راغب علامه به «المجله»: انقلاب لبنان زنده است

خواننده معروف لبنانی: کرونا باعث شد قدر آزادی در آغوش عزیزانم را بدانم
راغب علامه به «المجله»: انقلاب لبنان زنده است

ویروس کرونا همه کشورها را گرفتار کرده و چند میلیارد نفر از مردم قرنطینه شدند. نه سلبریتی ها و نه دولتمردان و نه حتی شاهزادگان و حاکمان از کرونا در امان نماندند.

صدای مردم گرفتار میان قرنطینه کرونا و شرایط معیشتی دشوار درآمده است. در این میان راغب علامه، خواننده معروف لبنانی در گفتگو با المجله از امید به آینده و انرژی و نشاط برای آغاز دوباره خبر می دهد. ترانه «طار البلد» (کشور از دستمان رفت) در سال ۲۰۱۸ با صدای راغب علامه منتشر شد. این ترانه به مشکلاتی که دولتمردان لبنان برای مردم ایجاد کردند اشاره می کند. راغب علامه در دوره کرونا هم ترانه ای با عنوان «انتو املنا» (شما امید ما هستید) برای قدردانی از زحمات کادر درمان برای مقابله با «تروریسم کرونایی»  روانه بازار کرد.

راغب علامه در گفتگو با المجله از اینکه کشورهای جهان سرمایه های هنگفتی برای بازدارندگی هسته ای انجام داده اما در مقابل آمادگی لازم بهداشتی و درمانی برای مقابله با دشمن نامرئی انسان ها نداشتند ابراز تاسف کرد.
او همچنین ابراز امیدواری کرد که فصل نوین انقلاب لبنان پس از ریشه کن شدن پاندومی مرگبار آغاز شود.

راغب علامه در این گفتگو از بحران انسانی در لبنان و دیدگاهش درباره سیاست و هنر و رازهای زندگی خانوادگی می گوید. 
 
چندین ترانه در مورد مشکلات مردم لبنان اجرا کردی و در واقع صدای مردم هستی. «طار البلد» یکی از این ترانه ها است. در دوره کرونا نیز ترانه جدیدی درباره شرایط کنونی مردم با توجه به شیوع ویروس کرونا روانه بازار کردی. این ترانه سرشار از امید چه پیامی دارد؟

ترانه جدید با عنوان «انتو املنا» (شما امید ما هستید) را با حس صداقت خاصی آماده کردم. پیام این آهنگ فراتر از بحران کرونا بوده و در واقع فریادی است در اعتراض به هر گونه تلاش خبیثانه برای از بین بردن انسان و مرز و بومش.
«انتو املنا» به پاس قدردانی از زحمات و فداکاری مردمانی اجرا شد که در جبهه مقدم مبارزه برای دفاع از افراد دیگر فعالیت می کنند. فرقی نمی کند که این مبارزه برای خلاص کردن مردم از کرونا باشد یا چیز دیگر. وقتی پای تروریسم به لبنان باز شد ارتش و مردم در کمینش بودند. کادر درمان و پزشکی در جبهه مبارزه با پاندومی کرونا با آمادگی کامل در خط مقدم قرار دارد و وظیفه حفظ جان مردم را ادا می کند. ترانه «انتو املنا» همچنین به مردمی تعلق دارد که جرقه قیام علیه فساد و بازخواست و محاکمه فاسدان را آغاز کردند. این قیام کنندگان نماد انقلاب لبنان هستند. ما به افرادی امید بسته ایم که با تروریسم، خواه ویروس خواه انسان یا فساد باشد مبارزه می کنند.
 
اجرا و فیلمبرداری این کلیپ ویدیو چطور انجام شد؟ مردم در لبنان قرنطینه هستند و مقررات منع آمد و شد اعلام شده است.

