حمله ایران به آرامکو؛ نگاهی به گزارش گوترش

سازمان ملل: تهران در حمله به تاسیسات نفتی سعودی دست داشته است
حمله ایران به آرامکو؛ نگاهی به گزارش گوترش

این اولین باری نیست که سازمان ملل گزارش تجاوزگری و دخالت های مستمر رژیم ایران در امور داخلی همسایگانش را منتشر می کند. آنتونیو گوترش دبیر کل سازمان ملل  ۱۱ ژوئن گزارش تازه ای درباره نقش ایران در حمله مستقیم به تاسیسات نفتی سعودی ارائه کرد.

در این گزارش ۱۴ صفحه ای به نتایج تحقیق درباره حمله تروریستی به تاسیسات نفتی سعودی از سوی ایران اشاره شده است. ۲۵ پهپاد در چهاردهم سپتامبر ۲۰۱۹ تاسیسات آرامکو را هدف گرفتند. حمله حدود ۱۷ دقیقه طول کشید. ایران در این حمله از ۳ موشک در ارتفاع پایین استفاده کرد. 

گزارش آنتونیو گوترش دبیر کل سازمان ملل رسما ایران را به دست داشتن در حمله تروریستی به آرامکو متهم کرده است. در این گزارش آمده است‌ «موشک های کروز شلیک شده به دو تاسیسات نفتی و فرودگاه بین المللی در سعودی پارسال منشا ایرانی داشته اند.. پهپادهایی که در حمله ماه مه و ماه سپتامبر مورد استفاده قرار گرفتند هم منشا ایرانی داشته اند... بعضی از تسلیحاتی که آمریکا در منطقه در نوامبر ۲۰۱۹ و فوریه ۲۰۲۰ توقیف کرده منشا ایرانی داشته اند». این اشاره ای است به ۱۵۰ موشکی که در یک کشتی در دریای عرب از سوی آمریکا توقیف شد و ساخت ایران بودند.

گزارش سازمان ملل ضمن متهم کردن ایران به دست داشتن در حمله افزود «این تسلیحات ممکن است با قطعنامه سال ۲۰۱۵ شورای امنیت درباره ممانعت از توسعه سلاح های هسته ای ایران، موضوع توافق تهران با قدرت های جهانی به شکلی متناقض باشد».

گزارش تیم تحقیق سازمان ملل درباره حمله به آرامکو تاکیدی است بر ادعای سعودی در مورد اینکه حمله ها کار ایران بوده. کارشناسان سازمان ملل در این تحقیق شرکت کردند. تحقیقات دولت آمریکا در این باره نیز به نتیجه مشابهی رسیده است.

نخست: گزارش گوترش و اتهام درست سعودی

هنوز مدتی از حمله تروریستی ایران به تاسیسات نفتی سعودی نگذشته بود که دولت سعودی موفق به شناسایی عاملان آن شد و اعلام کرد حمله کار ایران بوده است. ترکی المالکی سخنگوی وزارت دفاع سعودی گفت «حمله به دو پالایشگاه آرامکو از خاک یمن انجام نشده است. مدارکی در اختیار داریم که نشان می دهد ایران در حملات خرابکارانه در منطقه از طریق گروه های نیابتی دست دارد.. حمله به آرامکو تنها ضربه به سعودی نبود بلکه جامعه جهانی و امنیت انرژی را مورد تهدید قرار داد».

سعودی بقایای موشک کروز و پهپادهایی را به نمایش گذاشت که در حمله به تاسیسات نفتی آرامکو در البقیق و هجره خریص مورد استفاده قرار گرفتند و از این تسلیحات به عنوان سند و مدرکی یاد کرد که نقش ایران را در حمله ثابت می کند. سخنگوی وزارت دفاع سعودی گفت:

-موشک های کروز نقطه زن و موشک کروز «یا علی» در این حمله استفاده شده است.

-در این حمله از ۲۵ پهپاد و از سیستم موقعیت یابی دقیق و جی پی اس استفاده شده است. سپاه در فوریه ۲۰۱۹ اعلام کرد که این موشک ها و پهپادهای پیشرفته را در اختیار دارد.

گفتنی است که اتهام دست داشتن ایران در حمله آرامکو فقط از سوی سعودی مطرح نشد. سعودی گفت حوثی ها در حمله دست نداشتند. نتایج اولیه تحقیق درباره حمله نشان داد که تسلیحات مورد استفاده در آن ایرانی هستند و حمله از خاک یمن انجام نشده است. دولت آمریکا نیز ادعای سعودی درباره نقش ایران در این اقدام جنایتکارانه را تایید کرد. مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا پس از حمله به آرامکو به سعودی سفر کرد. او در آنجا گفت «حمله به دو پالایشگاه نفت در سعودی کار ایران است و توسط حوثی ها انجام نشده. این یک اقدام جنگی است. ردپای آیات الله در حمله آشکار است. مدرکی وجود ندارد که حمله از خاک عراق انجام شده».

