پروژه ساخت پهپادهای پیشرفته در سعودی گشایش یافت

اداره کل صنایع نظامی سعودی، پروژه ساخت پهپادهای پیشرفته در این کشور را با حجم سرمایه‌گذاری ۷۵۰ میلیون ریالی سعودی را آغاز کرد و قرار است در سه‌ماهه اول سال ۲۰۲۱ عملیاتی شود.

به گزارش الشرق الاوسط فارسی، این پروژه که با هماهنگی شرکت صنایع دفاعی «اینترا» آغاز شده، به دنبال ایجاد یک پایگاه «نوآوری فنی» پیشگام در سطح منطقه‌ای و بین‌المللی به منظور توسعه، تعمیر و نگهداری، ساخت و ملی سازی تولید سیستم‌های هواپیمای بدون سرنشین پهپاد است.

این شرکت بومی برای تحقق اهداف خود کار تولید پهپادهای پیشرفته که هم از نظر هزینه‌ای و هم کیفیت فنی و کارایی، بتواند با پهپادهای پیشرفته جهان رقابت کند، را آغاز کرده‌است.

در همین خصوص، احمد العوهلی رئیس اداره کل صنایع نظامی گفته‌است: «پروژه ساخت، نگهداری و مراقبت و بومی سازی سیستم‌های هواپیمای بدون سرنشین «پهپاد» برای تحقق اهداف و استراتژی کلی اداره صنایع نظامی این کشور که بر سه محور اصلی: صنعت، تحقیق و فناوری استوار است، راه‌اندازی شد».

او افزود: «پروژه برای تحقق اهداف استراتژیک کشور پادشاهی سعودی، در زمینه تولید صنایع نظامی که شاهزاده محمد بن سلمان بن عبدالعزیز ولیعهد این کشور طرح آن را پیشنهاد داده‌است، کار را آغاز کرد. به موجب طرح شاهزاده محمد بن سلمان، سعودی تا سال ۲۰۳۰ باید بیش از ۵۰٪ از هزینه‌های نظامی خود را صرف تولید سلاح در داخل این کشور کند و با همکاری مستقیم اداره کل صنایع نظامی و نهادهای امنیتی صنایع نظامی روند بومی‌سازی اسلحه را طی و تأمین کند».

به گفته این مقام سعودی، «تاکنون بیش از ۲۵ شرکت صنعتی ملی در داخل که دارای مجوز مطابق با استاندارهای بین‌المللی و با تجربه بسیار عالی در زمینه صنایع نظامی اعلام آمادگی کرده تا در این زمینه با اداره کل صنایع نظامی سرمایه‌گذاری و همکاری کنند».

از سوی دیگر، سلمان الشثری مدیر اجرایی شرکت فن‌آوری‌های دفاعی «اینترا» تأکید کرد «این پروژه حدوداً ۵۰۰ فرصت شغلی ایجاد خواهد کرد و ۷۰٪ از همه مشاغل را خود سعودی‌ها بر عهده خواهند داشت. این پروژه همچنین قصد دارد میزان صادرات تولید به خارج را به میزان ۶۰٪ از کل حجم تولید برساند».

پیش از این، اداره کل صنایع نظامی سعودی برای اولین بار در سال ۲۰۱۹ در نمایشگاه بین‌المللی هواپیمایی دبی از پهپاد «عاصف» رونمایی کرد.