واکنش کشورهای عربی و اسلامی به حمله موشکی حوثی‌ها به سعودی

همبستگی کامل با سعودی برای مقابله با هرگونه تلاش برای هدف قراردادن امنیت و ثبات آن

حملات تروریستی حوثی‌های مورد حمایت ایران و هدف قراردادن مناطق غیرنظامی و غیرنظامیان در سعودی با موشک‌های بالستیک و هواپیماهای بدون سرنشین، با محکومیت گسترده از سوی کشورهای عربی و اسلامی روبرو شده‌است.

به گزارش الشرق الاوسط، دبیرخانه سازمان همکاری اسلامی اقدام حوثی‌ها را به شدت محکوم کرد.

یوسف بن احمد آل عثیمین دبیرکل این سازمان، شبه نظامیان تروریست حوثی‌ها و حامیان مالی و تسلیحاتی پشت پرده آن‌ها را مسئول این اقدامات تروریستی دانست و بار دیگر از تلاش‌های ائتلاف حمایت از مشروعیت در یمن حمایت کرد.

وی همچنین بر حمایت و همبستگی کامل این سازمان با پادشاهی عربی سعودی در همه اقدامات خود برای مقابله با این تروریسم خطرناک تأکید کرد..

از سوی دیگر، دولت امارات متحدهٔ عربی تلاش حوثی‌ها برای حمله به شهرهای نجران و جیزان سعودی با استفاده از هواپیماهای بمب‌گذاری شده و موشک‌های بالستیک را محکوم کرد.

در بیانیهٔ وزارت امور خارجهٔ امارات، این کشور همبستگی خود با سعودی در مقابله با این اقدامات تروریستی و حمایت از تدابیر ریاض در دفاع از تمامیت ارضی و امنیت خود تأکید شده‌است.

در این بیانیه آمده‌است که امنیت سعودی و امارات متحدهٔ عربی تفکیک‌ناپذیر و هر تهدیدی علیه سعودی در واقع تهدید علیه امنیت و ثبات امارات است.

این بیانیه اضافه کرده‌است: طبیعت این حمله‌ها حقیقت خطری که منطقه در پی کودتای شورشیان حوثی با آن روبرو است را برای همه آشکار می‌کند.

در همین ارتباط، مصر نیز اقدام شبه نظامیان حوثی برای هدف قراردادن مناطق مسکونی و غیرنظامیان در شهرهای نجران و جیزان در پادشاهی عربی سعودی را به شدت محکوم کرد.

وزارت امور خارجه مصر در بیانیه ای امروز، بر همبستگی و حمایت کامل مصر با دولت و مردم سعودی در مواجهه با هرگونه تلاش برای هدف قرار دادن امنیت و ثبات آن و پشتیبانی مصر از پادشاهی در تمام اقدامات خود در مواجهه با تروریسم وحشیانه تأکید کرد.

از سوی دیگر، ضیاء الدین سعید بامخرمة سفیر جمهوری جیبوتی در ریاض نیز حملهٔ تجاوزکارانه حوثی با پهپادهای حامل مواد منفجره به سمت سرزمین‌های پادشاهی برای هدف قرار دادن غیرنظامیان و مناطق مسکونی را محکوم کرد.

وی در بیانیه ای، بر همبستگی کامل کشورش با دولت و مردم و حمایت همه‌جانبه آن از پادشاهی در مواجهه با این اقدامات تهاجمی با هدف ایجاد امنیت و ثبات منطقه تأکید کرد.

پیش از این، سرهنگ ترکی المالکی سخنگوی رسمی نیروهای مشترک ائتلاف حمایت از مشروعیت یمن اعلام کرد که دوشنبه شب، شورشیان حوثی مورد حمایت رژیم ایران با استفاده از ۸ پهپاد بمبگذاری شده غیرنظامیان و اماکن غیرنظامی را هدف قرار دادند که نیروهای مشترک ائتلاف موفق به رهگیری و سرنگونی این پهپادها شدند.