ایرانی هایی که برای تابعیت ترکیه از ایران دل می کنند

ایرانی هایی که برای تابعیت ترکیه از ایران دل می کنند

با چشم‌انداز تاریک رشد اقتصادی ایران در سال‌های اخیر، رشد نرخ بیکاری و افت سرمایه‌گذاری‌های خارجی در این کشور تحت تاثیر بالا رفتن ریسک‌های چشمگیر سرمایه‌گذاری‌ در دوران پساتحریم و خروج آمریکا از توافق هسته ای و پیامدهای آن از جمله مردد شدن شرکت‌ها، سرمایه‌گذاران و بانک‌های اروپایی در همکاری با ایران، روند خروج سرمایه ایرانیان و سرمایه‌گذاری آنها نیز در سایر کشورها افزایش پیدا کرده است. 

دراین میان، ترکیه، همسایه غربی ایران یکی از بزرگترین شرکای تجاری ایران در چند سال اخیر به دلیل داشتن آزادی‌های اجتماعی، نزدیکی به ایران و امکانات بیشتر اقتصادی مقصد اصلی ایرانی‌ها برای تفریح؛ خرید ملک و سرمایه‌گذاری‌ بوده است.

براساس آمارهای رسمی منتشر شده، در سال ۲۰۱۸ شهروندان ایرانی نزدیک به ۳۶۵۰ واحد مسکن در ترکیه خریداری کردند.با توجه به رشدی که وجود دارد به نظر می‌رسد که تعداد سرمایه‌گذاری‌ها در این سال چند برابر شده است، بر پایه گزارش مرکز آمار ترکیه در ۴ ماهه اول ۲۰۱۹ در مجموع ۱۲۷۸ خانه توسط ایرانی‌ها در ترکیه خریداری شد که نسبت به دوره مشابه در سال ۲۰۱۸ این میزان تقریبا دو برابر شده است.

در نیمه نخست سال ۲۰۱۹، تعداد کل خانه های فروخته شده در ترکیه معادل ۵۰۵هزار و ۷۹۶ واحد بوده است که از این تعداد، ۱۹هزار و ۹۵۲ واحد خانه توسط اتباع خارجی خریداری شده است. این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۶۹ درصد افزایش داشته است.

در بین شهرهای مختلف ترکیه، اتباع خارجی بیشتر از هر شهر دیگری در استانبول خانه خریده اند: ۹۹۰۳ خانه در استانبول طی نیمه نخست سال توسط خارجی‌ها خریداری شده است و پس از این شهر، آنتالیا با ۴۰۹۳ واحد و آنکارا با ۱۱۱۱ واحد در رده‌های دوم و سوم قرار گرفته اند.

حسن رنجبر؛ کارشناس سرمایه گذاری خارجی در ترکیه به المجله می گوید:«بر اساس اصلاحات صورت گرفته در قوانین ۲۰۱۸ با خرید خانه یا املاک در ترکیه به ارزش ۲۵۰ هزار دلار آمریکا می‌توان پاسپورت و شهروندی ترکیه را ظرف سه تا شش ماه دریافت کرد.اقامت ترکیه با خرید خانه به ارزش کمتر از ۲۵۰ هزار دلار آمریکا ابتدا یک ساله بعد دو ساله قابل تمدید هست که در نهایت به اقامت دائم قابل تمدید است.»

به گفته وی؛ قیمت ملک در ترکیه بر اساس شهرهای مختلف، منطقه‌بندی و امکانات ارائه شده در هر شهر متفاوت است. برای مثال در شهر استانبول به طور میانگین از ۲۰۰ هزار لیر تا ۳۰۰ هزار لیر شروع می شود  این قیمت برای خرید زمین زراعی ۱۲۰ میلیون لیر است.

این کارشناس موضوع مهاجرت ایرانیان به کشورهای همسایه به ویزه ترکیه را به دو دوره تقسیم می کند:« در دو دهه اول بعد از انقلاب اسلامی می بینیم که ترکیه بیشتر کشوری بوده به عنوان پل عبور به کشورهای غربی، در واقع ترکیه به عنوان مقصد نبوده. در دو دهه اول بیشتر قصد از مهاجرت به دلایل سیاسی بوده ایرانیانی که هدفشان بیشتر آزادی های سیاسی و رسیدن به کشورهای غربی بوده نه ترکیه ولی در دهه اخیر و به خصوص چند سال اخیر، موج مهاجرت ایرانیان به کشورهای دیگر به خصوص ترکیه به دلایل سیاسی نبوده در واقع این موج جدید مهاجرت بیشتر برای جستجوی آزادی های فردی و تلاش برای رسیدن به یک ثبات اقتصادی و فرار از بحران اقتصادی بوده که در ایران حاکم است این موج مهاجرت هم با تسهیل قوانین جدید مهاجرتی که در سال ۲۰۱۸ در ترکیه صورت گرفت همراه بوده است. در واقع انگیزه اصلی مهاجران ایرانی دسترسی به ثبات اقتصادی در ترکیه بوده که در چند سال اخیر حداقل در تبلیغات منتشر شده است. این مساله در ذهن ایرانیان ترسیم شده که ثبات اقتصادی در ترکیه حاکم است و شرایط اقتصادی این کشور بهتر از ایران است.علاوه براین می بینیم که ترکیه در سال های اخیر با ترکیه ای که در دهه های گذشته در ایران ترسیم شده بود تصویر بسیار متفاوتی داشته. علاوه بر نزدیکی فرهنگی دو کشور، امنیت، توسعه اقتصادی، آزادی های فردی و اجتماعی هم باعث رشد نگاه مثبت ایرانیان برای مهاجرت به این کشور شده است، در واقع این تغییر نگاه ایرانیان، عامل اصلی رشد بسیار زیاد توریسم در ترکیه هم بوده است.»

