گفتگو با وکیل شهرام جزایری؛ بازرگان زندانی در ایران

 
 لعیا باقری؛ وکیل شهرام جزایری؛ بازرگان زندانی در ایران درباره آخرین وضعیت موکلش به المجله گفت: « آقای شهرام جزایری در پنجم مردادماه۹۷ در گمرک بازرگان بازداشت و با پرونده سازی‌های متعدد و قطوری روانه زندان شد. اتهامات متعددی نظیر خروج غیرقانونی و… برای ایشان پرونده سازی شد که برای اتهامات واهی و بی‌اساس پرونده سنگین از جمله پرداخت رشوه میلیاردی به مامور هنگام دستگیری و جعل واستفاده از سند مجعول و اظهار هویت خلاف واقع و کلاهبرداری‌های متعدد و گزارش‌های متعدد ضابطین و… به دلیل کذب و بی‌اساس بودن؛ قرار منع تعقیب یا برائت صادر شد. موکلم که برای رسانه‌‌ای کردن مطالب خلاف واقع پرداخت رشوه؛ به اتهام نشر اکاذیب علیه مقامات متخلف شکایت کرده بود؛ رضایت داده برای آنهانیز قرار موقوفی صادر شد.
 
به گفته وی؛ آقای جزایری درنهایت دراین پرونده کیفری صرفا بابت یک مورد اتهام کلاهبرداری بدون شاکی خصوصی در دادگاه، بابت جنبه عمومی جرم به ۷سال حبس تعزیری و۲۵۰ میلیون تومان جزای نقدی محکوم شد، در حالی که طرف حسابش در شکایت اولیه به صراحت علیه خود اقرار کرده "بنده از آقای جزایری جویای شغل یا فعالیت اقتصادی شده‌‌ام و صرف نظر از آن قبل از دادگاه نیز به سه برابر وجه خود رسیده؛ و درخواست رسمی استرداد شکایت کرده در دادگاه نیز حاضرنشده؛ با این وصف، عنوان جزایی دادن به یک مراوده مالی ساده (وقتی زیان دیده‌‌ای در دادگاه نبوده و آقای جزایری نیز بنا به سابقه قضایی قبلی در گردشهای چند صد میلیون دلاری چند هزار میلیاردی از سوی دیوان عالی کشور حکم خوش حسابی گرفته) محل شبهه است به همین دلیل ازاین حکم، درخواست اعاده دادرسی تنظیم شده که موضوع در دستور کار قوه قضاییه قرار گرفته اما هنوز تصمیمی اتخاذ نشده با توجه به شرایط کرونایی و بیماری تالاسمی وی؛ انتظارداریم هرچه سریعتر آزاد شود، زیرا در پرونده کیفری شاکی خصوصی وجود ندارد در پرونده حقوقی به پرداخت خسارت تاخیر تادیه بابت ارز خارجی محکوم شده که خلاف شرع بین بودن آن از ریاست محترم قوه قضاییه درخواست شده و یقینا با رسیدگی عادلانه و قانونی؛ آقای شهرام جزایری آزاد خواهد شد، در خصوص اعطای مرخصی نیز هنوز هیچ مرخصی به شهرام جزایری داده نشده است.

وکیل شهرام جزایری به شرایط جسمانی موکل خود اشاره کرد و گفت: موکل بنده بیماری کم خونی و تالاسمی دارد و با توجه به بیماریش بیش از دیگران در معرض خطر قرار دارد البته با توجه به درخواست‌های متعددی که داشته‌ایم هنوز ابلاغیه‌‌ای مبنی بر آزادی یا مرخصی به جزایری داده نشده و وی در زندان حضور دارد

شهرام جزایری عرب مشهور به شهرام جزایری زاده ۲۰ آبان ۱۳۵۱ در تهراندر حالی که ۲۹ سال داشت در جریان بزرگ‌ترین و جنجالی‌ترین پرونده فساد اقتصادی ایران بعد از انقلاب سال ۱۳۵۷ ایران تا آن زمان، در سال ۱۳۸۱ بازداشت شد.

او که ابتدا به ۲۷ سال زندان محکوم شده بود، به اتهام تاسیس ده‌ها شرکت بازرگانی، پرداخت رشوه و برداشت میلیاردها تومان پول و پرداخت رشوه در نهایت به ۱۱ سال حبس تعزیری، پرداخت ۴۸ میلیون دلار غرامت و ۹۷ میلیون دلار جریمه و ۱۰ سال محرومیت از دریافت تسهیلات بانکی محکوم شد.

وی اسفندماه سال ۸۵ فرار کرد و و مدتی بعد مقام‌های امنیتی اعلام کردند موفق شده‌اند وی را در روستایی در عمان دستگیر کرده و به ایران بازگردانند.

شهرام جزایری سرانجام در مردادماه سال ۹۵ آزاد شد و فعالیت‌های اقتصادی خود را از سر گرفت

نکته مهم در پرونده شهرام جزایری این است که او به عنوان مشاور فنی و اقتصادی در جلسات مجلس ششم شرکت می‌کرد و کارت تردد در مجلس را داشت. همین موضوع پس از دستگیری او جنجال‌برانگیز شده بود. وی در ۵ مرداد ماه ۱۳۹۷ در هنگام خروج غیرقانونی از ایران بازداشت شد و از آن زمان تاکنون در زندان به سر می‌برد.