رژیم شرور ایران از نگاه اسناد و گزارش های بین المللی

نظام ایران به دنبال بی ثباتی در منطقه از طریق کشورهای همسایه

کمیته کارشناسان سازمان ملل گزارش مستندی درباره فعالیت های مخرب رژیم ایران در یمن تنظیم کرده است.

در این گزارش به انتقال سامانه های موشکی ایران از جمله کروزهای زمینی و پهپادهای دلتا به شبه نظامیان کودتاچی حوثی اشاره شده است.

طبق گزارش، رژیم ایران با این اقدامات به دنبال به درازا کشیده شدن جنگ و ایجاد تنش های تازه در یمن و تجاوزگری به کشورهای همسایه و ایجاد بی ثباتی در منطقه و متوقف کردن خط کشتیرانی در مدیترانه و سیطره بر باب المندب است. فعالیت های یاد شده مقدمه ای برای  در اختیار  گرفتن کنترل خطوط بین المللی کشتیرانی فراهم خواهد کرد.

برخی کارشناسان می گویند جامعه بین الملل و شورای امنیت پس از انتشار این گزارش باید بر رژیم ایران فشار اعمال کنند تا به جنگ در یمن دامن نزند. به ویژه اینکه، شرایط اقتصادی و امنیتی در یمن بدتر شده و اقدامات شبه نظامیان کودتاچی حوثی در این کشور جنایت علیه بشریت است.
 
سرلشکر عادل العمده

سرلشکر عادل العمده مشاور آکادمی نظامی ناصر گفت «ترفند بزرگ حوثی ها این است که به جامعه بین الملل القا می کنند دنبال صلح و توافق هستند. اما در واقع آنها بازوی تخریبی ایران در یمن به شمار می روند و مردم یمن مورد ظلم و ستم حوثی ها قرار دارند. حوثی ها در سایه سکوت محافل بین الملل اقداماتی مثل مین کاری و کشتار سیستماتیک و سربازگیری کودکان و غارت و چپاول ثروت ها و منابع مالی مردم یمن انجام می دهند».

او افزود «جامعه بین الملل با توجه به گزارش یاد شده باید ضمن مسئولیت پذیری  به افشای حجم اقدامات خرابکارانه رژیم ایران در منطقه و بازوی تروریستی اش در یمن بپردازد».

این کارشناس نظامی مصری در ادامه خاطر نشان کرد «در حالیکه ایران سرگرم صدور تروریسم به یمن است ائتلاف عربی با استناد به قطعنامه های بین المللی به حمایت اقتصادی مردم یمن می پردازد. ائتلاف عربی کاروان های حامل مواد دارویی و غذایی به یمن می فرستد. سعودی نقش عمده ای در حمایت از مردم یمن دارد. به اینها باید نقش قابل ملاحظه سعودی در حمایت از مردم یمن را نیز افزود. سعودی از طریق برنامه امدادرسانی بشر دوستانه و طرح های کمک رسانی مرکز امداد رسانی ملک سلمان به مردم یمن کمک می کند. و تفاوت اقدامات ایران و سعودی از همین جا ناشی می شود چرا که یک طرف سلاح و تروریسم به یمن می فرستد و طرف دیگر طرح های آموزشی و توسعه محور در اختیار مردم یمن قرار می دهد».

العمده یادآور شد «توانایی نظامی شبه نظامیان حوثی در حدی نیست که به موشک های پیشرفته بدون کمک خارجی –ایران- دست پیدا کنند. حوثی ها با یک موشک کروز دارای برد 2500 کیلومتر به برج مراقبت فرودگاه بین المللی ابها در جنوب سعودی حمله کردند. این حمله بیانگر نقش مخرب ایران در منطقه است. ایران از طریق گذرگاه های دریایی فراوان در یمن به شبه نظامیان کودتاچی اسلحه می فرستد».

او افزود «همه به این مساله واقف هستند که رژیم ایران با ارسال پهپاد به شبه نظامیان حوثی به دنبال ایجاد ناآرامی در منطقه و حمله به منافع بین المللی است».

العمده گفت «حالا نقش ایران در یمن آشکار شده . ردپای رژیم ایران و شبه نظامیانش در حمله به کشورهای همسایه و حمله به نفتکش ها در دریای سرخ مشخص شده است».

العمده گفت «فعالیت های تروریستی کنونی در منطقه نشان می دهد که باید جلوی اقدامات تهدیدآفرین ایران و شبه نظامیان تروریستی اش را گرفت. آنها امنیت منطقه را در معرض خطر قرار داده اند و باید بازوی رژیم ایران را در یمن قطع کرد».
 

