سفیر آمریکا در بیروت: محدودکردن رسانه‌ها در ایران رخ می‌دهد نه در لبنان

احضار سفیر آمریکا در بیروت در پی اظهارات او.. حزب‌الله از «کمپین تحریک» می‌گوید

دوروتی شیا سفیر آمریکا در لبنان پس از رای دادگاه به ممنوع المصاحبه شدنش با یک شبکه تلویزیونی مصاحبه و حکم قضایی را «دیوانگی» توصیف کرد و گفت: «ساکت کردن رسانه‌ها در ایران رخ می‌دهد نه در لبنان».

دوروتی شیا روز جمعه  (۲۶ ژوئن) در مصاحبه‌ای با شبکه تلویزیونی الحدث انتقاداتی را متوجه دولت لبنان به دلیل کنترل حزب‌الله بر آن کرده بود.

این اظهارات شیا با واکنش دادگاهی در صور در جنوب لبنان مواجه شد و روز شنبه حکمی از سوی این دادگاه صادر شد.

در این میان، ناصیف حتی وزیر خارجه لبنان، سفیر آمریکا در بیروت را احضار کرد.

از سوی دیگر، حزب‌الله از کمپین تحریک و انتشار اطلاعات نادرست توسط دولت آمریکا و ابزارهای آن در لبنان سخن گفت.

در مقابل، وزارت امور خارجه آمریکا حزب‌الله را به «تلاش برای خاموش کردن صدای رسانه‌های لبنان» کرد و گفت که «این امر تاسف بار و رقت‌انگیز است».

 این وزارتخانه در بیانیه ای گفت: «حتی فکر کردن در مورد سوءاستفاده از دستگاه قضایی برای خاموش کردن آزادی بیان و آزادی مطبوعات مسخره است». این بیانیه افزود: «ما در کنار مردم لبنان و در مقابل سانسور حزب‌الله ایستاده‌ایم».

شیا در تازه‌ترین مصاحبه اش با شبکه الحدث، واکنش‌ها به اظهارات اخیرش را دیوانگی و جنون توصیف کرد و گفت: «من پیشتر شنیده بودم که دولت لبنان از سیاست خود مبنی بر ساکت کردن رسانه‌ها دست می‌کشد».

این مقام آمریکایی در ادامه افزود: «ایجاد محدودیت برای رسانه‌ها در ایران اتفاق می‌افتد و نباید در کشوری مانند لبنان نیز صورت پذیرد».

وی تأکید کرد: «آنچه که برای من اتفاق افتاد، لزوم اجرای هرچه سریعتر اصلاحات در لبنان بر مبنای خواسته‌های مردمی را گوشزد می‌کند».

گزارش‌ها حاکی است که مقامات قضایی لبنان، حکم دادگاه علیه سفیر آمریکا را لغو کرده‌اند.

قاضی محمد مازح حکم داد که شبکه‌های تلویزیونی تا یک سال نمی‌توانند با دوروتی شیا مصاحبه کنند و رسانه‌ای که از این حکم تخلف کند، ۲۰۰ هزار دلار آمریکا جریمه خواهد شد.