ایران و بحران کرونا

حالا دیگر مشخص شده که حکومت ایران درباره آمار قربانیان ویروس کرونا در کشور پنهانکاری می کند. رژیم ایران در آغاز منکر شیوع کرونا در کشور شد و سپس آن را کم اهمیت جلوه داد. مقام های حکومتی گفتند که در مورد آن بزرگنمایی شده و تئوری توطئه علیه جمهوری اسلامی را مطرح کردند. رژیم ایران از اعلام آمار واقعی قربانیان کرونا خودداری کرد. اما آنچه که حکومت ایران از آن غافل ماند این است که ما در عصر دیجیتال هستیم. شبکه های اجتماعی در این دوران حرف اول را می زنند و پنهانکاری غیر ممکن شده است.

اکنون می توان با قاطعیت گفت حکومت ایران به دلیل پنهانکاری درباره شیوع کرونا و خودداری از انجام اقدامات برای مهار ویروس عامل اصلی جان باختن ده ها هزار نفر در کشور شناخته می شود.

چرا رژیم ایران در آغاز درباره شیوع پاندومی پنهانکاری کرد؟ جواب ساده است. رژیم های استبدادی و تمامیت خواه مثل رژیم حاکم در ایران فاقد معیارهای شفافیت بوده و همواره واقعیت را از مردم پنهان می کنند. اما دلیل اصلی این است که آغاز شیوع کرونا در ایران با دو رویداد حکومتی مهم همزمان شد:

نخست: مراسم سالگرد انقلاب خمینی. رژیم به مناسبت این رویداد باید قدرت نظامی خود را به همه نشان می داد. مراسم امسال در حالی برگزار شد که اعتراضات سراسری در کشور ادامه داشت. اعتراضات سراسری در نوامبر ۲۰۱۹ به دلیل افزایش ۳۰۰ درصدی قیمت بنزین آغاز شد. رژیم ایران می خواست از طریق این رویداد پیام کوبنده و محکمی به مردم کشور بدهد. معترضان از آغاز جنبش سبز تا کنون تاوان سنگینی پرداخته اند و این اعتراضات هنوز هم متوقف نشده است. آنها به وضعیت معیشتی اعتراض دارند. مجریان مراسم سالگرد انقلاب خمینی همچنین به دنبال ارسال پیام به کشورهای خارجی بودند. این کشورها بر این باورند که رژیم ایران بر اثر بازگشت تحریم های سنگین پرزیدنت ترامپ تلو تلو می خورد و با برگزاری نمایش نظامی می خواهد اینطور وانمود کند که همه چیز خوب پیش می رود.

دوم: انتخابات مجلس که رژیم ایران باید آن را در هر شرایطی برگزار می کرد. این نظریه را علی خامنه ای نیز مطرح کرد. او گفت دشمنان با تبلیغات منفی و به بهانه یک بیماری و ویروس از کمترین فرصت برای منصرف کردن مردم از حضور در انتخابات چشم پوشی نکردند.

رژیم ایران درباره شیوع گسترده و جدی کرونا در سراسر کشور پنهانکاری کرد. نتیجه این دستکاری گسترده این بود که آمار مرگ و میر کرونا در کشور رشد چشمگیر داشت و نظام ایران تا حالا آمار دقیق مبتلایان و قربانیان را اعلام نکرده است.

نکته مهم این است که پنهانکاری عمدی مقام های ایران درباره شیوع کرونا به ضرر کشورهای تحت کنترل سپاه نیز تمام شد. کرونا از ایران به لبنان و سوریه و عراق سرایت کرد. حکومت کشورهای یاد شده تا همین نزدیکی پروازها از مبدا و مقصد ایران را متوقف نکردند. دلیل متوقف نشدن پروازها به گفته وزیر بهداشت لبنان با انگیزه های سیاسی انجام شد. این پروازها در حالی انجام می شدند که شیوع کرونا در ایران گسترده بود.

چرا رژیم آمار واقعی قربانیان کرونا را اعلام نمی کند؟ حکومت ایران از واکنش و نارضایتی گسترده مردم در صورت اعلام آمار درست نگران است. حکومت از آغاز موج دیگر اعتراضات و قیام مردمی در هراس است و برای جلوگیری از وقوع آن می کوشد. خب اگر آمار واقعی منتشر شود مردم می پرسند که چرا خامنه ای و سپاه از پول و ثروت چندین میلیاردی شان برای نجات جان مردم هزینه نکردند و چرا به جای آن این اموال را صرف ماجراجویی های نظامی برون مرزی و شبه نظامیان خود در لبنان و سوریه و یمن و اقدامات جنایتکارانه مثل قاچاق اسلحه و مواد مخدر و انسان می کنند؟

رژیم ایران نه تنها پول و ثروت کلان خود را خرج سلامتی و نجات جان مردم نمی کند که هیچ بلکه به دنبال بهره برداری از شیوع پاندومی برای مقاصد خود است. حکومت ایران از جامعه بین الملل خواسته تا در راستای فشار به دولت آمریکا برای لغو تحریم های سنگین اقدام کند. رژیم ایران به دنبال این است تا این پول های برباد آورده را هزینه دم و دستگاه تروریستی اش در داخل و خارج کرده و بحران مالی ناشی از فشار حداکثری آمریکا را جبران کند.

حفظ جان مردم برای این رژیم ارزش ندارد. این حکومت جنایتکار بوده و کشورهای اروپایی باید از طریق همکاری با اپوزیسیون داخل و خارج کشور با یک ضربه کاری سرنگونش کند. تنها در این شرایط است که مردم ایران و همچنین مردم کشورهای همسایه از سلطه گری جمهوری اسلامی رها می شوند.


Subscribe to the discussion