خواسته آژانس اتمی از ایران: از دسترسی به دو سایت هسته‌ای ممانعت نکند

تهران: هرگونه «تصمیم غیرسازنده» با «واکنش درخور» روبرو می‌شود… سه‌گانه اروپایی آماده مداخله است

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی (IAEA) بار دیگر از ممانعت ایران از ورود بازرسان به دو سایت مشکوک به فعالیت‌های هسته ای محرمانه در بیش از چهار ماه اخیر و عدم پاسخگویی به سؤالات مطرح شده در یک سال گذشته ابراز نگرانی کرد.

رافائل گروسی دبیرکل آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای در نشست شورای حکام آژانس اعلام کرد، «ایران به مدت بیش از چهار ماه است که دسترسی به دو محل را ایجاد نکرده و به مدت تقریباً یک سال است که در مذاکراتی اساسی برای پاسخگویی به پرسش‌های ما در ارتباط با مواد هسته‌ای اعلام‌نشده احتمالی و فعالیت‌های هسته‌ای، مشارکت نکرده‌است».

به‌گفته گروسی، «این امر بر توانایی آژانس برای حل سؤالات و اطمینان از عدم وجود مواد و فعالیت‌های هسته‌ای اعلام‌نشده در مراکز مورد اشاره تأثیر منفی می‌گذارد».

گروسی ایران را به همکاری کامل و فوری با آژانس فراخواند و گفت، ایران شرایط دسترسی سریع به مکان‌های مشخص شده از سوی این نهاد را فراهم آورد.

وی به شورای حکام گفت: «در همکاری‌های جاری ایران با آژانس تغییری حاصل نشده و از زمانی که ایران اعلام کرد که محدودیت‌های فنی برجام را کنار می‌گذارد، همکاری‌های ایران با آژانس مانند قبل ادامه دارد».

ادامه امتناع ایران از اجازه بازرسی از دو سایت خود، روابط این کشور با آژانس انرژی هسته ای را وارد تنش کرده‌است.

ممکن است ایران به دلیل ممانعت از بازرسی‌ها این هفته با مجازات تحریم روبرو شود.

هم‌زمان، خبرگزاری بلومرگ در گزارشی اعلام کرد سه کشور اروپایی فرانسه، آلمان و بریتانیا پیش نویس قطعنامه ای را در شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی آماده کرده‌اند که از ایران می‌خواهد با این نهاد به‌طور کامل همکاری کند.

این گزارش نوشته، بیانیه مورد اشاره در صورت تصویب نخستین توبیخ ایران پس از سال ۲۰۱۲ خواهد بود.

از سوی دیگر، تهران هشدار داده بود که هرگونه «تصمیم غیرسازنده» در این نشست با «واکنش درخور ایران» روبرو می‌شود.

عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، ساعاتی پیش از آغاز نشست شورای حکام به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی توصیه کرد که دربارهٔ پرونده ایران «واقع‌نگری» داشته باشد و «ادعای آمریکا و رژیم صهیونیستی را مبنای سؤال خود قرار ندهد». او همچنین گفته که «آژانس قدر همکاری‌های ایران را بداند».

علی ربیعی سخنگوی دولت ایران، در واکنش به این اظهارات طی نشست خبری هفتگی خود، نسبت به «سیاسی شدن بازرسی فنی» آژانس هشدار داد.

خبرگزاری ایسنا به نقل او گفت: «همواره آماده بودیم بر اساس توافقات مقرر پیشین دسترسی‌های مجدد را برای بازرسان فراهم کنیم». وی افزود: « امیدوار هستیم که اهداف سیاسی بر آژانس تاثیر نگذارد».

وی برنامه هسته ای ایران را «شفاف‌ترین» برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای در جهان توصیف کرد.

فعالیت‌های مشکوکی که آژانس بین‌المللی خواستار تأیید ماهیت آنهاست، بیش از ۱۵ سال پیش صورت گرفته‌است و اکنون هیچ علامتی در مورد ادامه آن فعالیت‌ها یا خطرات احتمالی نشان نمی‌دهد.

با این حال، بازرسان می‌خواهند موضوع را بررسی کنند. اگر ایران همچنان از بازرسی‌ها امتناع ورزد یا اگر مشخص شود که برنامه هسته ای اعلام نشده در این مناطق حساس اجرا کرده‌است، به نقض توافق خود با آژانس انرژی هسته ای متهم خواهد شد و ممکن است پرونده پس از آن به شورای امنیت سازمان ملل ارجاع شود.