قاچاق مواد مخدر و پولشویی؛ جایگزین حمایت مالی رژیم ایران

 
ماجرای توقیف محموله بیش از ۲۰۰ هزار دلاری مواد مخدر در شهر معربا واقع در حومه دمشق چندان خبرساز نشد. این محموله توسط روس ها مصادره شد و متعلق به یکی از سران حزب الله لبنان و آماده فروش در بازار سوریه بود. این محموله از لبنان به سوریه منتقل شده بود.

قاچاق مواد مخدر و پولشویی یکی از مهم ترین منابع مالی حزب الله لبنان به ویژه در چند سال گذشته است. حمایت های مالی رژیم ایران از حزب الله لبنان به دلیل شرایط ناگوار اقتصادی در ایران پس از تحریم های بین المللی کاهش یافت. و حالا عملیات قاچاق مواد مخدر و پولشویی از سوی حزب الله لبنان رشد قابل ملاحظه ای یافته است.

گفتنی است که کارگروه ویژه زیر نظر وزارت دادگستری آمریکا برای تحقیق درباره فعالیت های حزب الله لبنان در بازار قاچاق مواد مخدر و پولشویی تشکیل شده است. حزب الله با پول هایی که از قاچاق مواد مخدر و پولشویی کسب می کند فعالیت های تروریستی خود را در حدود سه دهه گذشته ساپورت مالی کرده است. محموله های چندین تنی کوکائین حزب الله لبنان و کارتل تبهکار کلمبیایی La Oficina De Envigado توقیف شدند.

این شبکه قاچاق مواد مخدر و پولشویی حزب الله لبنان در دهه نود میلادی تاسیس شد. در آن زمان عماد مغنیه به دنبال ایجاد منابع مالی دیگر برای ساپورت فعالیت های حزب الله بود. این منابع مالی جدای از پول هایی است که حزب الله از رژیم ایران می گرفت. این شبکه تبهکار رفته رفته بزرگ تر و بزرگ تر شد. دامنه فعالیتش به آمریکای شمالی و جنوبی و نیز اروپا و استرالیا و برخی کشورهای عربی مثل اردن و مراکش و غیره کشیده شد.

پروژه کاساندرا تنها یکی از رسوایی های حزب الله لبنان در راستای فعالیت در قاچاق مواد مخدر و پولشویی به شمار می رود. اداره مبارزه با مواد مخدر آمریکا چند سال پیش این پروژه را کلید زد. دستگاه های امنیتی هفت کشور  جهان از جمله فرانسه و بلژیک و آلمان و ایتالیا در این پروژه شرکت کردند. برخی افراد یک شبکه قاچاق مواد مخدر حزب الله لبنان در جریان پروژه کاساندرا بازداشت شدند. آنها متهم به قاچاق محموله های چندین میلیون دلاری مواد مخدر در راستای تامین مالی فعالیت های تروریستی در لبنان و سوریه هستند.

حزب الله همچنین در حوزه قاچاق مواد مخدر در مکزیک همکاری می کند. برخی از مقام های رسمی ونزوئلا  در راستای قاچاق مواد مخدر از کلمبیا به آمریکا و آفریقای غربی و خاورمیانه و اروپا با حزب الله همدست هستند.

