پزشک نظام درمانی انگلیس به المجله: استراتژی دولت برای مبارزه با کرونا آشفته است

کف زدن برای کادر درمانی «دورویی» است

 
کادر درمانی سرویس سلامت ملی انگلیس دچار خستگی و فشار بیش از حد شده اند. آنها حتی قبل از شیوع ویروس جدید کرونا در بریتانیا در معرض فشارهای گوناگون بودند. حالا بحث کرونا و شیوه نامناسب مدیریت بحران وضع را بدتر از پیش کرده است. کارکنان سیستم مراقبت های پزشکی در شرایط کنونی با کمبود شدید تجهیزات پیشگیری و كیت های تشخیص کرونا مواجه هستند. فضای نارضایتی گسترده بین کارکنان نظام درمانی انگلیس حاکم است. آنها نگران سلامتی خود و بیماران هستند. ویروس کرونا روابط بین کادر درمانی و بیماران و حتی خانواده هایشان را متحول کرده است. برخی از آنها تحت فشارهای روحی ناشی از بحران کرونا قرار دارند.

المجله گفتگویی با یکی پزشکان سرویس سلامت ملی انگلیس (ان اچ اس) انجام داده است. او از ما خواست نامش را منتشر نکنیم تا بتواند آزادانه صحبت کند.

تو و همکارانت در شرایط بحرانی کنونی در چه وضعیتی هستید؟

خستگی و استرس و نگرانی بین پزشکان و پرستاران در بیمارستان ها موج می زند. ما قبل از شیوع کرونا به هفت شیفت پشت سر هم به مدت ۱۲ ساعت عادت داشتیم اما الان وضع فرق می کند. خیلی از کادر درمان با افراد سالمند زندگی می کنند و با کار در مراکز درمانی ریسک می کنند چون ممکن است عزیزانشان به کرونا مبتلا شوند. برخی از آنها چندین ماه است که در جایی به دور از خانواده و عزیزانشان زندگی می کنند تا جان اعضای خانواده به خطر نیفتد.

ما در شیفت کاری از لحاظ روحی و جسمی با شرایط دشواری روبرو می شویم. گاهی مجبور می شویم خبر بد به خانواده بیمارانی بدهیم که به دلیل پروتکل های بهداشتی دولت نمی توانند به عیادت آنها بروند. گاهی نیز افراد سالمی را می بینیم که به محض ابتلا به کرونا حالشان به سرعت بد می شود.

این شرایط باعث می شود تا همه کارکنان نظام درمانی در معرض فشار روحی گسترده قرار بگیرند. خیلی از کارکنان ۲۴ تا ۳۵ ساله به عنوان انترن یا پزشک کاروز کار می کنند. وقایع تکاندهنده روزمره در چند ماه گذشته روحیه هر کسی را خراب می کند؛ چه برسد به این افراد. 

آیا کارکنان بیمارستان ها تجهیزات محافظت شخصی کافی دارند؟

تجهیزات محافظت شخصی در برخی از شیفت های کاری فراهم نیستند. بسیاری از آنها به کمک های داوطلبانه برای برخورداری از  مواد شست و شو و ضد عفونی کننده روی آوردند تا کمبود شدید این اقلام را جبران کنند. تقاضای این کالاها افزایش بی سابقه ای داشته است.

کارکنان سرویس سلامت ملی به شدت دچار کمبود تجهیزات محافظت شخصی هستند. وسایلی که ما استفاده می کنیم از زمین تا آسمان با تجهیزات کادر درمان در کشورهایی مثل چین تفاوت دارد. و این مایه نگرانی است. کارگران در بخش های مختلف ان اچ اس مجبورند از وسایل پیش پا افتاده برای حفاظت از خود استفاده می کنند. تغییر مستمر پروتکل ها و توصیه های بهداشتی باعث سردرگمی ما شده است. 
 

 
برخی گزارش ها حاکی از این است که کارکنان ان اچ اس از صحبت علنی درباره کمبود شدید تجهیزات محافظت شخصی منع شده اند. آیا این هشدار از سوی سازمان ان اچ اس به تو و همکارانت ابلاغ شده که دغدغه هایتان را علنی نکنید؟

خود من چنین هشداری دریافت نکردم. اگرچه می دانم که رسانه ها معمولا در تنظیم تیتر یک خود مبالغه می کنند اما اگر گزارشی درباره پیام هشدار آمیز دولت به پزشکان درباره اظهارنظر نکردن در مورد کمبود تجهیزات محافظت شخصی و گفتگو نکردن با رسانه ها بخوانم تعجب نمی کنم.