اقدام قاطع نظامی
 
محمد عز العرب رییس گروه مطالعات عربی در مرکز مطالعات استراتژیک الاهرام گفت «این گزارش با اشاره به اینکه یمن و کشورهای عربی توسط رژیم ایران و شبه نظامیان حوثی در یمن مورد تهدید قرار دارند گفت ایران به دنبال یکپارچه سازی اقدامات تخریبی و تروریستی خود در بخش های آزاد شده از دست حوثی ها است. ایران همچنین برای ناکام کردن فعالیت ها برای ایجاد ثبات و امنیت در یمن تلاش می کند».

او خاطر نشان کرد «حملات تروریستی شبه نظامیان حوثی در کشورهای همسایه و حتی در خود شهر عدن پیام آشکاری به حکومت قانونی و ائتلاف عربی و جهانیان می دهد که قطعنامه های بین المللی جلودارشان نیست و اینکه حوثی ها مفاد توافقنامه های بین المللی از جمله توافقنامه سوئد را اجرا نمی کنند. مردم یمن امروز متوجه تهدیدهای فزاینده و روزمره حوثی ها شده اند».

عز العرب یادآور شد «حملات تروریستی در عدن بیانگر این است که عملیات نظامی علیه شبه نظامیان کودتاچی باید با قاطعیت انجام شود تا بتوان از شرشان خلاص شد. حوثی ها بدون اینکه هیچ کشور یا حتی سازمان ملل جلودارشان باشد هر روز در حق مردم یمن جنایت می کنند».

او گفت «موارد نقض حقوق بشر شبه نظامیان حوثی علیه غیر نظامیان بسیار گسترده و فراوان و در همه بخش ها از جمله نظام سلامت و آموزش اتفاق می افتد؛ از تک تیراندازی گرفته تا آدم ربایی و ناپدید شدن افراد».

عز العرب در ادامه گفت «موارد گسترده نقض حقوق بشر توسط حوثی ها بی گمان بیانگر این است که حوثی ها همه تلاش های بین المللی برای رسیدن به صلح را ناکام کردند. این گروه با چراغ سبز رژیم ایران تجاوزگری و حمله به غیرنظامیان و کشورهای همسایه را افزایش داده است. البته برخی گروه ها و سازمان ها نیز به دنبال ایجاد ناامنی در منطقه هستند».

او از سازمان ملل خواست تا به نقش تروریستی و تخریبی رژیم ایران در یمن پایان داده و در ایجاد راهکار برای بحران یمن و توقف جنگ و رساندن کمک های بشردوستانه به نیازمندان و بازخواست عاملان جنایت ها سهیم باشند. 
 
ایمن عقیل

  
آمار تکان دهنده

ایمن عقیل رییس مرکز صلح و توسعه و حقوق بشر ماعت در قاهره گفت «مردم یمن به دلیل شبه نظامیان تروریستی مورد حمایت رژیم ایران گرفتار جنگ و بدبختی و فقر و بیماری های لاعلاج و آوارگی شده اند».

او افزود «آمارهای بین المللی از اوضاع هولناک مردم یمن پس از کودتای حوثی ها حکایت دارد. طبق سازمان یونیسف بیش از 6700 کودک در یمن یا کشته یا زخمی شده اند. آمار سالیانه مرگ و میر کودکان به دلیل سوءتغذیه در 17 استان یمن 30 هزار نفر است».

ایمن عقیل خاطر نشان کرد «موارد گسترده نقض حقوق زنان در یمن ادامه دارد. بیش از 20 هزار مورد کشتار و تجاوز و خشونت علیه زنان به ویژه در شهرهای تحت کنترل حوثی ها گزارش شده است».

از سوی دیگر، وزارت حقوق بشر یمن اعلام کرد 320 زن در بازداشتگاه های شبه نظامیان نگهداری می شوند. جامعه جهانی در این شرایط وظیفه مهمی بر عهده داشته و باید به رژیم ایران در راستای توقف حمایت نظامی از بازوی کودتاچی اش در یمن و پایان دادن به جنگی که تاوان آن را مردم پرداخت می کنند فشار بیاورد.

عقیل تاکید کرد «جامعه بین الملل اقدامات تخریبی حوثی ها را نادیده گرفت و همین به ایران چراغ سبز داد تا برای حوثی ها موشک و پهپاد بفرستد. بی توجهی محافل بین المللی به مساله یمن مجالی برای شبه نظامیان ایجاد کرد تا به شهرهای استراتژیک موشک پرتاب یا حمله کنند. شبه نظامیان حوثی به دنبال افزایش نفوذ و تصرف مناطق جدیدی هستند».

او افزود «گزارش کارشناسان بیانگر موارد نقض حقوق بشر در یمن است و جامعه جهانی و شورای امنیت باید جلوی اقدامات تروریستی ایران در منطقه را گرفته و در یمن ثبات ایجاد کنند».