رنجبر معتقد است:«طبق آمار مرکز توریسم ترکیه در سال ۲۰۱۸ نزدیک به یک میلیون و ۷۰۰ هزار ایرانی به ترکیه سفر داشته اند که این حجم مسافرت ایرانی ها بیشتر به استانبول و شهرهای غربی ترکیه بوده شهرهایی مدرن تر که فرهنگی غربی در آن شهرها حاکم است. از سوی دیگر نگاه مثبت ترک ها به فرهنگ ایرانی ها و نزدیکی فرهنگ دو کشور باعث شده که موج مهاجرت ها بیشتر شود، همچنین به دلیل رکود اقتصادی بازار ایران، نرخ ارز و بی ثباتی بازار ایران، ترکیه مقصد و پل عبور شرکت های ایرانی برای دور زدن تحریم هایی ست که از طرف آمریکا و اروپا بر ایران تحمیل شده است. در سال ۲۰۱۸ بیش از ۳۵۰۰ شرکت ایرانی در ترکیه ثبت شرکت کرده اند و پیش بینی می شود این رقم در سال ۲۰۱۹ به دو برابر برسد.»

یکی از شهروندان ایرانی که به تازگی در استانبول یک آپارتمان خریداری کرده است دراین بحث شرکت می کند:«خیلی وقت بود که به فکر خرید یک ملک در ترکیه بودم. کارمند هستم و سال آینده قرار است بازنشسته شوم.با یکی از دوستانم که در ترکیه زندگی می کند و فامیل ترک دارد هماهنگ کردم. رفتم به قسمت غرب استانبول، محله اسن یورت و آنجا خرید کردم. ایرانی ها بیشتر در آنجا هستند، همین که دور هم جمع شده اند و قیمت هایش هم مناسب تر است، البته از نظر آب و هوا هم بهتر و تمیز تر است نسبت به استانبول. الان هم چون نرخ لیر نسبت به دلار پایین آمده یک مقدار مناسب تر می شد خانه بخریم. یک آپارتمان ۱۰۱ متری خریدم با تمام هزینه ها و کمیسیون حدود ۷۰۰ میلیون تومان تمام شد، ۱۰ میلیون تومان هم هزینه برای نقل و انتقال شد مجموع ۷۱۰ میلیون تومان، یک آپارتمان در داخل برج توانستم بخرم.»

وی هدف از خرید خانه در استانبول را اینگونه توضیح می دهد:«ما در ایران آزادی نداریم، می خواهم در دنیای آزاد زندگی کنم، البته ترکیه کشور چندان آزادی نیست ولی به نسبت ایران هر جور حساب کنید در هر کشوری باشید بهتر از ایران است. حداقل ماهواره ات را پارازیت نمی اندازند، اینترنتت را فیلتر نمی کنند، من روی این چیزها حساسم، فقط هدفم این بود که زیر ذره بین آنها نباشم و بتوانم راحت زندگی کنم .از طرفی راه پیشرفت بچه هایم بیشتر باز است، به جای این که اینجا بمانند و در جا بزنند ممکن است در ترکیه راهشان باز شود بتوانند به اروپا، کانادا بروند، درس بخوانند و زندگی کنند، چون در ایران فقط درجا زدن است و هیچ فایده ای ندارد، بچه های ما آینده ای ندارند.می خواهم محلی داشته باشیم برای زندگی و به ایران دیگر برنگردیم دیگر می خواهیم از ایران بکنیم و برویم.»

او اضافه می کند:« در استانبول که بودیم آژانس های مسکن ایرانی زیادی دیدم که در آنجا معامله می کنند یا واسطه هستند، تعدادشان خیلی زیاد شده، به هر کدام از این دفاتر که می رفتی پر از ایرانی و عرب هایی بود که آمده بودند برای دیدن ملک و خرید. از همکاران خودم دو نفرشان که بازنشسته شده اند اطلاع دارم که به استانبول رفته اند و خانه ای خریده اند.»


ReplyReply to allForward