خیلی از پزشکان و پرستارانی که سلامت خود -و در نتیجه خانواده شان- به علت کمبود تجهیزات محافظت شخصی درست به خطر افتاده قصد داشتند که علنا در این باره صحبت کنند.

عملکرد دولت در بحران کنونی را چگونه ارزیابی می کنید؟

آشفته بازار. دولت از همان ابتدای بحران دچار سردرگمی شد و استراتژی آشفته ای در نظر گرفت. به ویژه اگر اوضاع کرونا در انگلیس را با کشورهایی مثل کره جنوبی و سنگاپور مقایسه کنیم می بینیم آنها زود دست به کار شدند و موفق به کنترل ویروس کرونا شدند. تست تشخیص کرونا در سطح گسترده انجام شد و افرادی که با مبتلایان در تماس بودند شناسایی و قرنطینه شدند. قطعا، تعلل ورزی در تعطیلی کسب و کارها و ناکامی در دستیابی به کیت های تشخیص کرونا و تجهیزات حفاظت شخصی به مقدار کافی باعث شد تا آمار مرگ و میر در انگلیس فراتر از بقیه کشورهای اروپایی برود. ما فقط چند هفته از لحاظ مرگ و میر با ایتالیا فاصله داشتیم. ایتالیا قبلا بیشترین تلفات کرونا را در اروپا داشت اما حالا انگلیس از ایتالیا پیشی گرفته است.

مساله دیگر این است که پروازها از کشورهای دارای بالاترین تلفات کرونا در جهان به انگلیس در دوره شیوع پاندومی متوقف نشد. از مسافران تست کرونا گرفته نشد. دولت بریتانیا حالا هم برای بسیاری از سوالات درباره بازگشایی ها پاسخی ندارد و این نگران کننده تر از هر چیز دیگری است. 

آیا رویکرد کنونی نظر شما را درباره دولت کنونی تغییر داده است؟

نمی خواهم وارد بحث سیاسی و رویکرد احزاب شوم اما فضای عمومی غالبی وجود دارد که تصور می کند طبقه حاکم با توجه به منافع خودخواهانه تصمیم می گیرد. نمایندگان پارلمان اضافه حقوق گرفتند که از حجم تورم بیشتر بود. به همین نمایندگان پیشنهاد ارائه ده هزار پوند دیگر برای تامین هزینه های دورکاری داده شده است. این در حالیست که احتمال تعلیق دو ساله پرداخت حقوق کارکنان ان اچ اس وجود دارد. دولت به این شکل و با کف زدن های هفتگی پاداش کار کارکنان سرویس مراقبت های بهداشتی را می دهد.

مردم پنجشنبه هر هفته کارکنان سرویس بهداشت ملی را تشویق می کنند. نظرت در این باره چیست؟ 

کار قشنگی است. من و همکارانم از مردم تشکر می کنیم. اما اگر بخواهیم از زاویه سیاسی به این کف زدن ها نگاه کنیم می بینیم که دولتی که چند ماه پیش در انتخابات پیروزی شد کمترین میزان تامین مالی را از ان اچ اس در بیش از ده سال گذشته انجام داد. دولت به دنبال سرعت بخشیدن به خصوصی سازی سرویس بهداشت ملی است. در این شرایط تشویق و کف زدن برای کارکنان ان اچ اس نوعی دورویی است.

نکته دیگر این است که مردم پنجشنبه ها در خیابان ها یا پل ها تجمع می کنند و به مقررات فاصله گذاری اجتماعی توجه نمی کنند. این منجر به افزایش فشار بر ان اچ اس می شود. مردم باید فاصله اجتماعی را هر کجا که باشد و در هر زمانی رعایت کنند. ضمنا این کف زدن ها پول برای تامین اقلام ضروری و اولیه را که تامین نمی کند.

تازه کارها (پزشکان و پرستاران) حقوق بسیار ناچیزی می گیرند و شاید تنها برای پرداخت قبض و اجاره خانه کافی باشد. این در حالیست که افراد بعضی وقتها بیش از ۶۵ ساعت در هفته کار می کنند. این مشکل باید فورا در دستور کار و مورد بررسی قرار بگیرد.

