بازارهای قدیمی اسکندریه

اسکندریه یک شهر بین المللی واقع در مصر است. اسکندریه که از تنوع فرهنگی برخوردار است در حوادث تاریخی مهم و موثری نقش داشته. همین ویژگی نقطه تمایز شهر جادویی اسکندریه به شمار می رود. خیابان های قدیمی شهر بوی تاریخ می دهند. تاریخی که از سوی مردمان شهر سینه به سینه منتقل شده است.

محله ها و خیابان های اسکندریه حکایت های اصیل فراوانی در خود جای داده اند. صاحب قلمان و مورخان بسیاری درباره تاریخ و پیشینه این شهر قلم زده اند. داستان های این شهر ما را به روزگار کهن و فرهنگ های متفاوت و متنوع در آنجا می برند.

محله عطاری ها از محله های قدیمی اسکندریه است که به سبک معماری یونانی و ایتالیایی ساخته شده. این منطقه مغازه های عطاری فراوانی در خود جای داده و به همین دلیل به محله عطاری ها معروف شده است. بعدها مغازه های آنتیک و عتیقه فروشی متعددی در این منطقه دایر شدند که قطعه های هنری و تابلوهای نقاشی عتیقه می فروشند. مغازه داران این قطعات و تابلوهای آنتیک را از ساکنان قدیمی محله که عمدتا یونانی و ایتالیایی بودند و از این محله رفته اند جمع آوری کردند.

دکان «پسران سعد جبران» در خیابان عطاری ها یکی از این مغازه ها است. رافت سعد یکی از فرزندان سعد جبران به «المجله» گفت «این مغازه توسط پدرم در سال 1945 راه اندازی شد. او در سال 1996 درگذشت و من صاحب این دکان شدم. ما اصالتا لبنانی هستیم. پدرم به جمع آوری قطعات هنری علاقه داشت».

جبران در گفتگو با «المجله» افزود «اجناس عتیقه و آنتیک در زمان پدرم یعنی پیش از بازگشت یونانی ها و ایتالیایی ها به کشورشان به وفور یافت می شد. کالاهای آنتیک را حالا به ندرت می توان در مغازه های عتیقه فروشی دید. مغازه ما از دوره پدرم تا حالا دست نخورده مانده تا حافظ تاریخ و میراث پدر و اصالت این محل باشد. صاحبان اغلب این مغازه ها آنها را فروختند. من و برادرانم مغازه را نفروختیم و این دکان حالا به یکی از قدیمی ترین مغازه های خیابان عطاری ها تبدیل شده است».
 

در دکان «پسران سعد جبران» سفری به گذشته داشتیم. زمانی که اسکندریه مثل حالا نبود. برخی ساختمان های روبروی این دکان بیش از 300 سال عمر دارند.  در این دکان بوی روزگار کنونی نیز به مشام می رسد. بر در و دیوار مغازه داستان ها و حکایت های قدیمی نقش بسته. لذت سرک کشیدن به اجناس عتیقه باور نکردنی است.

جبران در گفتگو با «المجله» خاطر نشان کرد «پدرم انگلیسی و فرانسوی و یونانی بلد بود چرا که با مشتریان و تاجران خارجی فراوانی سروکار داشت. پدرم هر قطعه هنری و عتیقه زیبایی به دستش می رسید از خوشحالی در پوست خود نمی گنجید. او با دقت هر قطعه هنری را بررسی و ارزیابی می کرد».
 

در این عتیقه فروشی قطعات هنری انگلیسی و ایتالیایی به چشم می خورد که هفتاد سال یا بیشتر عمر دارند. در این مغازه با قدمت 75 ساله وضعیت مناسبی دارد.

صاحب مغازه می گوید در مغازه را عوض نکردم چون مرا به یاد دوران پدرم می اندازد و جلوه خاصی به دکان می دهد.

جبران به «المجله» گفت «وضعیت خرید و فروش تا پیش از دهه های هفتاد و هشتاد میلادی خوب بود. گرچه بعدها اوضاع بد شد اما پدرم از فروش اجناس کمیاب و آنتیک خودداری کرد. من هم همین کار را انجام می دهم. روند خرید اجناس عتیقه در دوره کنونی دشوار شده و ما همواره همانند پدرم اقلام نفیس را خریداری می کنیم».

او ضمن ابراز نگرانی از فرآیند توسعه و مدرنیته گفت «اگر فرآیند توسعه و مدرنیته به همین شکل پیش برود مجبورم این مغازه را ببندم یا فعالیت آن را تغییر دهم».

او افزود «نمی خواهم کالاهای عتیقه را با چیز دیگری عوض کنم. این اجناس از ارزش تاریخی و هنری فراوانی برخوردارند».
 

اسکندریه شهر زیبای من داستان های تمام نشدنی دارد. داستان های این شهر حکایت پیشینه تاریخی دور و دراز و تحولات متعدد هستند. اسکندریه با توجه به این اهمیت و موقعیت تاریخی ویژه از بقیه شهرها متمایز می شود. مناطق جذاب و
دیدنی اسکندریه گردشگران را به سوی خود می کشاند.