قرنطینه و مصائب مردم ایران در مواجهه با کرونا

 تا امروز که این گزارش نوشته شده ۴۷ هزار و ۵۹۳ نفر در ایران به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند و حدود ۳۰۳۶نفر نیز جان باخته‌اند اما بنا بر اعلام گروه اعزامی سازمان بهداشت جهانی به ایران؛ آمار واقعی دست‌کم پنج برابر آماریست که از سوی دولت ایران اعلام می‌شود.

در پی چند روز تکذیب مداوم، دروغگویی و پنهان کاری مقامات جمهوری اسلامی پس از جان باختن چند بیمار مبتلا و افزایش تصاعدی شمار مبتلایان و جانباختگان، سرانجام حاضر شدند ورود کرونا به این کشور را تایید کنند اما در حالی که اغلب کشورهای دنیا اقداماتی سختگیرانه مانند قرنطینه، منع تجمعات و محدودیت در تردد را برای جلوگیری از گسترش شیوع ویروس کرونا اعمال کردند مقامات جمهوری اسلامی با کوچک جلوه دادن بحران کرونا، شرایط را عادی جلوه دادند و با صراحت اعلام کردند قرنطینه ای نداریم.

مرکز اولیه شیوع این ویروس شهر قم بود اما حاکمیت در ایران با پنهان کاری به دلیل ملاحظات سیاسی این شهر و سایر اماکن مذهبی را قرنطینه نکرد و این ویروس مرگبار در سراسر ایران منتشر شد، آنها حتی یک روز در ماه اسفند را تعطیل نکردند و درست در آغاز سال نوی خورشیدی نه محدودیتی در ترددهای شهری وضع کردند و نه از سفرهای بین شهری جلوگیری کردند.

بخشی از جمعیت ایران با آغاز تعطیلات نوروزی بدون توجه به هشدارها و تاکیدات بهداشتی به روال سالهای گذشته راهی سفرهای نوروزی شدند، به گفته وزیر بهداشت ایران؛ نزدیک به ۶۰ درصد مردم در خانه مانده‌اند اما با این حال، در حال حاضر مسیرهای ارتباطی همچنان پرتردد است، به جز مراکز خرید و پاساژها، خواربارفروشی‌ها و سوپرمارکت‌ها، ادارات دولتی، بانک ها و دفترخانه ها مشغول به کارند.

در حال حاضر بیشتر شهروندان ایرانی خودخواسته بدون الزام حقوقی و با وجود دشواری های معیشتی در قرنطینه خانگی به سر می برند. شماری از شهروندان ایرانی تجربه خود را از روزهای خانه‌نشینی و قرنطینه با المجله در میان گذاشته اند که در ادامه می خوانید.

مقامات جمهوری اسلامی با اهداف سیاسی از جمله برگزاری نمایش انتخابات مجلس، تدارک تظاهرات سالگرد انقلاب اسلامی برای پرشور نشان دادن این مراسم، هیچ گونه اراده و توانی برای پیشگیری و گسترش این بیماری ندارند و در توجیه این ناتوانی به ترور بیولوژیک متوسل می شوند.

موضوعی که احمد؛ کارمند ساکن کاشان به آن اشاره می کند و می گوید:« در شرایطی که کشورهای اروپایی با تدارک بسته های کمک مالی چندین میلیارد دلاری اقدام به قرنطینه شهرهای خود کردند در ایران نه تنها قم را قرنطينه نكردند و گفتند "قم آبروي نظام و اسلام است" بلکه ادارات و بانک ها را تعطیل نکردند و اجازه دادند بیش از ۸.۵ میلیون نفر آدم کم اطلاع یا خودخواه با بیش از ۲.۸ میلیون خودرو به سفرهای نوروزی بروند و وقتی برگردند کرونا را به خود به شهرهای محل سکونتشان می آورند، حکومت هم که مسئول مستقیم فراگیری کرونا در ماه‌های بعد است فقط از دور تماشا می کند و حالا آقای خامنه ای برایمان از حمله بیولوژیک دشمن و فتنه"جن و انس" سخن می‌گوید.»

