دوره دوم ریاست جمهوری ترامپ و منطقه

گویا پرزیدنت دونالد ترامپ در مسیر پیروزی در دومین دوره ریاست جمهوری در انتخابات 2020 آمریکا قرار گرفته است. البته اگر تحول بزرگ و تاثیر گذار بر معیشت رای دهندگان آمریکا روی ندهد.

چندین عامل در انتخابات مجدد پرزیدنت ترامپ موثر هستند. اقتصاد مهم ترین عامل است. آمارهای کنونی درباره میانگین استخدام شهروندان و بیکاری و رشد اقتصادی و قدرت خرید فرد و دیگر شاخص های اقتصادی مهم حاکی از این است که دست یابی آمریکایی ها به آرزویشان همچنان امکانپذیر است.

افزون بر این، دموکرات ها سرگرم حمله به رییس جمهور هستند و از هیچ تلاشی برای برکناری ترامپ فروگذار نمی کنند. دموکرات ها ترامپ را متهم کردند که با رییس جمهور روسیه برای تاثیر گذاری بر انتخابات و راه یابی به کاخ سفید تبانی کرده است.

همچنین، دونالد ترامپ از سوی دموکرات ها متهم شده که از قدرت خود سوءاستفاده کرده است. گزارش شده دونالد ترامپ در تماس تلفنی از رییس جمهور اوکراین خواسته احتمال سوءاستفاده جو بایدن در اعمال نفوذ برای گرفتن پست ریاست یک شرکت در اوکراین برای پسرش را بررسی کند. گفته می شود هانتر بایدن پسر جو بایدن از چند شرکت اوکراینی پول کلان گرفته تا ریاست آنها را برعهده بگیرد.

دموکرات ها تا حالا که نتوانستند هیچ اتهامی علیه پرزیدنت ترامپ ثابت کنند.

گزارش رابرت مولر بازرس ویژه مداخله روسیه در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا یا پرونده موسوم به «روسیه گیت» به این نتیجه رسید که رییس جمهور آمریکا در زمان رقابت های انتخاباتی با روسیه تبانی نکرده بود. این نتیجه در مورد گفتگوی تلفنی پرزیدنت ترامپ و همتای اوکراینی اش تکرار شد.

این داستان هم به گمان اغلب همچون بقیه ماجراها پایان می پذیرد. مساله اصلی روند دموکراتیک یعنی مخدوش کردن چهره ترامپ از طریق همه رسانه های ارتباطی است. اما این تلاش ها بر روی ذهنیت مردم درست تاثیر برعکس داشته است. نتایج نظرسنجی ها نشان می دهد که به دنبال مطرح شدن داستان گفتگوی تلفنی ترامپ و رییس جمهور اوکراین در رسانه ها و محافل سیاسی محبوبیت پرزیدنت ترامپ افزایش یافته است. پرزیدنت ترامپ موفق شد تا خود را به عنوان قربانی «توطئه چینی و دروغ های» حزب دموکرات و خیل عظیم رسانه های هوادار دموکرات ها جا بزند.

مشکل دیگر حزب دموکرات این است که آنها تقریبا یک سال مانده به انتخابات ریاست جمهوری، نامزدی که با پرزیدنت ترامپ رقابت کند ندارند. جو بایدن که فعالیت های خلاف پسرش در اوکراین مثل سایه دنبالش می کند. برنی سندرز به قدری چپگرا است که به مذاق آمریکایی ها خوش نمی آید. وارن هم برای رویارویی با ترامپ از محبوبیت چندانی برخوردار نیست.

از این رو، چنانکه پیشتر گفتیم چنانچه تحول اقتصادی بدی اتفاق نیفتد ترامپ با غلبه بر احتمالات به عنوان رییس جمهور، دوباره به کاخ سفید راه پیدا می کند.
 
پیروزی دوباره ترامپ برای منطقه چه اهمیتی دارد؟

بی گمان، پیروزی دوباره ترامپ خبر خوبی برای ایران نخواهد بود چرا که ایران به دنبال برچیده شدن تحریم های اقتصادی به هر وسیله ممکن است. حکومت ایران به دنبال پیروزی دوباره ترامپ به این هدف نخواهد رسید. آنچه آشکار است این است که سیاست تحریم های اقتصادی علیه ایران ادامه دارد مگر اینکه ایران با شروط شفاف آمریکا حاضر به مذاکره در مورد فعالیت های هسته ای و تروریستی اش شود. حالا درست است که ترامپ پس از پیروزی دوباره در مورد پرونده هسته ای فکر نمی کند اما آنچه آشکار است این است که گزینه های سیاسی ترامپ تا حالا به سمت و سوی درگیری نظامی با ایران نمی رود.

پیروزی دوباره ترامپ موجب خرسندی متحدان سنتی آمریکا می شود. متحدان ترامپ می دانند که گزینه های راهبردی دولت آمریکا در مورد متحدان و متخاصمان کشور از همان لحظه ای که ترامپ وارد کارزار انتخابات ریاست جمهوری در 2016 شد مشخص شده اند.

از سوی دیگر، هم پیمانان آمریکا نحوه رفتار با رییس جمهور غیر متعارف را یاد گرفته اند: ترامپ عاشق مذاکره به عنوان یک ابزار سیاسی است. او می خواهد که همواره برنده مذاکرات باشد.

هم پیمانان آمریکا همچنین می دانند که آمریکا به نیابت از آنان جنگی را آغاز نمی کند اما دولت آمریکا از رویکردی که این کشورها برای مقابله با ایران و شبه نظامیانش در پیش خواهند گرفت حمایت می کند. حمله شبه نظامیان تابع ایران به سعودی تا موعد برگزاری انتخابات ریاست جمهوری آمریکا ادامه خواهد داشت. سعودی به نظر قاسم سلیمانی ضعیف ترین حلقه در ائتلاف آمریکایی در منطقه بوده و در واکنش به حمله احتمالی در خاک خود کمترین خطر را برای ایران به دنبال دارد.

حکومت ایران به هر طریقی که شده به بی ثباتی و ناامنی در کشورهای هم پیمان آمریکا می پردازد تا از دست تحریم های آمریکا خلاص شود و تاوان تحریم ها را پرداخت نکند.

البته متحدان آمریکا به ویژه کشورهای عربی بدشان نمی آید که معامله ای که سلیمانی به دنبال آن است جور شود. معامله سلیمانی با دولت آمریکا از این قرار است: امنیت وثبات حکومت های هم پیمان آمریکا در منطقه در برابر رفع محاصره ایران.

بنابراین، همچنانکه کشورهای عربی مانع اقدامات ایران برای افزایش قیمت نفت شدند این بار نیز اتحاد و همبستگی حکومت های عربی تا تاریخ برگزاری انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و ناکام کردن تلاش های بی ثبات کننده ایران در منطقه ضروری به نظر می رسد.

چنانچه ترامپ دوباره در انتخابات پیروز شود رهبر ایران باید سلیمانی را روی نیمکت ذخیره ها بنشاند.
 


Subscribe to the discussion