برنامه دکتر اتیوپیایی سازمان جهانی بهداشت برای مقابله با «کوید ۱۹»

کاریکاتوریست: علی المندلاوی

۱-تولد تدروس و مرگ برادر 

تدروس گیبریسوس روز سوم مارس ۱۹۶۳ در اسمره -پایتخت اریتره- چشم به جهان گشود.

او به یاد می آورد که چطور برادرش به دلیل نقص سیستم ایمنی جلوی چشمانش درگذشت.

تدروس به دلیل همین حادثه بزرگ خانوادگی تصمیم گرفت تا از طریق علم و دانش انتقام مرگ برادرش و بقیه کودکانی را بگیرد که در کشورش بر اثر بیماری های مرگبار جان خود را از دست دادند.

تخصص خود را در بیماری های نقص ایمنی و بیماری های عفونی مرگبار گرفت. 

او در آینده یک مقام ارشد بین المللی می شود و از اختیارات بین المللی در راستای مقابله با پاندومی کرونا از اوایل ۲۰۲۰ برخوردار می شود.

۲-تحصیلات و تخصص  

تدروس در رشته پزشکی درس نخوانده اما مدرک دکترا در رشته سلامت جامعه دارد. 

او کارشناسی ارشد ایمونولوژی از دانشگاه در انگلستان دارد.

۳-وزیر بهداشت و مالاریا و امور خارجه 

او از ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۲ وزیر بهداشت اریتره بود.

چند هزار درمانگاه در آن دوره در اریتره راه اندازی شدند. او بر تقویت خدمات پزشکی تاکید می کرد. کمپین سلامت کودکان تحت نظر تدروس منجر به کاهش یک سومی مرگ و میر نوزادان در سال های ۱۹۹۰ تا ۲۰۱۵ شد. میزان مرگ و میر ناشی از مالاریا نیز در این دوره ۷۵ درصد کاهش یافت.

او در سال ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۶ وزیر امور خارجه اتیوپی شد.

۴-نامزد موسسات بین المللی  

گیبریسوس یک سیاستمدار کارکشته شد. او با توجه به سابقه خود در عرصه بهداشت به عنوان نامزد اتحادیه آفریقا برای ریاست سازمان جهانی بهداشت معرفی شد. او رییس یک نهاد فرا قاره ای برای مقابله با بیماری های اپیدمی شد.

۵-برنامه گیبریسوس 

رییس جدید سازمان جهانی بهداشت باید در آغاز فعالیت برنامه خود را ارائه کند. او در بخشی از اظهاراتش در این باره گفت «برنامه ام خدمت به کشورهای عضو سازمان جهانی بهداشت است». او افزود «باید آستین ها را بالا زد و همگی برای رسیدن به هدف تلاش کنیم و به هدف خواهیم رسید».

۶-جنگ کرونایی

حفظ بهداشت جهان مسئولیت این دکتر اتیوپیایی شد. او فرمانده جهان در راستای غلبه بر ویروس کرونا یا کوید ۱۹ شده و برنامه ریزی می کند.

 گیبروس اخبار کرونا را دنبال می کند. او به دنبال تدوین یک برنامه سیستماتیک و تامین منابع مالی برای این نبرد جهانی علیه پاندومی فرا کشوری و فرا قاره ای است.

۷-در خانه بمانید

چه کاری از دست این مقام جهانی برای ناکام کردن ویروسی ساخته است که بدون گذرنامه یا توجه به مرزها یا رده های سنی جولان می دهد. ویروسی که نه سالمندان و نه جوانان و نه حتی کوچکترها از دستش جان سالم نبرده اند. 

کرونا تنها مسافری است که اجازه سفر دارد. تنها کرونا توانست همه فرودگاه را ببندد و تردد افراد را متوقف کند و در صدر اخبار قرار بگیرد.

خیابان ها و بازارها و مدارس و ورزشگاه ها و تئاترها و خیابان ها و میدان ها به خاطر کرونا تعطیل شده اند. همه توجه ها روی یافتن واکسن و درمان معطوف شده است. اما تا ایجاد واکسن همه جهانیان آماده باش کامل و در قرنطینه با شعار -در خانه بمانید- هستند.

۸-او قهرمان بشریت علیه کرونا است؟

آیا مبارزه او علیه ویروس مرگبار در ۲۰۲۰ به موفقیت می رسد؟

 آیا دکتر گیبریسوس مثل شاهزاده قصه ها می تواند شاهزاده عرصه بین الملل شود و هماهنگی تلاش های جهانی در راستای غلبه بشریت بر این ویروس کابوس وار را افزایش دهد؟