ها را می توان آنلاین تماشا کرد».

او افزود «باید چند گزینه داشت چون کسی نمی داند فردا چه پیش می آید. اگر این جشنواره در سطح کشور برگزار شود دیگر به پروازهای خارجی و انتقال مهمانان و هتل برای پذیرایی از آنان و تجمع های بزرگ نیازی نیست و تاثیر چندانی بر بدتر شدن شیوع کرونا در مصر ندارد».
 
درا هنرپیشه مصری

 
جشنواره آماتورها
 
احمد السماحی منتقد سینما با رد طرح برگزاری جشنواره مجازی گفت «جشنواره را برگزار می کنند که ستارگان سینمای جهان و عرب در آن شرکت کنند. این نوعی از گردشگری سینمایی است که از طریق آن با فناوری های نوین و ایده های خلاقانه در فضای جشن آشنا می شویم. حالا اینکه بگوییم جشنواره مجازی به این معناست که بگوییم جشنواره آماتورها برگزار کنیم».

او در ادامه گفت «اگر شیوع کرونا در مصر به همین منوال پیش برود که دیگر برگزاری جشنواره توجیه ندارد و اگر هم جشنواره را لغو کنیم کسی گلایه نمی کند. جشنواره کن که بزرگ تر و قدیمی تر از جشنواره قاهره است تعطیل شد چرا که دست اندرکاران نتوانستند موفقیت این جشنواره که چند میلیون مخاطب در جهان دارد را تضمین کنند. پس اگر جشنواره قاهره لغو شود مشکلی نیست. نباید جشنواره را طوری تنظیم کرد که متناسب با جایگاه و ارزش آن نباشد».

او افزود «ستاره های طراز اول سینما در چند دوره اخیر جشنواره فیلم قاهره شرکت نکردند. برای همین مسئولان جشنواره همواره مراسم قدردانی یکی از ستاره ها را برگزار می کردند و همکاران دیگر هم به رسم تعارف در مراسم شرکت می کردند. پس در این شرایط اگر جشنواره در یک تالار کوچک هم برگزار شود ستاره های چندانی شرکت نمی کنند و این برازنده جشنواره قاهره نیست. بنابراین به نظرم بهتر است جشنواره امسال لغو شود».