ايران سرنوشت لبنان را به بازی گرفته است

به دنبال استعفای سعد حریری نخست وزیر لبنان، صدای مخالفان توافقی که میشل عون را به قصر بعبدا –مقر ریاست جمهوری- رساند دوباره بلند شد. 

این گروه خواستار عدم مشارکت همه نیروهای سیاسی در کابینه ای شد که حزب الله هم بر آن و هم بر کل حکومت تسلط دارد. استدلال این عده این است که اگر حزب الله زمام حکومت را در اختیار بگیرد شکست خواهد خورد. در این شرایط به همه لبنانی ها ثابت می شود که فرمول دو گانه دولت و دولت پنهان به بن بست می خورد و این الگو نه منجر به شکوفایی کشور می شود و نه مشکلات لبنان را حل می کند.

لبنان به دنبال تحریم های آمریکا علیه ایران و حزب الله با مشکلات اقتصادی فراوان و روزافزون مواجه است.

البته این دیدگاه نه تنها در میان گروهی از چهره های شاخص لبنانی رواج دارد بلکه برخی کشورهای منطقه نیز بر این باورند که بهترین راه برای پایان دادن به هژمونی ایران در لبنان واگذاری کل ارکان حاکمیت به هم پیمانان ایران است. حزب الله در چنین شرایطی و با توجه به افزایش فشار به لبنان و بغرنج تر شدن اوضاع نمی تواند پشت دولت حریری یا دیگران پنهان شود و رو در روی مردم قرار خواهد گرفت.

ریاض سلامه رییس بانک مرکزی لبنان در گفتگو با سی ان ان گفت «اگر سعد حریری در مقام نخست وزیری بماند بخشی از اعتماد از دست رفته به لبنان برمی گردد و شرایط برای سرمایه گذاری و ارائه کمک مالی مهیا می شود».

حزب الله نیز به دنبال دست یابی به این هدف است. حزب الله به دنبال اثبات این نکته است که سلاح و سرسپردگی این گروه به ایران پیامدهای منفی برای لبنان به دنبال نخواهد داشت.

گروه دیگری در لبنان و نیز برخی کشورهای غربی به ویژه اروپایی ها بر این باورند که حریری باید اندکی درنگ می کرد و به این زودی استعفا نمی کرد. آنها امیدوار بودند حریری بسته اصلاحاتی که چند روز پیش از آغاز اعتراضات اعلام کرد را اجرا کند چرا که شرایط اقتصادی کشور ناگوار است. غرب به خصوص اروپایی ها از فروپاشی لبنان نگران هستند. اروپایی ها و ایران درگیری سیاسی جدی با یکدیگر ندارند. شاید ایران و غرب در آستانه انجام دور تازه ای از گفتگوها باشند یا شاید پس از تلاش غرب برای حفظ برجام این مذاکرات تا حالا صورت گرفته باشد.

اروپایی ها همواره برای حفظ برجام و امتیازاتی که باراک اوباما رییس جمهور پیشین آمریکا در چارچوب برجام به ایران واگذار کرد تلاش کردند. اروپایی ها همچنین به دنبال فرمولی همسو با دیدگاهشان برای توافق با «حزب الله» لبنان بودند.

البته باید به این نکته توجه داشت که نزدیک به یک میلیون نفر از سوریه به لبنان پناهنده شده اند. موضوع پناهجویان از اهمیت فراوانی برای اروپایی ها برخوردار است. فروپاشی لبنان باعث می شود موج گسترده مهاجرت از این کشور به اروپا آغاز شود. بی گمان، موج جدید مهاجرت موضوع ناخوشایندی برای اروپایی ها به شمار می رود.

اعتراضات در لبنان دریچه امیدی به روی مردم گشوده است. مردم لبنان امیدوارند که پس از این اعتراضات همه گروه ها با کنار گذاشتن اختلافات برای برخورداری از آینده بهتر در کشور تلاش کنند. به دنبال استعفای حریری گزینه های متعددی مطرح می شود که یکی بدتر از دیگری است.

مطالبات مردم درباره برچیده شدن فرقه گرایی تا کناره گیری کل ارکان حکومت و پیگرد و مجازات افراد فاسد مورد بی توجهی حکومت قرار دارد.

به نظر نمی رسد که وضعیت اقتصادی و معیشتی به این زودی از بحران کنونی خارج شود. کمک ها و طرح های مالی کنفرانس کشورهای کمک کننده لبنان «سیدر» متوقف شده اند. اما آیا باید میدان را در لبنان برای میدان داری ایران خالی کرد تا حزب الله و عون در این کشور تکروی کنند؟ یا اینکه حکومت یک فرمول مورد توافق و اصلاح شده در نظر می گیرد تا لبنان را از تحولات و رویدادهای منطقه ای حفظ کند؟

گویا حزب الله متوجه شده که مردم لبنان با همه فرقه ها و گروه ها و جناح ها دیگر حاضر نیستند که ایران از آنها در نبردها و مذاکراتش استفاده ابزاری کند.

حالا حزب الله باید بدون درنظر گرفتن خطوط قرمز با لبنانی ها پای میز مذاکره بنشیند تا همه در حکومت و مراکز تصمیم گیری کشور شرکت کنند و جلوی فروپاشی اقتصادی گرفته شود. بی گمان فروپاشی اقتصادی تبعات دیگری نیز به دنبال خواهد داشت که فقط «حزب الله» مقصر اصلی آن است.

دولت کوچک نجات ملی یکی از راه های مطرح برای برون رفت از بحران کنونی در لبنان است. این دولت نباید حساسیت مردم لبنان و جامعه بین المللی را برانگیزد.

روزی به لبنان سوئیس شرق می گفتند اما حالا یک ماجراجویی سرنوشت کشور را تعیین می کند. سرنوشت کشور به دست ماجراجویی گروه هایی که زمام قدرت را در اختیار دارند و قمار صاحبان نفوذ منطقه ای و بین المللی و یک میز مذاکره است. اما مشکل اصلی همان سلاح حزب الله است و گویا شرایط کنونی برای بررسی و گفتگوی جدی درباره این مساله مناسب نیست.                                                  

 


Subscribe to the discussion