​عباس طرح ترامپ را محکوم کرد؛ تظاهرات فلسطینی‌ها

موضع‌گیری کشورهای عربی دربارهٔ «معامله قرن»

طرح صلح دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا برای خاورمیانه با واکنش تند فلسطینی‌ها همراه شد؛ محمود عباس رئیس تشکیلات فلسطین آن را توطئه خواند. از سوی دیگر سعودی اعلام کرد که در کنار ملت فلسطین قرار دارد، اردن خواستار مذاکرات رودرو طرفین شد و مصر نیز خواستار بررسی بیشتر این طرح شد.

به گزارش الشرق الاوسط، در فاصله کوتاهی از پرده‌برداری رهبران آمریکا و اسرائیل از طرح صلح موسوم به «معامله قرن» بسیاری از فلسطینی‌ها دست به تظاهرات زدند و خشم و مخالفت خود را از اعلام این طرح از سوی دونالد ترامپ و بنیامین نتانیاهو ابراز داشتند.

یک صدایی در فلسطین علیه طرح ترامپ

محمود عباس رئیس تشکیلات فلسطین اعلام کرد که پیشنهاد صلح ایالات متحده آمریکا برای خاورمیانه «عملی نخواهد شد.»

عباس روز سه‌شنبه ۲۸ ژانویه ۲۰۲۰ گفت که نقشه صلح به جایی نخواهد رسید و ملت فلسطین آن را رد می‌کند.

عباس این سخنان را در رام‌الله و پس از تشکیل جلسه‌ای با حضور مقاماتی از جناح‌های مختلف فلسطینی اعلام کرد.

او گفت که «نادیده گرفتن حقوق تاریخی ملت فلسطین را برنمی‌تابیم» و فلسطینی‌ها در داخل و خارج کشور را به اتحاد فرا خواند.

محمود عباس تأکید کرد که قدس باید پایتخت دولت فلسطین باشد و نقشه‌ها برای نابودی آرمان فلسطین به جایی نخواهد رسید.

او آمریکایی‌ها را دست داشتن در بیانیه بالفور متهم کرد و گفت نقشه آمریکایی‌ها برای صلح، هیچ چیز جدیدی ندارد.

عباس دربارهٔ موضع فلسطین نیز گفت: «دو سال است که موضع ما تغییری نکرده و امروز هم تغییر نمی‌کند… هیچ کشور فلسطینی که پایتخت آن قدس نباشد را نمی‌پذیریم.»

عباس گفت: «جهان و جامعه جهانی در حال فهمیدن اصل درد و رنج فلسطینی‌ها هستند… ما به مشروعیت بین‌المللی پایبند هستیم و ۱۲۵ قطعنامه از مجمع عمومی سازمان ملل داریم.»

او افزود: «هیچ فلسطینی وجود ندارد که با دولت فلسطین که پایتختش قدس نباشد، موافقت کند… ما خواهان دولتی فلسطینی براساس مرزهای ۱۹۶۷ هستیم.»

محمود عباس گفت: «ما ملتی تروریست نیستیم، بلکه به مبارزه با تروریسم متعهدیم… ما خواهان مذاکره براساس اصول مشروعیت بین‌المللی هستیم.»

او اگرچه مذاکره با اسرائیل با نظارت یک‌سویه آمریکا را رد کرد، اما گفت: «با مذاکره با اسرائیل با نظارت چهارگانه بین‌المللی موافقیم.»

عباس همچنین وعده داد: «با جنبش مردمی مسالمت‌آمیز به مقابله با نقشه صلح پیشنهادی از سوی آمریکا خواهیم پرداخت.»

رئیس تشکیلات فلسطین با تأکید بر اینکه «همه گروه‌های فلسطینی، بدون استثناء، در نشست امروز در رام‌الله شرکت کردند»، خواستار «برگزاری انتخابات عمومی در کرانه باختری، قدس و غزه» شد و گفت: «به انتقال قدرت به روش‌های دموکراتیک باور داریم.»