 
آیا فکر می کنی موج دوم خطرناک تر و گسترده تر در راه است؟
 
تجربه اپیدمی در طول تاریخ نشان می دهد که موج دوم بیماری خطرناک تر از موج اول است. دولت های جهان در حال کاهش محدودیت ها هستند و در برخی کشورها مثل چین موارد ابتلا افزایش یافته و بیماری در حال شیوع دوباره است. این به نگرانی درباره یک موج جدید قریب الوقوع دامن می زند.

آنفولانزاها معمولا فصلی هستند. البته هنوز مشخص نیست که آیا کرونا هم مثل سارس فصلی خواهد بود یا نه. اما احتمال وقوع موج دوم در پاییز و زمستان بعید نیست.

آیا سرویس سلامت ملی انگلیس آماده رویارویی با موج دوم احتمالی را دارد؟

ارزیابی عملکرد و میزان موفقیت سرویس سلامت ملی در عبور از موج اول پاندومی خیلی دشوار است. آمار مبتلایان و قربانیان و بیماران بستری در بخش مراقبت های ویژه و مبتلایانی که به دستگاه تنفس مصنوعی نیاز دارند خیلی بالا است. برای پذیرش بیماران کرونا و بیماران غیر کرونا شرط سن و سال و علائم بیماری گذاشته شد. از پذیرش بیماران غیر کرونا که باید در بخش مراقبت های ویژه بستری می شدند و زیر دستگاه تنفس مصنوعی می رفتند خودداری شد.

تصور اینکه یک فرد شصت و اندی ساله که هنوز نیروی کار محسوب می شود نمی تواند در شرایط کنونی از دستگاه تنفس مصنوعی برخوردار شود وحشتناک است. از این رو، نمی توانم بگویم که سرویس سلامت ملی بر این ویروس غلبه کرده است. اگر موج دوم در راه باشد اوضاع فاجعه بار خواهد بود.

مثلا مردم چه کار می توانند بکنند تا کمی از فشار روی کارکنان خط مقدم کاسته شود؟ 

کاهش تدریجی محدودیت ها و قرنطینه به معنای بازگشت به روال عادی پیش از شیوع کرونا نیست. مردم که آزادی بیشتری برای از سرگرفتن فعالیت های اجتماعی و اقتصادی دارند باید پروتکل های بهداشتی را مثل قبل رعایت کنند تا میزان ابتلا پایین بماند و فشار روی نظام سلامت کمتر شود. اما آنچه رخ داده این است که شاهد متروهای شلوغ پس از کاهش محدودیت ها در انگلیس هستیم. هر چه بیشتر با افرادی به جز اعضای خانواده در تماس باشیم احتمال افزایش دوباره تعداد مبتلایان وجود دارد. کاهش موثر محدودیت ها بستگی به توجه به پروتکل های بهداشتی از سوی تک تک افراد جامعه دارد.

روال زندگی در بهار ۲۰۲۱ را چگونه ارزیابی می کنی؟

مردم جهان به ایجاد یک واکسن برای بازگشت به روال معمولی امید بسته اند. برخی ویروس ها مثل آنفولانزا با سرعت بیشتری جهش پیدا می کنند و از این رو واکسن های جدیدی هر سال برای آن ساخته می شود. گویا ویروس کرونا تا حالا قابلیت تغییر ژنتیکی چندانی ندارد. ویروس کوید ۱۹ اگر به فرد دیگر منتقل شد دچار برخی جهش های محدود می شود. اما احتمال جهش ژنتیکی بزرگ این ویروس هم وجود دارد. در این صورت ساخت یک واکسن برای آن دشوار خواهد بود. تا هنگامی که این واکسن تولید نشده همه باید به سبک جدید زندگی مان عادت کنیم. این یعنی اینکه باید فاصله اجتماعی را رعایت کرد. سبک کار کردن و حمل و نقل و ارتباطات هم دچار تغییر و تحول می شوند.

نکته مثبتی که شاید در دوره پیک کرونا توجه ات را جلب کرد.

شیوع پاندومی منجر به ایجاد فضای اتحاد و همبستگی بین مردم شد. یکی از نکات مثبت و مهم شیوع کرونا ورود فناوری در نظام سلامت بود. جلسات مشاوره و درمان آنلاین و از راه دور به سرعت در سیستم سلامت کشور همه گیر شد. راهکارهای دیجیتالی موجب تسهیل انجام مشاوره و درمان تلفنی یا از طریق ویدیو کنفرانس شد. این در دوره شیوع کرونا کارساز است. امیدوارم که این راهکارها در آینده نیز برای افزایش کارآمدی و بازدهی مورد استفاده قرار بگیرد.