جمهوری اسلامی در اقدامی که بازتاب‌های گسترده‌ای در رسانه‌های داخلی و بین‌المللی پیدا کرد، جلوی فعالیت نهاد فرادولتی «پزشکان بدون مرز» را گرفت. این اقدام  پس از آن بود که آیت‌الله علی خامنه‌ای، در پیامی تلویزیونی آمریکا را متهم به «تولید ویروس» کرد و از «همکاری جن و انس» علیه حکومتی که رهبری می‌کند، سخن گفت.

خشونت خانگی

شرایط سخت اقتصادی و روانی و نبود پناهگاه‌ها و خانه‌های امن به افزایش خشونت خانگی در دوران قرنطینه دامن می زند. براساس آمارهای رسمی بیش از نیمی از خانوارهای شهری ایران درآمدی پایین‌تر از هزینه‌های خود دارند. معاون اقتصادی رئیس جمهوری ایران از خسارت ۱۵ درصدی تعطیلی کسب و کارها (ناشی از شیوع کووید ۱۹)، به تولید ناخالص ملی ایران خبر داده است.

فرشاد مومنی، استاد اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی روز ۱۲ فروردین در مصاحبه با خبرگزاری کار (ایلنا) اعلام کرد براساس آمارهای رسمی درآمد بیش از ۵۰ درصد خانوارهای شهری ایران کفاف هزینه‌هایشان را نمی‌دهد.

فراگیری کرونا روند بیکاری سازی کارگران زن و مرد روزمزد و موقت را شدت داده است، قرنطینه برای کارگران از کار بیکار شده سخت ترین کابوس این روزهاست. در برخی از استانها کارگران فصلی ۵۰ تا ۷۰ درصد از درآمدشان را از دست داده اند.

به گفته مرضیه، کارگر یک کارگاه شیرینی پزی؛ دولت هیچ فکری برای قشر مظلوم کارگر نکرده است که مجبورند زیر فشار بی پولی به سرکار بروند تا شاید شب تا صبح را گرسنه سر نکند. کم نیستند کارگرانی مثل من که نمی‌توانند در قرنطینه بمانند. برای بسیاری از خانواده‌ها قرنطینه به معنای گرسنگی است. حکومت به جای این که به داد مردم برسد فقط  منافع و منابع مملکت را میخواهد و از زیر کوچکترین هزینه ها برای مردم، شانه خالی می‌کند.

او از این که مجبور است از قرنطینه خارج شود و به سرکار برود ابراز نگرانی می کند و می گوید: «نگران روزی هستم که به این ویروس مبتلا شوم. همه کارمند دولت نیستند که مرخصی بگیرند و در خانه بنشینند. آن کارگری که مثل من روزمزد کار می کند اگر امروز به سرکار نرود شب نان ندارد».

در این روزها اثرات روانی زندگی در قرنطینه به نگرانی‌های بسیاری دامن زده است، قرنطینه و در خانه ماندن بیش از همه برای هزاران نفر از قربانیان خشونت خانگی و آزار جنسی  ناامنی به همراه آورده است.

بسیاری از زنان خانواده‌های سنتی‌ که در قرنطینه خانگی هستند و یا به این ویروس مبتلا شده اند با بی تفاوتی و بی مهری  همسر، مادرشوهر، پدرشوهر یا برادر شوهر روبرو می شوند و در معرض برخورد‌های تحقیرآمیز و اختلافات خانوادگی قرار می گیرند.

زنان در این حلقه تنگ خشونت خانگی به خاطر از دست دادن کار و مشکلات مالی در معرض خشونت بیشتری قرار می‌گیرند فرزندانشان نیز در مقابل این اختلافات خانوادگی قرار می گیرند.

خبرگزاری جمهوری اسلامی(ایرنا)  روز ۱۲ فروردین به نقل از مدیرکل مشاوره و امور روانشناختی سازمان بهزیستی ایران نوشت به خاطر شرایط ویژه قرنطینه، روزانه تا «چهار هزار» تماس با صدای مشاور بهزیستی ایران برقرار می‌شود.