شرایط ضبط ترانه بسیار دشوار بود. متنش را نزار فرانسیس، شاعر لبنانی نوشت و جان ماری ریاشی آهنگساز است. با این دو ملاقات نکردم. نوازندگان به طور جداگانه در خانه هایشان کار نوازندگی را اجرا کردند. گروه کر نیز دو نفر بودند که آنها هم هر کدام به طور جداگانه در خانه هایشان اجرا کردند و کارشان را برای مهندس صدا فرستادند.

مطلع ترانه از این قرار است:

وحشت مرگبار بر دل ها لانه کرده و وضعیت معیشت روز به روز دشوارتر می شود

این بار شما با وجود تعداد اندک امید ما هستند

همه دنیا گرفتار شده اند و به دنبال گشایش هستند

شما قهرمانان مرحله کنونی هستید

شما در خط مقدم ایستاده اید

 میهن ما دست شما است و امیدها به شما بسته شده

مجبور شدم که حدود یک ساعت برای فیلمبرداری یکی از صحنه های ویدیو کلیپ در کنار نیروهای ارتش از خانه بیرون بروم.

روزهای قرنطینه را چگونه سپری می کنی؟

در خانه احساس آرامش و سعادتمندی می کنم چرا که از هیاهوی بیرون فاصله گرفتم. دوره کنونی فرصتی است برای استراحت و با خانواده بودن. ما با هم فیلم و اخبار نگاه می کنیم.. آشپزی می کنیم .. با هم آهنگ می سازیم و ترانه می خوانیم.

از چه چیزهایی به خاطر کرونا محروم شدی؟ و چه درس هایی در این دوره یاد گرفتی؟

فعالیت ها و کارهای فراوانی به خاطر کرونا انجام نمی دهم اما در مقابل شرایط کنونی باعث شد تا زندگی را بهتر بفهمم. کرونا باعث شد قدر آزادی در آغوش عزیزانم را  بدانم. دلم برای در آغوش کشیدن پسرم تنگ شده است. او در این دوره مربی ورزش من شده اما همدیگر را در آغوش نمی گیریم.

قدر همه چیز را بیشتر می دانم. به این یقین رسیدم که ستمگران و خودکامگان هیچ گاه روی آسایش و آرامش نمی بینند. یک ویروس کوچک سه میلیارد و چند صد هزار نفر را خانه نشین و همه دانشمندان و پزشکان را مشغول کرده است. همه دنیا تعطیل شده . اما مهم تر اینکه این ویروس نشان داد که چیزهای بی اصالت مثل قدرت و پول و غرور و تکبر و خود برتربینی و سلطه جویی تا چه اندازه بی اهمیت و بی ارزشند. همه حاکمان ستمگر در گوشه ای از خانه هایشان پنهان شده اند. سرانجام ستمگرانی که همواره عامل وحشت مردم هستند در وحشت و ترس به سر می برند. 
 
راغب علامه و همسر و دو پسرش


خالد و لوئی، دو پسرت چطور دوره قرنطینه را سپری می کنند؟ حتما خوشحالند به خاطر اینکه دربست در اختیار آنها هستی!
 
آنها تا حدودی حس می کنند دربند هستند چرا که اغلب اوقات بیرون خانه بودند. اما من در این شرایط خیلی خوشحالم چرا که آنها همیشه در کنارم در خانه هستند.

خطر قحطی پس از کرونا در لبنان وجود دارد. و بحران مالی کشور هنوز حل نشده است. یکی از اعضای کمپین «صامدون» هستی. این کمپین به منظور تامین بسته های غذایی برای خانوارهای نیازمند راه اندازی شده است. همچنین به پرسنل و کادر درمان و هلال احمر لبنان نیز کمک مالی کردی. تا چه حد نسبت به لبنان احساس مسئولیت می کنی؟

لبنان توسط افراد ناکارآمد برای حکمرانی بر مردم و وضع قوانین اشغال شده است. اعتماد به نظام سیاسی کنونی از بین رفته. اعتماد مردم به ساختار مالی و بانکی نیز از بین رفته. فریاد مردم روز به روز بلندتر و رساتر می شود.
مردم لبنان میان قرنطینه کرونا و شرایط معیشتی دشوار گرفتار شده اند. کمک و یاری به آنان وظیفه ملی است. این مردم درمانده هستند. آنها را غارت کردند و حالا در برابر کسانی که پست های رده بالا و کلیدی را اشغال کرده اند سرخم می کنند.
 دغدغه اصلی شما در شرایط کنونی چیست؟
 