اما کار به اینجا ختم نشد. در نوامبر ۲۰۱۹ رویترز گزارشی در این باره منتشر کرد و گفت حمله به شرکت آرامکو سعودی به دستور علی خامنه ای رهبر ایران انجام شد.

این گزارش گفت چهار ماه پیش از حمله به آرامکو، درست در ماه مه ۲۰۱۹ مسئولان بلندپایه رژیم ایران در یک مقر به شدت محافظت شده در تهران تشکیل جلسه دادند. فرماندهان ارشد سپاه هم در این جلسه حضور داشتند. محور اصلی جلسه درباره نحوه انتقام از آمریکا به دلیل خروج از برجام و بازگشت تحریم های اقتصادی علیه ایران بود که ضربه سهمگینی به جمهوری اسلامی وارد کردند. شرکت کنندگان در جلسه آن روز به این نتیجه رسیدند که حمله به تاسیسات نفتی سعودی گزینه مناسب است. پس از این جلسه دستکم چهار نشست دیگر برای گفتگو درباره نحوه اجرای حمله برگزار شد.

در ژانویه ۲۰۲۰ رویترز خلاصه تحقیق آمریکا درباره حمله به آرامکو را منتشر کرد. رویترز گفت «با توجه به لاشه یکی از پهپادها می توان گفت که این پهپاد حدود ۲۰۰ کیلومتر از سمت شمال غربی یکی از اهداف خود پرواز کرده بود. برد حداکثری پهپادی که از شمال بقیق حمله کرده حدود ۹۰۰ کیلومتر بوده است. جامعه اطلاعاتی آمریکا با توجه به تسلیحات مورد استفاده در حمله موفق شد منشا حمله را مشخص کند».

در این گزارش آمده است «حمله از پایگاه هوایی اهواز در جنوب غرب ایران انجام شده است. این پایگاه در فاصله ۶۵۰ کیلومتری شمال بقیق قرار دارد». رویترز به اسناد و مدارک دیگری نیز اشاره کرده است: 

-در لاشه پهپادها اسم یک شرکت وابسته به ایران به چشم می خورد.

-در حمله به پالایشگاه ها از پهپادهایی با موتورهای جدید استفاده شده که کاملا شبیه موتور هواپیماهای جدید ایرانی هستند.

-در لاشه پیدا شده در محل حمله پلاکی وجود دارد که به احتمال زیاد تاریخ ساخت آن نوشته شده است. این تاریخ به تقویم هجری خورشیدی ذکر شده است.
 

آنتونیو گوترش دبیر کل سازمان ملل

 
دوم: گزارش گوترش و مغالطه و سفسطه ایران

تکذیب ادعاهای گزارش گوترش از سوی ایران چندان جای تعجب نداشت. هیات ایرانی در سازمان ملل با انتشار بیانیه ای اسناد و دلایل مطرح شده در گزارش سازمان ملل و گزارش های پیشین را رد کرد. این بیانیه گفت «گزارش گوترش فاقد دقت بوده و یک مغالطه است و تحت فشار دلارهای نفتی تنظیم شده و انگیزه سیاسی دارد».  

بیانیه هیات ایرانی به دو نکته مهم اشاره دارد:

نخست: خط مشی رژیم ایران درباره اقدامات جنایتکارانه اش تغییر نکرده است. حکومت ایران پس از انجام فعالیت های تروریستی و جنایتکارانه با انتشار بیانیه از خود سلب مسئولیت می کند. بیانیه هیات ایرانی در سازمان ملل درست مثل بیانیه ای است که وزارت خارجه ایران پس از حمله به آرامکو منتشر و نقش ایران را در حمله رد کرد. ایران پس از انجام هرگونه فعالیت تروریستی و جنایتکارانه در خارج کشور از خود رفع اتهام می کند. این خط مشی دیگر قابل قبول و منطقی نیست. اینکه کشوری بیانیه بدهد و نقش خود را با وجود هزار و یک سند و مدرک در جنایتی که مرتکب شده کافی نیست. رژیم ایران باید دلیل و مدرک موجود در گزارش های مختلف را با دلایل قاطع جواب دهد؛ البته اگر سند و مدرکی در رد اتهامات و مدارک یاد شده داشته باشد.

البته ماجرا به اینجا ختم نمی شود. گزارش گوترش رسما و به طور مستقیم حکومت ایران را به خاطر نقض آشکار قطعنامه ۲۲۳۱ مصوب ۲۰۱۵ محکوم کرد. گزارش گوترش همچنین واکنش آشکاری است به ادعاهای نادرست و مکرر ایران درباره اینکه محافل بین المللی تحت فشار آمریکا و همسو با این کشور درباره حمله آرامکو موضع گیری می کنند. این در حالیست که این گزارش یکی از گزارش هایی است  که دبیر کل سازمان ملل هر شش ماه یک بار به شورای امنیت می دهد که درباره اجرای قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت است. پس اینکه دبیر کل سازمان ملل هیچ اختیاری در تنظیم گزارش درباره اجرای قطعنامه ۲۲۳۱ نداشته نادرست است. در گزارش گوترش اشاره شده است که نقش ایران در این حمله نقض آشکار قطعنامه ۲۲۳۱ به شمار می رود.

