تدوین استراتژی عربی برای مقابله با ترکیه و ایران

مشعل بن فهیم السلمی رئیس پارلمان عربی گفت: «مداخلات ترکیه و ایران در امور جهان عرب به حد بسیار خطرناکی رسیده‌است که اعضای پارلمان را به تصویب راهبرد یکپارچه عربی برای مقابله با کشورهای همسایه جغرافیایی سوق داد».

السلمی در گفتگو با «الشرق الاوسط» افزود: «استراتژی متحد عربی بر لزوم حفظ اصل وحدت امنیت ملی عربی تأکید می‌کند، این بدان معناست که حمله به هر کشور عربی حمله به همه کشورهای عربی است، همچنین الزامات امنیت ملی عربی بر روابط دو جانبه هر یک از کشورهای عربی با ترکیه و ایران اولویت دارد».

سرانجام، پارلمان عربی اولین استراتژی متحد عربی در نوع خود را برای مقابله با کشورهای همسایه جغرافیایی از جمله ترکیه و ایران تصویب کرد.

رئیس پارلمان عربی در این باره تأکید کرد که این استراتژی به عنوان تعامل با چالش‌های پیش روی منطقه «به ویژه از سوی کشورهای همسایه جهان عرب» و اقدامات انجام شده از سوی آنها برای نقض حاکمیت کشورهای عربی تصویب شده‌است؛ چالش‌هایی که نشانگر "جاه طلبی‌های توسعه طلبانه" است.

مهمترین بندهای این سند که قرار است به «شورای اتحادیه کشورهای عربی» ارائه شود، به دست الشرق الاوسط رسیده‌است.

در مورد معامله با ترکیه، این استراتژی خواستار «تأکید بر اهمیت روابط عرب با ترکیه بر اساس پیروی از اصول حقوق بین الملل، حسن جوار، احترام متقابل به حاکمیت کشورها و سیستم‌های قانونی آنها، عدم دخالت در امور داخلی آنها و جلوگیری از استفاده از زور یا تهدید به کارگیری آن» است.

این استراتژی تأکید می‌کند «رد جاه طلبی‌های توسعه طلبانه آنکارا در منطقه عربی با فعال کردن (شورای دفاع عرب) مشترک به عنوان ابزاری برای بازدارندگی جمعی عربی در برابر مداخلات نظامی ترکیه در کشورهای عربی صورت می‌گیرد».

استراتژی متحد عربی همچنین تأکید می‌کند: «مبادلات تجاری و پروژه‌های مشترک بین کشورهای عربی و آنکارا و کانال‌های ماهواره ای با تأمین اعتبار ترکیه در ماهواره‌های عربی تا زمانی که رژیم ترکیه از جاه طلبی‌های توسعه طلبانه خود در منطقه عربی و سیاست‌ها و اقدامات خصمانه اش دست بردارد، متوقف می‌شود».

دربارهٔ برخورد با ایران، این استراتژی خواستار «همبستگی با همه کشورهای عربی در مقابله با سیاست‌های رژیم ایران ناقض حاکمیت کشورهای عربی و اخلال در امنیت و ثبات و برهم زدن بافت اجتماعی آن هاً و همچنین "مخالفت با پروژه هسته ای ایران و پایبندی به منطقه خاورمیانه عاری از سلاح‌های هسته ای، سلاح‌های کشتار جمعی و غیره شد».

در حالی که این استراتژی خواستار «توسعه توانایی کشورهای عربی برای دفاع از استقلال، امنیت، ثبات و منافع آنها برای جلوگیری از هرگونه تجاوز» شده‌است، «هر نوع تشکیل گروه‌های شبه نظامیان مسلح یا سازمان‌هایی که با رژیم ایران در داخل کشورهای عربی در ارتباط هستند» را محکوم می‌کند. پایبندی به هویت عربی، جلوگیری از تبدیل اختلافات داخلی به اختلافات عقیدتی آموزه ای و متوقف کردن پروژه رژیم ایران برای صادرکردن انقلاب به جهان عرب در راستای تهدید امنیت و ثبات کشورهای عربی از دیگر تاکیدات این راهبرد عربی است.

در اشاره به «حقوق ثابت عربی»، این سند بر «اهمیت بازیابی جزایر سه گانه امارات طنب بزرگ، طنب کوچک و ابوموسی تأکید کرده و از رژیم ایران خواسته‌است که جزایر را برگرداند یا به داوری بین المللی رجوع شود».

این استراتژی از موضع پادشاهی بحرین «در مواجهه با دخالت ایران در امور داخلی» و همچنین «ضرورت وادار کردن رژیم ایران به احترام به حاکمیت جمهوری یمن و قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل مبنی بر ممنوعیت ارسال اسلحه به شبه نظامیان حوثی» حمایت می‌کند.

همچنین «ارائه ارسال موشک توسط رژیم ایران به حوثی‌ها برای هدف قراردادن غیرنظامیان و مناطق غیرنظامی در پادشاهی عربستان سعودی» را به شدت محکوم کرد.