​رونمایی ترامپ از «معامله قرن»؛ تشکیل دولت فلسطینی همراه با ۵۰ میلیارد دلار

قدس شرقی؛ پایتخت کشور مستقل فلسطین

دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا از طرح صلحی میان فلسطینی‌ها و اسرائیلی‌ها که پیشاپیش نام «معامله قرن» را به آن داده بود، رونمایی کرد و گفت این طرح واقع گرایانه و بر مبنای راه حل تشکیل دو کشور استوار است، همچنین بیت‌المقدس پایتخت اسرائیل خواهد بود.

به گزارش الشرق الاوسط، رئیس‌جمهوری آمریکا روز سه شنبه ۷ بهمن در یک نشست خبری در کاخ سفید افزود که امروز اسرائیل قدم بزرگی برای صلح برمی‌دارد.

ترامپ در حالی که بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر اسرائیل او را همراهی می‌کرد، با اشاره به اینکه فلسطینی‌ها مستحق زندگی بهتر هستند، گفت «معامله قرن» با طرح‌های پیشین متفاوت و جامع‌تر از آنها است.

طرح ۸۰ صفحه‌ای «معامله قرن» راهکارهای جدید دولت آمریکا برای مسائل مهم نزاع اسرائیلی- فلسطینی مانند حدود مرزها، تدابیر امنیتی، سرنوشت بیت‌المقدس و شهرک‌های یهودی‌نشین را ارائه می‌کند.

بخش دیگری از طرح معامله قرن ترامپ به کمک اقتصادی به فلسطین مربوط بود که بر اساس آن فلسطین کمک ۵۰ میلیارد دلاری دریافت خواهد کرد. تصویر ما چرخه نیازمندی فلسطینی‌ها به صدقه و کمک خارجی را از بین می‌برد چرا که مردم خیلی توانایی هستند.

به گفته رئیس‌جمهوری آمریکا، بر اساس این طرح دونالد ترامپ، بیت‌المقدس پایتخت «غیرقابل تقسیم» اسرائیل باقی خواهد ماند.

رئیس‌جمهوری آمریکا هم‌زمان با این اظهارات تأکید کرد که پایتخت کشور مستقل فلسطین در آینده قدس شرقی خواهد بود. او گفت، در صورت تشکیل دولت فلسطینی، ایالات متحده با افتخار سفارت خود را در پایتخت این کشور تأسیس خواهد کرد.

رئیس‌جمهوری آمریکا تصریح کرد: «من دیروز با بنیامین نتانیاهو و رقیب او، بنی گانتس، دیدار کردم؛ آنها صلح می‌خواهند. از این طرح حمایت می‌کنند».

ترامپ خطاب به نتانیاهو افزود: این نخستین بار است که اسرائیل اجازه داده نقشه‌ای منتشر شود.

ترامپ ادامه داد «ما راهکارهای خوبی برای زندگی بهتر و امنیت فلطینی‌ها ارائه کرده‌ایم؛ طرح جدید دولت ترامپ، سرزمین‌های تحت کنترل فلسطینیان را بیش از دو برابر می‌کند، و پایتختی را برای دولتشان تعیین می‌کند و دولت فلسطین را با راه‌ها و پل‌هایی به غزه و کرانه باختری مرتبط می‌کند».

ترامپ طرح خود را «احتمالاً آخرین فرصت» برای فلسطینیان خواند و گفت هیچ فلسطینی از خانه خود بیرون رانده نخواهد شد.