ویویان آنتونیوس به «المجله»: سریال های عربی به نفع بازیگران لبنانی تمام شد

بازیگر لبنانی: ستاره شدن پایدار نیست

ویویان آنتونیوس بازیگر مطرح لبنانی در فیلم های عاشقانه و رمانتیک به موفقیت چشمگیری دست یافته است. اغلب این فیلم ها در خاطره ها ماندند. ویویان در فیلم های کمدی عاشقانه نیز موفق بوده است. او همچنین بازیگر سریال های درام و سینما و تئاتر نیز هست.

ویویان در اوج موفقیت از دنیای بازیگری کناره گیری کرد. او برای تشکیل خانواده و بچه دار شدن از دنیای بازیگری فاصله گرفت.

اگرچه ویویان مدتی از بازیگری دور شد اما نام او هنوز به عنوان یکی از بازیگران مطرح و موفق تا امروز بر سر زبان ها است. او حالا صاحب چهار فرزند است. ویویان در گفتگو با «المجله» درباره کناره گیری و بازگشت دوباره و فیلم های پیشنهادی به او صحبت کرد. 

آیا قصد بازی در فیلم و سریال جدید دارید؟ آیا در سریال های ماه رمضان آینده بازی می کنید؟

دو سریال جدید دارم. یکی سریال "عإسمک" (به نام تو) به کارگردانی فیلیپ اسمر و نویسندگی کلودیا مارشالیان و بازیگری کارین رزق الله و جری غزال که در تعطیلات سال نوی میلادی از شبکه لبنانی «ام تی وی» پخش می شود.
سریال دوم "لو ما التقیا" (اگر همدیگر را نمی دیدیم) به نویسندگی منا عماد خلیل و کارگردانی ایلی راموس و بازیگری یوسف الخال و سارا ابی کنعان است.

در این سریال نقش زنی را بازی می کنم که هزار جور گرفتاری دارد. در مورد سریال های ماه رمضان آینده نیز پیشنهادهای زیادی شده اما هنوز تصمیم نگرفتم در کدام سریال بازی کنم.

شما بازیگر با تجربه ای هستید. آیا الان به کمیت نقش اهمیت می دهید یا محتوا و اثرگذاری آن؟

نه. من به کمیت نقش توجه نمی کنم بیشتر به عمق آن اهمیت می  دهم. من 22 سال بازیگر هستم. به نظر من، موفقیت بازیگر بستگی به کمیت نقش ندارد. به عنوان مثال، در سریال «ثوره الفلاحین» (انقلاب کشاورزان) نقش زنی به نام «قمریه» را بازی کردم که نقش اصلی نداشت. اما همین زن در خاطره مردم ماندگار شد و بر مخاطبان تاثیر گذاشت. در آغاز کار بازیگری خیلی به ظهور در نقش اصلی اهمیت می دادم اما حالا که حرفه ای تر شدم درباره نقش های پیشنهادی فکر می کنم.

آیا سریال های عربی به نفع بازیگران لبنانی است یا به زیان آنها؟ 

سریال های عربی به نفع بازیگران لبنانی هستند. من مخالف این مساله نیستم. سریال های محصول مشترک منجر به معروف شدن بازیگران لبنانی در کشورهای عربی شد. وقتی در یک سریال یا فیلم محصول مشترک با یکدیگر همکاری می کنیم از تجربه های همدیگر استفاده می کنیم. این به نظر من یک ویژگی مثبت است نه منفی.

شما بازی در فیلم های کمدی را ترجیح می دهید یا عاشقانه؟

در اوایل کار بازیگری دوست داشتم در فیلم های عاشقانه با موضوع عشق و خیانت بازی کنم. اما رفته رفته که پخته تر و بزرگ تر شدم به سمت نقش مادر کشیده شدم. من در زندگی شخصی نیز صاحب فرزند شدم و حالا ترجیح می دهم در فیلم های خانوادگی بازی کنم. نقش های پیچیده که مشکلات جامعه و راهکارهای آن را بررسی می کنند نیز دوست دارم. همواره به دنبال نقش های متفاوت می گردم.

پیشتر در نقش های کمدی بازی می کردم و مخاطبان نیز از آن استقبال کردند. اما حالا دیگر فیلم های کمدی به من پیشنهاد نمی شود.

