سریال مصری «النهایه» خشم اسرائیل را برانگیخت

سریال علمی تخیلی با نام «النهایه/ پایان» در مصر در شب‌های ماه رمضان ۱۰۰ سال آتی در این کشور را روایت می کند. پخش این سریال که نابودی اسرائیل را پیش‌بینی می‌کند‏، خشم اسرائیلی‌ها را برانگیخته است.

وزارت امور خارجه اسرائیل در بیانیه‌ای از تهیه این سریال در مصر، به عنوان کشوری که ۴۱ سال با اسرائیل مناسبات کامل دیپلماتیک دارد، ابراز تأسف کرد اما حکومت مصر به آن واکنش نشان نداد.

در قسمت نخست این سریال، یک معلم در مدرسه‌ای در مصر روایت تاریخ می‌کند و می‌گوید: رژیم اسراییل ۱۰۰ سال پس از تأسیس (سال تأسیس رژیم اسراییل ۱۹۴۸ بوده‌است) در عملیات آزادسازی شهر قدس نابود گردید و یهودیان اسراییل به کشورهای خود بازگشتند.

این سریال که داستان زندگی یک مهندس رایانه با ایفای نقش یوسف الشریف است و به رویدادهای سال ۲۱۲۰ می‌پردازد، در شب‌های گذشته پربیننده بوده‌است.

عمر سمیر عاطف نویسنده فیلمنامه این سریال در مصاحبه‌ای با روزنامه «الشرق الاوسط» دربارهٔ سریال پایان گفت: «ما به عنوان شهروندان عرب موضع مشخص داریم که نافی اشغال سرزمین‌های فلسطین است و این بدان معنا نیست که وقایع این سریال در آینده گرد هم بیایند تا از مسائلی که همه ما به آن اعتقاد داریم جدا باشند».

این نویسنده ادامه داد: «به آنچه که در مطبوعات اسرائیل و وزارت خارجه آن منتشر شده‌است، کاری نداریم، همچنین هیچ پیوندی میان رویدادهای سریال و توافق صلح بین مصر و اسرائیل وجود ندارد».

یاسر سامی کارگردان این سریال نیز در بیانیه ای مطبوعاتی در واکنش به اظهارات وزارت خارجه اسرائیل گفته‌است: «رژیم صهیونیستی باید تا سال ۲۱۲۰ صبر کند تا از وقایع این سریال قبل از اعتراض اطمینان حاصل کند.

وی اضافه کرد: سازندگان این سریال بر این باورند که فلسطین سرزمین عربی و اسلامی اشغال شده‌است و آزاد کردن آن یک رؤیای عربی است که همه به آن اعتقاد دارند.

سامی معتقد است که «غرب بدون در نظر گرفتن احساسات عرب‌ها و مسلمانان، تصویر عرب‌ها را در بسیاری از فیلم‌های هالیوود وارونه نشان داده‌است، اما اسرائیل نتوانست کاری هنری که در آینده آن جایی ندارد را نتوانست طاقت بیاورد».

مجموعه تلویزیونی النهایه به نویسندگی عمرو سمیر عاطف و کارگردانی یاسر سامی، توسط شرکت «سینرژی» یکی از بزرگترین تولیدکنندگان فیلم مصر ساخته شده‌است.

عمرو عبدالجلیل، أحمد وفیق، سهر الصایغ، ناهد السباعی و محمود اللیثی از جمله بازیگران این مجموعه مناسبتی هستند.