المجله 40 ساله شد

مراسم چهلمین سال انتشار مجله المجله در ماه فوریه برگزار شد. اولین شماره این نشریه عربی توسط دو روزنامه کارکشته عرب هشام و محمد علی حافظ 16 فوریه 1980 منتشر شد. المجله رفته رفته به عنوان یکی از مهم ترین مطبوعات وابسته به گروه سعودی پژوهش و بازاریابی مطرح شد.

آغاز کار اصلا آسان نبود. مسیر فعالیت المجله همیشه هموار و طبق خواست پایه گذاران یا سردبیران گوناگون آن نبود. المجله –یکی از نشریه های شناخته شده در جهان عرب- از زمان تاسیس تا کنون زیر نظر گروهی از روزنامه نگاران باتجربه و برجسته سعودی و عرب اداره شده است؛ از عبد الکریم ابو النصر که فعالیت المجله را با اقتدار تمام کلید زد گرفته تا عثمان العمیر و عبد الرحمان الراشد و هانی نقشبندی و عماد الدین ادیب و عبد العزیز الخضر و عبد الوهاب الفایز و عادل الطریفی و سلمان الدوسری تا سردبیر کنونی غسان شربل.

گروهی از روزنامه نگاران شاخص عرب فعالیت خود را در المجله آغاز کردند. نویسندگان درخشانی همچون صالح القلاب و سمیر عطاالله و فهمی هویدی و عبد اللطیف المناوی و ایمن الصیاد و لطیفه الشعلان و جعفر عباس و علی العمیم و الیاس حرفوش و دیگران که رفته رفته به نماد مطبوعات عرب تبدیل شدند.

نویسندگان بزرگ و معروف عرب از جمله نجیب محفوظ برنده جایزه نوبل ادبیات و احسان عبد القدوس و بلند الحیدری و الطیب صالح و خانم احلام مستغانمی در المجله قلم زدند.

المجله در 40 سال گذشته با گروهی از پادشاهان و رهبران و روسای جمهوری و سران سیاسی عرب و جهان گفتگو کرده است.

المجله هم کاغذی و هم آنلاین و به چهار زبان عربی و انگلیسی و فارسی و فرانسوی منتشر می شود.

المجله به وعده 40 سال پیش خود پایبند است. دوره ای که با پایه گذاران شناخته شده المجله آغاز شد و به وسیله نویسندگان صاحب نام ادامه یافت متوقف نخواهد شد.

هشام و محمد علی حافظ 36 سال پیش در یادداشتی به مناسبت 4 سالگی انتشار المجله گفتند:

مخاطبان گرامی المجله، شما قهرمانان واقعی و عاملان موفقیت و تداوم المجله هستید. خوانندگان المجله همواره در اولویت هستند.