جارید کوشنر به «المجله»: اگر فلسطینیان پای میز مذاکره بنشینند آمریکا نرمش نشان می دهد

طرح ترامپ «گام عالی برای درهم شکستن جمود» در روابط اسرائیل و فلسطین

جارید کوشنر مشاور ارشد دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکا در گفتگوی تلفنی با «المجله» گفت طرح کاخ سفید برای صلح بین اسرائیل و فلسطین «گام عالی برای درهم شکستن جمود» در روابط اسرائیل و فلسطین است.

او افزود «گروه های اسرائیلی درباره این طرح جدی به دیدگاه مشترک رسیدند». مقصود جارید کوشنر تایید این طرح توسط هم بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل و هم بنی گانتس رقیب انتخاباتی اش است.

کوشنر گفت «نتانیاهو وگانتس هر دو قبول کردند که بر پایه این برنامه گفتگو انجام دهند. این تفاهم در تاریخ منازعه بی سابقه است».

 کوشنر درباره اعتراضات مردم فلسطین و تظاهرات «روز خشم» در فلسطین به دنبال اعلام طرح ترامپ به «المجله» گفت «این تظاهرات توسط حکومت خودگردان فلسطین و جنبش حماس تنظیم شد».

او خاطر نشان کرد «مردم فلسطین سالیان سال فریب خورده اند و وعده های دروغین به آنها داده شده. شمار آوارگان فلسطینی در حال حاضر در کشورهای جهان به 70 میلیون نفر می رسد».

جارید کوشنر درباره رهبران فلسطینی گفت «آنها دیگر نمی توانند نقش قربانی بازی و پول جمع آوری کنند... چرا که حالا یک پیشنهاد جدی به آنها شده است».

او افزود «پرزیدنت ترامپ مورد اعتماد مردم و سران اسرائیل است اما این بدین معنا نیست که آمریکا از حضور سیاسی فلسطینیان در این طرح استقبال نخواهد کرد».

 جارید کوشنر یادآور شد «اگر فلسطینیان پای میز مذاکره بنشینند آمریکا نرمش نشان می دهد».

کوشنر گفت «آمریکا و کشورهای عربی منافع تا حدود زیاد مشترکی برای پایان دادن به جمود سیاسی بین اسرائیل و فلسطین دارند چرا که منازعه بین دو طرف به عنوان ابزاری برای اقدامات خشونت آمیز مورد استفاده قرار می گیرد. این طرح خط بطلانی بر استدلال گروه های جهادی می گذارد چرا که حالا مردم فلسطین فرصتی برای تشکیل کشور مستقل و دستیابی به توسعه اقتصادی در اختیار دارند. و پایتخت این کشور نیز در قدس شرقی قرار دارد».

مشاور ارشد ترامپ افزود «در این طرح به این مساله اشاره شده که کشورهای جهان می توانند آزادانه سفرهای مذهبی  برای بازدید از اماکن مقدس در قدس از جمله مسجد الاقصی تنظیم کنند».

کوشنر در ادامه گفت «طرح های پیشین که از سوی کشورهای عربی مطرح شدند یک دستاورد بزرگ به شمار می رود اما اینها به شکل «یک سند مفصل» تنظیم نشده بودند. همه در قالب مفاهیم کلی دو سه صفحه ای تدوین شده بودند. اما سند تازه 80 صفحه ای به همه جزئیات اشاره کرده است».

طرح دونالد ترامپ برای صلح با استقبال گسترده اسرائیلی ها روبرو شد اما فلسطینیان آن را به شدت محکوم و رد کردند.

البته سران و مردم فلسطینی پیش از اعلام رسمی طرح صلح اخیر و همزمان با گفتگوهای غیر رسمی در این باره آن را رد کردند.

 

در این طرح به «تشکیل دو کشور مستقل» اشاره شده و پایتخت فلسطین منطقه ای «در قدس» است و موجودیت اسرائیل در بخش های تحت تصرف  این کشور به رسمیت شناخته شده و حق بازگشت آوارگان فلسطینی لغو شده است».

در حالیکه بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل از طرح صلح اخیر استقبال کرد محمود عباس رئیس حکومت خودگردان فلسطین گفت «قدس فروشی نیست. معامله قرن توطئه ای است که هرگز اجرا نخواهد شد و حق باطل نمی شود. این طرح الزام آور نیست. اقدامات لازم برای مقابله با این ضربه انجام خواهد شد».

نفتالی بنت وزیر دفاع اسرائیل از طرح دولت آمریکا برای صلح به عنوان فرصت بی نظیر اسرائیل یاد کرد که این کشور می تواند قوانین خود را بر همه شهرک نشین های یهودا و سامرا و دره اردن اعمال کند. (در تورات از اصطلاح یهودا و سامرا برای اشاره به کرانه باختری اشاره شده است).

او افزود «اگر در اعمال حاکمیت تاخیر صورت بگیرد این فرصت به یک ضرر تمام عیار تبدیل می شود. این معامله فرصتی است که دره اردن را به عنوان مرز شرقی اسرائیل معرفی و با مشخص کردن مرزهایمان امنیت خود را تثبیت کنیم».

حزب آبی و سفید در اسرائیل با انتشار بیانیه ای اعلام کرد «طرح صلح ترامپ از اهمیت ویژه ای برخوردار بوده و در راستای اصول و قوانین اسرائیل و مفهوم این حزب درباره امنیت است».

این بیانیه افزود «طرح صلح ترامپ پایه های مستحکم با قابلیت اجرایی برای پیشبرد توافق صلح با فلسطینیان ایجاد می کند».

بیانیه خاطر نشان کرد «طرح صلح یاد شده یک برنامه پیشرفته و جدی و جامع مطرح کرده که اجرای آن چهار سال طول می کشد. تشکیل دولت مقتدر و باثبات به رهبری فردی که همه وقت و تلاش خود را صرف تامین امنیت و آینده کشور کند شرط اصلی اجرای طرح صلح است».

از سوی دیگر سران فلسطینی می گویند که برنامه جامعی در واکنش به طرح صلح ترامپ در خاورمیانه در نظر گرفته اند که شامل اقدامات دیپلماتیک و سیاسی می شود.

مقام های فلسطینی افزودند که اقدامات سیاسی و دیپلماتیک در سطح بین المللی و منطقه ای و جهان عربی و نیز تدابیر قانونی در دادگاه های بین المللی برای واکنش به طرح صلح یاد شده انجام می دهند. به اینها باید تحرکات مردمی در اعتراض به این طرح را افزود.

پرزیدنت محمود عباس نیز از تغییر نقش کارکردی حکومت خودگردان فلسطین خبر داد. مقصود از تغییر نقش کارکردی این است که مرحله انتقالی پایان می یابد.

پیمان اوسلو 2 بر نقش کارکردی حکومت خودگردان فلسطین تاکید کرده است.