ترکیه و احیای آرزوی «داعش» برای ظهور دوباره در سوریه

ترکیه و احیای آرزوی «داعش» برای ظهور دوباره در سوریه

ترکیه به رهبری پرزیدنت رجب طیب اردوغان به دنبال عملیات نظامی در شمال سوریه دست به ارعاب و حمله و بمباران در منطقه زده است. جنگنده های ترکیه فضای ترس و وحشت میان مردم منطقه ایجاد کرده اند. رجب طیب اردوغان گفت عملیات نظامی در شرق رود فرات منجر به برقراری صلح و امنیت در سوریه می شود.

همزمان با آغاز عملیات نظامی ترکیه در شمال سوریه دمتری بیسکوف سخنگوی کرملین گفت اعضای گروه تروریستی داعش که در بازداشتگاه های زیر نظر کردها در سوریه نگهداری می شدند آزاد شده اند. این اقدام عواقب بسیار وخیمی به دنبال خواهد داشت.

به گزارش خبرگزاری تاس روسیه بیسکوف افزود «عملیات نظامی ترکیه یک تحول به شدت منفی است». او بر لزوم گفتگو بین کردها و رژیم سوریه تاکید کرد.

بیسکوف خاطر نشان کرد «مسکو عملیات نظامی ترکیه را به شدت زیر نظر دارد اما اصلا نمی داند که چه اتفاقی خواهد افتاد».

دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکا گفت اگر عملیات نظامی ترکیه در شمال سوریه کردهای منطقه را از بین ببرد اقتصاد ترکیه را نابود می کنم.

خالد عکاشه مدیر مرکز اندیشه و پژوهش های راهبردی در مصر و عضو شورای ملی مبارزه با تروریسم در مصر گفت «دستکم 25 هزار نفر از تروریست های داعش به دلیل عملیات نظامی ترکیه در شمال سوریه آزاد و در منطقه مستقر خواهند شد. این یکی از پیامدهای مهم و جدی حمله ترکیه در شمال سوریه است».

او افزود «آزادی اعضای داعش کشورهای عربی و اروپایی را تهدید می کند. حالا که حمله های تروریستی در اروپا و آفریقا کاهش یافته فصل نوین عملیات تروریستی آغاز خواهد شد».

خالد عکاشه خاطر نشان کرد «رییس جمهور ترکیه دست به پاکسازی نژادی و تغییر ساختار جمعیتی در شمال شرق سوریه می زند. رسانه های هوادار او نیز دروغ پراکنی می کنند. اردوغان از هفته ها پیش خود را برای آغاز این عملیات نظامی آماده می کرد و همزمان با خروج نیروهای آمریکایی از شمال سوریه عملیات نظامی را آغاز کرد».

عضو شورای ملی مبارزه با تروریسم در مصر گفت «عملیات نظامی ترکیه بسیار خطرناک است و پیامدهای آن در کلیه عرصه ها بروز خواهد کرد. در این میان، مردم بیگناه در شمال سوریه در معرض کشتار و کوچ اجباری قرار گرفته اند».
خالد عکاشه در ادامه گفت «حدس و گمانه زنی های متعددی در مورد آنچه پس از عملیات نظامی ترکیه در شمال سوریه اتفاق می افتد مطرح شده است. یکی از گمانه زنی ها درباره نفوذ و انتقال اعضای گروه تروریستی داعش به کشورهای همسایه است. مصر از جمله کشورهایی است که تروریست های ورزیده و دارای توان رزمی بالا ممکن است به آنجا بروند. عوامل تروریستی داعش اگر ببینند شمال سوریه دچار ناامنی و بی ثباتی شده و نمی توانند در آنجا بمانند راهی کشورهای همسایه می شوند. این مساله مایه نگرانی است».

او یادآور شد «تدابیر گسترده امنیتی در بخش های مرزی مصر و کشورهای منطقه انجام شده است. دستگاه های امنیتی در تلاشند تا حد امکان اطلاعاتی در مورد تحرکات و برنامه گروه های تروریستی جمع آوری کنند و برای وقوع حملات تروریستی آماده باشند. خروج نیروهای آمریکایی از شمال سوریه غافلگیر کننده بود. به دنبال عملیات نظامی ترکیه در سوریه همه گزینه ها مطرح هستند و هیچ گزینه ای مثبت نیست. ترکیه کلیه قراردادهای بین المللی را نادیده گرفت. بحران سوریه پس از ورود ارتش ترکیه به این کشور پیچیده تر شد».

دکتر بشیر عبد الفتاح کارشناس مسائل ترکیه در موسسه مطالعات سیاسی و استراتژیک الاهرام گفت «عملیات نظامی ترکیه در شمال سوریه پدیده تازه ای نیست. این سومین حمله نظامی ترکیه به سوریه است که «عملیات چشمه صلح» نامیده می شود». پرزیدنت رجب طیب اردوغان گفت «هدف این عملیات ایجاد منطقه امن در شمال سوریه برای اسکان سه میلیون نفر پناهجوی سوری و برقراری امنیت در مرزهای ترکیه در برابر جدایی طلبان کرد است».

عبد الفتاح افزود «باور اینکه رییس جمهور ترکیه به دنبال اسکان پناهجوبان در سوریه است برای جامعه بین الملل دشوار است. اردوغان از پرونده پناهجویان برای باج گرفتن از اروپا استفاده می کند. هدف اصلی عملیات نظامی ترکیه در شمال سوریه مبارزه با کردها در راستای جلوگیری از ظهور گروه های استقلال طلب در ترکیه است».

او یادآور شد «این عملیات نظامی باید مشروعیت خود را از جایی کسب کند وگرنه ترکیه در معرض تحریم های اقتصادی قرار می گیرد».

عبدالفتاح گفت «آمریکا موضع ضد و نقیضی در مورد عملیات نظامی ترکیه در سوریه دارد. رییس جمهور ترکیه برای متقاعد کردن آمریکا به انجام این عملیات امتیازهای فراوانی به آمریکایی ها داد. ترکیه سامانه روسی اس 400 را به کار نبرد و به جای آن هواپیماهای اف 35 از آمریکا خریداری کرد. ترکیه همچنین یک سامانه دفاعی آمریکا را به جای سامانه دفاعی روسیه خرید».

او خاطر نشان کرد «ترکیه عضو ناتو است. آمریکا نمی خواهد ترکیه را از دست بدهد. ترکیه از اهمیت فراوانی برای آمریکا برخوردار است. آمریکا در حال فروکاستن طمع ورزی های ترکیه است».