حزب الله در کنار قاچاق مواد مخدر و پولشویی از همان سال های اولیه تاسیس خود فعالیت های تروریستی در لبنان و خارج کشور را در دستور کار خود قرار داد. کویت اولین کشوری بود که هدف عملیات تروریستی حزب الله لبنان قرار گرفت. در سال ۱۹۸۳ حزب الله لبنان و حزب الدعوه عراق یک رشته انفجارهای همزمان در نقاط کلیدی کویت از جمله پالایشگاه اصلی و فرودگاه بین المللی شهر کویت و سفارتخانه های آمریکا و فرانسه در کویت انجام دادند و یک هواپیمای خطوط هوایی کویت را ربودند. دامنه اقدامات تروریستی فرامرزی متوقف نشد. نام کویت دوباره پس از اعلام «گروه العبدلی» بر سر زبان ها افتاد. این گروه تروریستی کویتی مورد حمایت حزب الله لبنان و رژیم ایران قرار دارد. این گروه انبار تسلیحاتی در کویت داشت تا از این اسلحه برای انجام فعالیت های تروریستی در کشور استفاده کند. دستگاه امنیتی کویت موفق به انهدام این هسته تروریستی و بازداشت اعضای آن پیش از انجام هر گونه اقدام تروریستی شد. بمبگذاری در شهر خبر سعودی در ۱۹۹۶ را نیز نباید فراموش کرد. عوامل این حمله که توسط کارشناسان حزب الله لبنان آموزش دیده بودند مواد منفجره از لبنان به سعودی منتقل کردند و گروهی از اعضای حزب الله سرزمین حجاز یک کامیون حامل بمب را در مقابل برج های خبر در سعودی منفجر کردند. دستگاه امنیتی سعودی در ۲۰۱۵ با انجام عملیات امنیتی در لبنان موفق به بازداشت احمد ابراهیم المغسل شد. این شهروند سعودی به دلیل نقش آفرینی در بمبگذاری های خبر مورد پیگرد دستگاه امنیتی کشور بود.

حزب الله لبنان در کنار قاچاق مواد مخدر و پولشویی و فعالیت های تروریستی در جنگ های فرامرزی لبنان فارغ از موضع رسمی دولت شرکت می کند. شبه نظامیان حزب الله لبنان در کنار رژیم بشار اسد با مردم سوریه می جنگند و در یمن در کنار حوثی ها (بازوی نظامی رژیم ایران علیه حکومت قانونی یمن) پیکار می کنند. گروه های شبه نظامی ایران و هوادارانش در عراق در همه ارکان حاکمیت تسلط دارند.

علاوه بر این، حسن نصر الله دبیر کل حزب الله لبنان همواره به کشورهای عربی حمله می کند. او در اغلب اظهارات و سخنرانی هایش به حکومت های عربی و در راس آنها سعودی می تازد.

افزون بر آنچه گفته شد حزب الله لبنان در جریان ترور چهره های سیاسی و رسانه ای لبنان در سال های گذشته همواره در مظان اتهام قرار داشت. حزب الله لبنان در ماجرای ترور رفیق حریری رییس جمهور فقید لبنان به عنوان متهم اصلی شناخته می شود. رای دادگاه بین المللی ویژه قتل رفیق حریری به زودی صادر می شود.

اینها تنها بخش کوچکی از اقدامات حزب الله لبنان در گذشته و حال بود و حالا حکومت لبنان در چنگ این گروه قرار دارد. حزب الله لبنان در دوره ریاست جمهوری میشل عون و دولت حسان دیاب حرف اول و آخر را می زند. پرزیدنت میشل عون متحد حزب الله لبنان است. اکثریت پارلمان پس از انتخابات در اختیار این گروه قرار گرفت. انتخابات پارلمان بر اساس قانون کج و معوج فرقه ای برگزار شد. پرزیدنت میشل عون پس از این ماجراها از جامعه جهانی خواست تا به لبنان کمک مالی کنند. او گفت دولت اصلاحات اساسی و بنیادی انجام خواهد داد. مقصود عون دولتی است که کاملا در اختیار حزب الله قرار دارد. اما آقایانی که در قدرت هستند باید کمی درنگ کنند چرا که این اظهارات تنها هوادارانشان را متقاعد می کند. بخشی از گروه های طرفدار شما اطلاع ندارند و نمی دانند که شما چه کاره هستید و با چه گروه هایی همدست هستید. اما بقیه جهانیان دقیقا از ماهیت حزب الله لبنان خبر دارند. خداوند به داد لبنان و مردمانش برسد که باید بعدا تاوان سنگین بذل و بخشش های ولی فقیه ایران در لبنان را پرداخت کنند.


Subscribe to the discussion