کیم یو جونگ؛ نوه و دختر و خواهر و جانشین احتمالی رهبر کره شمالی

کاریکاتوریست: علی المندلاوی


 ۱-دو تاریخ تولد

تاریخ تولد کیم یو جونگ مرموز است. او با استناد به منابع کره جنوبی در ۲۶ سپتامبر ۱۹۸۷ و با توجه به منابع آمریکایی در ۲۶ سپتامبر ۱۹۸۹ متولد شده است.

مادر او همسر سوم پدرش کیم جونگ ایل است. شکی دراین باره وجود ندارد. 

 ۲-نوه و دختر و خواهر

کیم یو جونگ: دختر کیم جونگ ایل رهبر پیشین مادام العمر و نوه کیم ایل سونگ رهبر پیشین مادام العمر و بنیانگذار نظام تک حزبی در کره شمالی است.

کیم یو جونگ: خواهر کیم جونگ اون رهبر کنونی مادام العمر کره شمالی است. کیم جونگ اون در سال ۲۰۱۱ به قدرت رسید و تا  سال ۲۰۲۰ حاکم کشور بود. او در این سال عمل جراحی قلب انجام داد.

۳-منشی کوچک 

نقش آفرینی یو جونگ به عنوان واسطه بین برادرش کیم جونگ اون و جهان در سال ۲۰۱۱ آغاز شد.

او حلقه ارتباطی بین دو طرف شد. کیم یو جونگ بر کلیه کارها و مسائل دفتر برادرش نظارت می کند. او وظیفه هماهنگی و تدارک دیدارهای برادرش با مقام های کشور و خارجی را بر عهده دارد.
 
۴-تحصیلات محرمانه در سوییس

کیم یو جونگ در سوییس درس خوانده است. او علاوه بر زبان مادری به فرانسوی و انگلیسی مسلط است. زندگی و هویت او در سوییس ناشناخته بود. او با اسم مستعار در آنجا تحصیل کرد و در رشته کامپیوتر دانشگاه سوییس فارغ التحصیل شد. 

۵-از دانشگاه تا کاخ

کیم یو جونگ در سال ۲۰۱۱ بیست و پنج ساله بود که به عنوان واسطه بین برادرش و جهان مطرح شد. او حلقه ارتباطی برادرش با جهان بود و کارهای دفتر او و روابط داخلی و خارجی اش را تنظیم می کرد. 

۶-رهبر کشور در دوره بیماری برادر 

کیم یو جونگ یکی از حلقه نزدیکان برادرش کیم جونگ اون است. کیم جونگ اون به خواهرش به چشم نگاهبان نظام موروثی آبا و اجدادی نگاه می کند.

گفتنی است که وقتی برادرش، رهبر کره شمالی بیمار شد کیم یو جونگ جای برادر را گرفت تا اینکه حال برادر خوب شد و بازگشت.

کیم یو جونگ دوباره در مقام خواهر رهبر ظاهر شد و اداره پرونده های کلیدی و محرمانه حکومت را بر عهده گرفت.

او اینک در کنار برادرش ایستاده است. برادری که شاید پس از عمل جراحی قلب نتواند در مقام رهبر کشور نقش آفرینی کند.

۷-مقام رهبری همچون زندگی خلأ برنمی تابد

 پرزیدنت کیم جونگ اون چند هفته ای ناپدید شد.

همزمان با ناپدید شدن برادر نام خواهر به عنوان جانشین احتمالی او مطرح شد. کاخ ریاست جمهوری کره شمالی به خالی بودن جای رهبر عادت ندارد.

حضور خواهر در سایه متواری شدن برادر شاید پیام اطمینان بخشی به مردم کره شمالی بدهد تا بدانند خاندان کیم ضامن استمرار نظام است.

۸- پیام دریافت شد 

وجود کیم یو جونگ در کنار برادر بیمار هم پشتگری برای رهبر کشور بود و هم پیامی به دنیای خارج؛ پیامی با این مضمون: « به فرض اینکه رهبر کشور بمیرد آب از آب تکان نمی خورد. خاندان بنیانگذار کره شمالی کیم ایل سونگ نمی گذارند مردم کشور لحظه ای خلا رهبری را حس کنند».

شاید مردم کره شمالی محتاج اندکی مهربانی از سوی جنس لطیف باشند!

۹-فرصت برای رییس جمهور شدن 

دختر کیم جونگ ایل و نوه کیم ایل سونگ و خواهر کیم جونگ اون بیش از هر زمان دیگری در کانون توجه جهان قرار گرفته است. آنهم در کشوری که از جهان سوم بودن به باشگاه کشورهای تولید کننده موشک دوربرد تبدیل شده است.

۱۰-خواهر کره ای و همسر آمریکایی

دست دادن تاریخی بین ترامپ رییس جمهور آمریکا و رهبر کره شمالی فراموش شدنی نیست. این خوش و بش بیانگر مناسبات گرم با رهبر بیمار بود.

بی تردید دو بانو در جریان این سفر گپ طولانی زدند: ملانیا همسر رییس جمهور آمریکا و کیم یو جونگ خواهر رهبر کره شمالی که به انگلیسی مسلط است.

و نیازی به مترجم ندارد.