کرونا ضعف و شکنندگی نظام درمانی انگلیس را برملا ساخت

جرمی کوربن رهبر پیشین حزب کارگر بریتانیا از شرایط کنونی سرویس درمان و سلامت همگانی کشور انتقاد کرد.

او گفت سرویس سلامت همگانی انگلیس موسوم به (ان اچ اس) به دلیل سیاست های ریاضتی دولت های پیاپی در حوزه بهداشت و درمان در چند دهه گذشته برای پذیرش روند روزافزون مبتلایان کرونا آمادگی ندارد.

انجمن مدیران بهداشت عمومی انگلیس نیز از کاهش بودجه ان اچ اس در چندین سال گذشته انتقاد کرد و گفت «کشور الان تاوان این سیاست ها را پرداخت می کند».

همزمان با افزایش آمار مرگ و میر کرونا انتقادهای شدیدی به دلیل کمبود بودجه نظام سلامت همگانی (ان اچ اس) مطرح شده است. ان اچ اس خدمات بهداشتی رایگان در اختیار مردم قرار می دهد و مردم انگلیس به ان اچ اس افتخار می کنند.

بوریس جانسون نخست وزیر انگلیس که به کرونا مبتلا شده بود توسط ان اچ اس بهبود یافت.

جانسون در انتخابات پارلمان که در دسامبر برگزار شد گفته بود که بودجه چندین میلیاردی به ان اچ اس اختصاص می دهد. او حالا می گوید که «امکانات لازم در اختیار ان اچ اس قرار می دهد».

نظام درمانی فرانسه نیز فرق چندانی با شرایط کنونی ان اچ اس انگلیس ندارد. پزشکان و پرسنل درمان فرانسه در چند سال گذشته همواره درباره ضعف سیستم اورژانس کشور هشدار دادند. اما حالا و همزمان با شیوع کرونا گویا اوضاع از کنترل و ظرفیت بیمارستان ها خارج شده و آمار مرگ و میر به هزاران نفر رسیده است. پرزیدنت امانوئل مکرون وعده داد «برنامه گسترده و جامعی» برای نظام درمان اجرا می کند.

الیاس موسیالوس استاد سیاست بهداشت در دانشگاه اقتصاد لندن گفت «ان اچ اس از سال ۲۰۱۰ به این سو با کمبود بودجه روبرو است و برای مقابله با ویروس کرونا آماده نبود».

از سوی دیگر فرانکو ساسی استاد سیاست بهداشت بین الملل در دانشگاه امپریال کالج آو لندن به فرانس پرس گفت «نظام درمان اغلب کشورهای صنعتی از جمله بریتانیا برای مقابله با بحران بزرگ سلامت مثل کرونا آماده نبودند».

موسیالوس افزود «بودجه ان اچ اس انگلیس از تولید ناخالص داخلی حدود ۷.۶ درصد است. این تقریبا معادل همان بودجه ای است که در سال ۲۰۱۲ به ان اچ اس اختصاص یافت اما الان هم جمعیت افزایش یافته و هم هزینه درمان بیشتر شده است».

او خاطر نشان کرد «افزایش سالانه ۴ درصدی بودجه ان اچ اس  همیشه معمول بوده است. بودجه نظام درمان انگلیس پس از بحران مالی ۲۰۰۸-۲۰۰۹ کاهش یافت و هزینه خدماتی نیز کاهش چشمگیری یافتند. چند سالی است که بودجه سالانه ان اچ اس تنها ۱.۵ درصد بیشتر می شود. به دنبال مرگ صدها نفر به دلیل بی توجهی کادر درمان در یکی از بیمارستان های ان اچ اس بودجه این سازمان اندکی افزایش یافت».

کمبود تخت نیز یکی از نتایج این کاهش بودجه است. طبق آمار سازمان همکاری اقتصادی و توسعه ۲.۵ تخت بیمارستانی به ازای هر ۱۰۰۰ نفر در انگلیس وجود دارد. این رقم در فرانسه و آلمان معادل ۶ تخت بیمارستانی و ۸ تخت بیمارستانی است.

البته شرایط در بخش مراقبت های ویژه بدتر است. بیماران بدحال کرونا در این بخش بستری هستند و کمبود تخت در آن شرایط را سخت تر می کند.

موسیالوس گفت «شمار تخت های بیمارستانی در بریتانیا نصف فرانسه و پنج برابر کمتر از آلمان است».

کمبود شدید تخت های بیمارستانی و تجهیزات پزشکی یکی دیگر از نتایج سیاست های ریاضتی چند ساله است.

موسیالوس خاطر نشان کرد «حدود صد هزار فرصت شغلی در ان اچ اس وجود دارد. این مشاغل به پزشکان و پرستاران به ویژه در بخش مراقبت های ویژه اختصاص دارد. بخش مراقبت های ویژه در شرایط کنونی پر از بیمار هستند».

فرانکو ساسی گفت «آمار کادر پرستاری انگلیس همواره از فرانسه و آلمان کمتر بوده است. انگلیس یکی از معدود کشورهای عضو سازمان همکاری اقتصادی و توسعه است که شمار پرستارانشان در چند سال گذشته کاهش داشته است».

کادر پرستاری به دلیل شرایط کاری دشوار و حقوق کم با کمبود نیرو مواجه است. اغلب پرستاران ترجیح می دهند در بخش خصوصی یا خارج کشور کار کنند.

دولت انگلیس پس از شیوع کرونا از پرستاران و پزشکان بازنشسته خواسته به سر کار بازگردند. اما با این حال کادر پزشکی بازنشسته سالمند هستند و وضعیت سلامت شکننده دارند.

ساسی گفت «در حال مطالعه و پژوهش هستیم اما آنچه تا حالا مشخص شده این است که وقتی ظرفیت پذیرش بیمار در بخش مراقبت های ویژه بیشتر شود آمار مرگ و میر کاهش می یابد».

فیونا جانسون در مرکز مطالعات پزشکی نوفیلد تراست گفت «نوبت عمل های جراحی (که ربطی به کرونا ندارند) به دلیل شیوع کرونا عقب افتاده است. این احتمالا بر سلامت عمومی در آینده تاثیر گذار است. پس از این بحران ما با یک کادر درمان خسته و کوفته روبرو خواهیم بود و همین مشکل دیگری را مطرح می کند. ما حالا در میانه این نبرد هستیم».