دوم: با توجه به نقش رژیم ایران در حمله تروریستی به تاسیسات سعودی که در گزارش گوترش نیز به آن اشاره شد باید اقدامات تنبیهی و بازدارنده در برابر حکومت ایران و گروه های نیابتی آن که در منطقه جولان می دهند در نظر گرفته شود. هدف از این اقدامات عدم وقوع حمله های این چنینی در آینده و قسر در رفتن است. دبیر کل سازمان ملل خواستار «توقف اظهارات و اعمال تحریک آمیزی شد که امنیت و ثبات منطقه را تهدید می کنند». گفته های گوترش به وضوح به اظهارات ایران و گروه های سرسپرده اش به این گزارش اشاره دارد. گزارش گوترش دست رژیم ایران را رو کرد. گروه حوثی در آغاز مسئولیت حمله به آرامکو را پذیرفتند. حوثی ها می خواستند توجه ها را از ایران منحرف کنند و اینگونه القا کنند که این حمله به خاطر اختلافات بین حوثی ها و ائتلاف بین المللی حمایت از دولت قانونی یمن انجام گرفته است. سعودی رهبری ائتلاف را بر عهده دارد. این گزارش و گزارش های سعودی و موسسات بین المللی دیگر با مدرک و دلیل نشان دادند که ایران در همه مراحل حمله به آرامکو دست داشته؛ از فراهم کردن تسلیحات به کار رفته که همگی ساخت ایران هستند گرفته تا محل پرتاب موشک ها و پهپادها که به خاک سعودی حمله کردند. در بحبوحه این گزارش ها و محکومیت ها نکته مهم دیگری نیز باید مورد توجه قرار بگیرد. رژیم ایران موظف به پرداخت خسارات مادی ناشی از حمله به سعودی است. این خسارت شامل تخریب ساخت و سازها و بازسازی آنها و نیز زیان مالی ناشی از کاهش تولید نفت از سوی سعودی می شود. تولید نفت سعودی پس از حمله آرامکو تقریبا نصف شد و این کشور روزانه پنج میلیون و ۷۰۰ هزار بشکه تولید خود را کاهش داد که چیزی معادل نصف تولید سعودی بود. آرامکو اعلام کرد که با استفاده از نفت ذخیره شده در انبارهای خود نیاز مشتریان را تامین خواهد کرد اما این دلیل نمی شود که ایران خسارت مالی ندهد.

در پایان باید گفت به گفته سخنگوی وزارت دفاع سعودی حمله تروریستی ایران به تاسیسات نفت سعودی تنها سعودی را مورد هدف قرار نداد بلکه جامعه جهانی و منافع بین المللی را تهدید کرد. همین باعث شد جامعه جهانی برای برخورد با اقدامات بی ثبات کننده ایران در منطقه که امنیت منابع انرژی جهان را هم تهدید کرد دست به کار شود.

گزارش گوترش که به دنبال تحقیق کارشناسان سازمان ملل تنظیم شد گام اصلی برای تنبیه ایران به خاطر ارتکاب اقدامات جنایتکارانه اش است. وگرنه حکومت ایران با استفاده از موضع ضعیف سازمان ملل همچنان به اقدامات جنایتکارانه ادامه خواهد داد و دامنه فعالیت های تروریستی ایران از مناطق تحت کنترل گروه های نیابتی به جاهای دیگر جهان نیز گسترش می یابد. حمله جنایتکارانه به تاسیسات سعودی فقط یکی از اقدامات تروریستی متعددی است که رژیم ایران یا به شکل مستقیم از طریق دستگاه اطلاعاتی و امنیتی اش در آن دست دارد یا اینکه گروه های نیابتی اش انجام می دهند.

بنابراین، واكنش بين المللی به بی اعتنایی ایران به تعهدات بین المللی اش یا قوانین بین المللی و روابط بین الملل مقدمه ای است برای توقف تجاوزگری های رژیم ایران. ایران بنا به قوانین و مقررات بین المللی موظف به احترام به همسایگان و دخالت نکردن در امور داخلی و عدم ایجاد بی ثباتی و ناامنی در کشورهای همسایه است. اگر جامعه جهانی سفت و سخت پای موضع اخیر خود بایستد ایران موظف به پذیرفتن مشروعیت بین المللی خواهد بود. وگرنه کاهش نفوذ ایران و اجبار این کشور به احترام به همسایگان و روابط بین الملل امکانپذیر نیست و رژیم ایران به قول سخنگوی وزارت دفاع سعودی به دیوانگی و قلدری ادامه خواهد داد. حمله به آرامکو تداوم حمله های پیشینی است که ایران در آنها دست داشته. ایران تا کی بی پروا و بدون دغدغه از تنبیه و مجازات جنایت خواهد کرد بدون اینکه کسی جلودارش باشد و جلوی اهداف و رویاها و توهم رژیم ایران برای تشکیل امپراتوری فارسی و دست یازی به ثروت های منطقه را بگیرد؟