دستگیری گروه 8 نفره در خوزستان به اتهام امنیتی

مقامات امنیتی استان خوزستان در جنوب غربی ایران مدعی شدند که اعضای یک «گروه تروریستی» را دستگیر کرده‌اند.

خبرگزاری امنیتی فارس روز سه شنبه (۱۶ اردیبهشت) به نقل از فرمانده انتظامی خوزستان از دستگیری ۸ نفر خبر داد که به گفته این مقام پلیس، عضو «گروهک‌های تروریستی» و «عامل» قتل سرگرد عبدالحسین مجدم فرمانده بسیج دارخویین، بودند.

به گفته این خبرگزاری، «زخمی کردن درجه دار نیروی انتظامی پاسگاه خنافره، تیراندازی به سمت مقرهای سپاه، نیروی انتظامی، حوزه علمیه، سرقت‌های مسلحانه، و ترسیم پرچم الاحواز» از دیگر اتهامات این گروه عنوان شده‌است.

در نیمه دوم سال ۹۸، خبری منتشر شد مبنی بر این که عبدالحسین مجدم فرمانده بسیج دارخوین توسط افراد مسلح مورد حمله قرار گرفته و کشته شده‌است.

به گفته حیدر عباس فرمانده نیروی انتظامی خوزستان، بازداشتی‌ها همان «افراد مسلح» هستند.

عبدالحسین مجدمی در رسانه‌های ایران با عنوان «مدافع حرم» معرفی شده بود.

در ادبیات سیاسی و در گزارش رسانه‌های داخل، به نیروهای سپاهی و بسیجی اعزام شده به سوریه و عراق «مدافعان حرم» گفته می‌شود.

عباس‌زاده این افراد را که متهم به «تجزیه‌طلبی» کرد، گفته‌است گاهی «اقدامات خود را مستندسازی و به خارج از کشور ارسال می‌کردند».

مقامات ایران گروه‌های عرب مسلح مخالف حکومت را «ضدانقلاب»، «تروریستی»، «تجزیه طلب» و «خلقی» می‌خوانند.

با این حال مقامات امنیتی و انتظامی ایران بارها بدون اشاره به جزئیات تنها از دستگیری گروه‌های «تروریستی» خبر داده‌اند اما به هویت افراد بازداشت شده و گروهی که وابسته به آن بوده‌اند، اشاره نکرده‌اند.

مقامات ایران از ده‌ها گروه و حزب مخالف اهوازی در خارج از کشور به عنوان «گروهک الاحوازیه» نام می‌برد.

اکثر عرب‌ها در سه استان جنوبی خوزستان، بوشهر و هرمزگان زندگی می‌کنند که به گفته سازمان عفو بین‌الملل با ستم و تبعیض حکومت ایران مواجه هستند.

معارضان و مخالفان عرب متشکل شده از ده‌ها حزب و مؤسسه مدنی است که اغلب آنها خواستار حق تعیین سرنوشت هستند.