محمود عباس تأکید کرد: «باید از هیچ تلاشی برای پایان دادن اشغال فلسطین فروگذار نکنیم.»

از سوی دیگر، محمد اشتیه نخست‌وزیر فلسطین در شهر رام‌الله از توابع کرانه غربی رود اردن گفت: این به اصطلاح «توافق قرن» مصداق نقض قوانین بین‌المللی است و جامعه بین‌المللی نباید آن را بپذیرد.

اشتیه در نشست هفتگی کابینه فلسطین گفت که جامعه بین‌المللی باید از همدستی با «توطئه توافق قرن» آمریکا امتناع ورزد چرا که فلسطین چنین توافقنامه ای را نخواهد پذیرفت. این توافقنامه قوانین بین‌الملل را نقض می‌کند؛ آمریکا نیز اعتبار خود را به عنوان یک میانجی منصف در روند صلح فلسطین و اسرائیل از دست داده‌است.

تأکید سعودی بر حمایت از ملت فلسطین

در این میان، خادم حرمین شریفین ملک سلمان بن عبدالعزیز آل سعود، امروز در تماسی تلفنی با محمود عباس رئیس تشکیلات فلسطین ایستادگی پادشاهی عربی سعودی در کنار ملت فلسطین را یادآور شد.

بر اساس این گزارش ملک سلمان خطاب به عباس «موضع ثابت پادشاهی سعودی در قبال مسئله فلسطین و حقوق ملت فلسطین از دوره ملک عبدالعزیز تا به امروز و ایستادگی در کنار ملت فلسطین و پشتیبانی از گزینه‌های این ملت و تحقق آرمان‌ها و آرزوهایش» را مورد تأکید قرار داد.

اردن خواستار مذاکرات رودرو طرفین شد

از سوی دیگر، ایمان صفادی وزیر خارجه اردن نسبت به «الحاق سرزمین‌های فلسطینی» و «پیامدهای خطرناک اقدامات یکجانبهٔ اسرائیل که با هدف تحمیل واقعیت‌های جدیدی بر آن سرزمین انجام می‌شود» هشدار داد.

صفادی خواستار مذاکرهٔ مستقیم طرفین شد؛ مذاکراتی که باعث خواهد شد به کمک طرح صلح عربی و قوانین بین‌الملل، راه حلی جامع برای حل اختلافات پیدا شود.

او در بیانیه‌ای گفت: «بر اساس راه حل دو دولت، تنها راه رسیدن به صلحی جامعه و پایدار، تأسیس یک دولت فلسطینی است که پایتخت آن بیت‌المقدس شرقی باشد. اردن از هر تلاشی با هدف دستیابی به صلح عادلانه و همه‌جانبه که مردم بپذیرند، پشتیبانی می‌کند.»

واکنش مصر: بررسی بیشتر

قاهره از اسرائیلی‌ها و فلسطینی‌ها خواست تا «این طرح را با دقت مطالعه کنند».

وزیر خارجه این کشور اعلام کرد که این طرح به دنبال آن است تا از مسیر ایجاد «یک دولت مستقل و دارای حاکمیت مستقل در سرزمین‌های فلسطین اشغالی» تمام «حقوق مشروع» فلسطینی‌ها به آنها بازگردانده شود.

استقبال امارات متحده عربی

یوسف العتیبی سفیر امارات متحده عربی در واشینگتن، طرح صلح خاورمیانه دونالد ترامپ را پروژه‌ای جدی توصیف کرده که می‌تواند بسیاری از چالش‌های خاورمیانه را حل کند.

او افزود که کشورش معتقد است که فلسطینی‌ها و اسرائیلی‌ها می‌توانند در کنار هم و با حمایت جامعه بین‌الملل در کمال صلح و آرامش زندگی کنند.