مرجان که از سه هفته پیش به خاطر ابتلا به کرونا در قرنطینه خانگی به سر می برد میگوید:« دیشب مثل شب های گذشته با بغض و گریه خوابیدم، به خاطر مسائل مالی و تعطیل شدن کار شوهرم تحت فشار هستم. اخبار بد، فشارهای روانی خانواده همسرم و نگرانی هم مزید بر علت شده اند. کرونا درست در زمانی به سراغ من آمد که پیش از آن قرار بود از شوهرم جدا شوم، درگیر کارهای جدایی و گرفتن حق حضانت فرزندانم بودم و حالا که مبتلا شده ام و جایی هم برای ماندن ندارم مجبورم در این شرایط، بی مهری ها و زخم زبان های شوهر و مادرشوهرم را تحمل کنم.»

سعید روزنامه نگار حق التحریر در یکی از روزنامه های بخش خصوصی در تهران می گوید:«روز سه شنبه صبح برای خرید رفتم ماشین را روشن کنم. روشن نشد، متوجه شدم باتری ماشین خراب شده و به علت تعطیلی اکثر بازار و قرنطینه بودن شهر نتوانستم باتری پیدا کنم، با تعطیل بودن اکثر باتری فروش ها نمی دانم چه باید کرد، از طرفی اگر کسی مشکل پزشکی داشته باشد مشخص نیست با این وضعیت چه خواهد شد.»

.

او ادامه می دهد:« ظرفیت بیشتر بیمارستان ها هم تکمیل شده اند و کمبود دارو و وسایل پزشکی نیز وجود دارد. پزشکان می گویند قرنطینه باید جدی تر ادامه پیدا کند تا پیک دوم از راه نرسد. آمار کسانی که مبتلا به کرونا می شوند و حتی می میرند خیلی بیشتر از آمارهای رسمی اعلام شده است و آقایان برای حفظ نظام همچنان در هر زمینه ای مشغول دروغ پردازی هستند.»

بیشتر افرادی که سعید می شناسد خود را در قرنطینه نگه داشته اند و کمتر از خانه خارج می شوند و فقط برای خرید چیزهای ضروری از خانه بیرون می آیند اما به گفته وی هستند کسانی که معتقدند با توکل و روزه و روضه، دعا وآب تربت، بوسیدن ضریح، بیمه ابوالفضل و نامه نگاری به چاه می توان این بیماری را شکست داد.

 

به گزارش خبرگزاری ایسنا؛ ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضائیه روز ۸ فروردین با انتشار بیانیه‌ای از مردم خواست در دوران قرنطینه در خانه روضه‌خوانی کنند.رئیسی در این بیانیه نوشت: «اکنون که ملاحظات بهداشتی موجب تعطیلی اماکن مقدسه و اجتماعات دینی شده است، اعضایی از خانواده که این روزها در کنار یکدیگرند می‌توانند بدون خروج از منزل، سنت مبارک روضه‌های خانگی و قرائت حدیث کساء را برای استغاثه احیاء کنند.»

حسن روحانی، با وجود سیل‌ها و بارش‌های ویرانگر در سراسر ایران، شلیک به هواپیمای مسافربری اوکراینی، کشتار معترضان آبان ماه، کشته شدن پنجاه نفر در تشییع جنازه قاسم سلیمانی، عدم توقف پروازهای شرکت ماهان به چین،  قرنطینه نکردن قم و جان باختن تعداد زیادی از مردم ایران بر اثر ابتلا به ویروس کرونا سال ۱۳۹۸ را سال «پیروزی و افتخار» نامگذاری کرد و وضعیت ایران در مقابله با کرونا در میان سایر کشورها مطلوب توصیف کرد با همه اینها به نظر می رسد کرونا در ایران به دلیل فقدان ساختار تصمیم‌گیری یکپارچه از مدیریت و کنترل خارج شده است و چرخه انتقال ویروس کرونا همچنان ادامه پیدا می‌کند.