شما از چه بازیگری بیشتر خوشتان می آید؟

مگی ابوغصن را از همه بیشتر دوست دارم. او در حال حاضر تنها بازیگر موفق زن در فیلم های کمدی است. او به دنیای کمدی تعلق دارد و هیچ کس نمی تواند با او رقابت کند. او ستاره است و شخصیت دوست داشتنی دارد.
در فیلم های درام از ورد الخال خوشم می آید. او نقش هایش را با مهارت تمام بازی می کند. نادین نجیم نیز یک بازیگر حرفه ای است.

بازیگران زن فراوانی مطرح شدند. این یک ویژگی مثبت و سازنده و به نفع حوزه بازیگری در لبنان است.
 

شما از بازیگران قدیمی سینما در لبنان هستید. سینمای امروز لبنان را چطور ارزیابی می کنید؟

ما شاهد توسعه روز افزون سینمای لبنان هستیم. محصولات سینمایی لبنان وارد کارزار رقابت با فیلم های عربی شدند و مخاطبان فراوانی کسب کردند. این یک ویژگی مثبت است. شماری از فیلم های لبنانی در عرصه جهان مطرح شدند و این مایه افتخار است. من به شخصه به وضع تولید محصولات سینمایی و تئاتر در لبنان خوش بین هستم.

آیا از اینکه در اوج موفقیت کناره گیری کردید پشیمانید؟ آیا در دوره غیبت از عرصه بازیگری پشیمان شدید؟ آیا به فکر کناره گیری مجدد هستید؟  

بی گمان پشیمان شدم. من آن زمان 25 سال داشتم و در اوج موفقیت بودم. اگر می ماندم وارد سینمای مصر می شدم. در آن زمان خیلی ناراحت شدم. اما رفته رفته متوجه شدم که خانواده از اهمیت ویژه ای برخوردار است. فرصت بازیگری همه جا و در هر زمانی فراهم است. اما اگر تشکیل خانواده نمی دادم احساس کمبود می کردم و نمی توانستم به بازیگری ادامه بدهم. باید میان خانواده و بازیگری یکی را انتخاب می کردم و تصور می کنم که انتخاب درستی کردم. من الان خوشبختم.

آیا مافیا غیر از عرصه آواز و خوانندگی در حوزه بازیگری نیز فعالیت می کنند؟

مافیا در هر جایی هست اما خود بازیگر باید مراقب باشد تا به دام این باندها نیفتد. مافیای بازیگری به اندازه عرصه خوانندگی و آواز آنقدر قوی نشده است. حالا درست است که تولید کننده سریال و فیلم سینمایی به فکر استخدام دوست و آشنایان خود است اما در نهایت هم به دنبال یک بازیگر موفق و با استعداد و متعهد می گردد. به نظرم مافیا چندان تاثیر گذار نیستند چرا که در نهایت تولید کنندگان دنبال بازیگران با استعداد می گردند.

به دنبال نقش آفرینی در سریال «انقلاب کشاورزان» آیا در انتخاب فیلم های بعدی دقت بیشتری می کنید؟

خودم نقش هایم را انتخاب می کنم و باید تحت تاثیر نقش مورد نظر قرار بگیرم. من چه قبل از بازی در «انقلاب کشاورزان» و چه بعد از آن همین شیوه را در پیش گرفتم. من به خاطر نقش آفرینی در سریال «انقلاب کشاورزان» بسیار خوشنود بودم چرا که محصول مهمی به شمار می رود.

آیا تا حالا شده که به خاطر نپذیرفتن بازی در یک سریال یا فیلم پشیمان شده باشید؟ آیا به خاطر بازی در نقش خاصی پشیمان شده اید؟

وقتی در اوج موفقیتم در عرصه بازیگری کناره گیری کردم پشیمان شدم. وقتی باردار بودم پیشنهادهای فراوانی برای بازی در فیلم و سریال به من شدم اما قبول نکردم. گاهی گریه ام می گرفت. اما الان که بزرگ تر شدم به خودم می گویم که این بهترین چیزی بود که اتفاق افتاد. ستاره فیلم و سینما بودن مقطعی است و تا ابد نمی ماند. مساله مهم برای من این است که این مسیر را ادامه بدهم و از محبوبیت مردم برخودار باشم. بازیگری فشن شو نیست بلکه یک موقعیت شغلی بلند مدت است. هنوز برای بازیگری در آینده فرصت دارم.