آنها که ثروت مردم لبنان را دزدیدند و غارت کردند در کشورهایشان با خیال راحت زندگی می کنند و طعم گرفتاری و مشکلات معیشتی در لبنان را نچشیدند. مردم درمانده که چیزی در بساط ندارند به هم کمک می کنند. دزدان بر سر پست ها و مناصب حکومتی رقابت و آنها را بین خودشان تقسیم می کنند. مردم لبنان در شرایط کنونی دستشان را به سوی هم دراز کرده اند اما دولت هیچ اقدامی نمی کند. البته تقصیر اوضاع کنونی را نباید گردن دولت کنونی انداخت. این دولت وارث بحران ها و مشکلات از دولت های پیشین است.

همواره خواستار تشکیل دولت تکنوکرات بودی. دولت کنونی را چگونه ارزیابی می کنی؟
 
دولت کنونی تکنوکرات نیست اما با این حال تلاش فراوانی انجام می دهد تا مشکلات تلنبار شده در دولت های پیشین را حل کند. اگرچه این دولت هم تابع رهبران جریان های سیاسی است اما دستکم تا حالا خبری درباره بند و بست های آنچنانی در دولت کنونی منتشر نشده.

به پاس قدردانی از زحمات کادر درمان یکشنبه شب ها از بالکن منزل برای آنها کف می زنی.

این کمترین چیزی است که در شرایط کنونی می توان برای قدردانی از آنها انجام داد. کادر پزشکی و درمان در حال نجات مردم و کشور از کرونا هستند. ارتش و مردم لبنان نیز در حال مبارزه با شکل دیگری از تروریسمی هستند که در صدد نابودی لبنان است. کشورهای جهان باید بودجه بیشتری برای ایجاد یک نظام سلامت فراگیر و مجهز در نظر می گرفتند تا از مردم در برابر بیماری حمایت کند. کشورهای جهان سرمایه های هنگفتی برای بازدارندگی هسته ای انجام داده اما در مقابل آمادگی لازم بهداشتی و درمانی برای مقابله با دشمن نامرئی انسان ها نداشتند.

مردم لبنان پیش از اینکه به دلیل کرونا خانه نشین شوند به خیابان ها ریختند و قیام کردند. آنها خواستار بازخواست این نظام سیاسی فاسد و بازپس گرفتن پول های غارت شده هستند. چرا چادرهای نصب شده در میدان های تحصن را جمع کردند؟

دلایل جمع آوری چادرهای تحصن کنندگان را نمی دانم اما حالا وقت مناسبی برای تجمع و تحصن کردن نیست. باید به توصیه ها برای حفظ سلامت جوانان توجه کرد.
 آیا به نظرت فصل نوینی در انقلاب لبنان پس از پایان ماجرای ویروس آغاز خواهد شد؟

بی گمان چنین خواهد شد. انقلاب لبنان زنده است. مردم دیگر به خیابان نریختند اما کاسه صبرشان لبریز شده. دولت ها و صف بندی های فرقه ای سیاسی مشکلات و فقر و غارتگری و از بین بردن آینده جوانان را به ارمغان داشتند. لبنان یک کشور یکپارچه نیست بلکه به چند کشور فرقه ای تبدیل شده است. مردم در اینجا زحمت می کشند و مالیات می دهند اما سرکردگان گروه ها پول مردم را می دزدند و بین خودشان توزیع می کنند. وزیران تابع همین سرکردگان فرقه گرا هستند که تنها به منافع خود می اندیشند.

پس از کرونا چه می شود؟ 

همه فعالیت هایم تا پس از کرونا موکول شده است. من اسم کرونا را «تروریسم جنایتکار» گذاشتم. امیدوارم که به زودی به روال عادی برگردیم.