ریسک های حساب شده ایران

ایران در واکنش به تحریم های اقتصادی فلج کننده آمریکا رویکرد نظامی در پیش گرفته اما تن به ریسک می دهد. این تا حدودی یک ریسک حساب شده مبتنی بر این واقعیت است که پرزیدنت ترامپ به دنبال آغاز جنگ نیابتی در خاورمیانه نیست.

به دنبال حمله ایران به دو پالایشگاه نفت در سعودی ترامپ در توییتر خود نوشت «ما به نفت خاورمیانه نیاز نداریم چرا که آمریکا بزرگ ترین تولید کننده طلای سیاه در جهان شده است».

این، خود به نوبه خود یک تحول استراتژیک به شمار می رود که نتایج متعددی در سیاست خارجی آمریکا خواهد داشت. خودکفایی آمریکا در زمینه انرژی به این معنا نیست که آمریکا پشت کشورهای خاورمیانه و متحدانش را خالی می کند. دولت آمریکا از متحدانش در خاورمیانه حمایت می کند. این کشورها حق دارند در واکنش به حمله به خاک خود دست به اقدام متقابل بزنند.

ایران بین دو لبه تیز بازی می کند: ایران به دنبال این است که ماشین جنگی آمریکا که کل خاورمیانه را محاصره کرده روشن نشود. ایران در عین حال با اقدامات تروریستی و خرابکارانه در خاورمیانه درصدد مجبور کردن آمریکا به پایان دادن به محاصره اقتصادی این کشور است.

از این رو، ایران با حمله به تاسیسات نفتی سعودی به دنبال افزایش حداکثری قیمت نفت و فشار و متقاعد کردن غربی ها به لغو تحریم ها است.

حکومت ایران تصور می کند که کارزار انتخاباتی دونالد ترامپ برای انتخابات ریاست جمهوری آغاز شده و به همین دلیل، دولت ترامپ نمی تواند یک شکست نظامی و اقتصادی دیگری را تحمل کند. البته شاید این استدلال درست باشد و به همین دلیل، ایران تلاش می کند تا حمله به پایگاه های آمریکا در عراق و سوریه را به تاخیر بیندازد. ضمنا، اگرچه اسرائیل تقریبا هر روز به تاسیسات نظامی ایران و شبه نظامیانش حمله می کند اما ایران از درگیری مستقیم با اسرائیل خودداری می کند و دست روی دست گذاشته است.

چاره کار کجاست؟

آیا سعودی باید در برابر حمله به آرامکو سکوت کند؟ اگر مشخص شود یمن مبدا حمله نبوده چه کار باید کرد؟

سعودی باید بداند که این حمله در درجه اول، حمله به اقتصاد و امنیت جهان است. از این رو، سعودی باید با چینی ها و اروپایی ها در این باره رایزنی و در خصوص اقدامات بازدارنده در آینده هماهنگی کند. به هر حال، چین بزرگ ترین ضررکننده در زمینه حمله به تاسیسات آرامکو به شمار می رود.

بنابراین، سعودی باید با تقویت هر چه سریع تر سامانه پدافند هوایی خود از وقوع هر گونه حمله در آینده جلوگیری کند.

ضمنا دولت سعودی باید به مناطقی که حمله پهپادی از آنجا انجام شده حمله کند. سعودی باید همچون اسرائیل با عملیات سرویس های امنیتی و اطلاعاتی انبارهای تسلیحات موشکی ایران را بمباران کند.

رییس جمهور آمریکا با هر گونه واکنش احتمالی از سوی سعودی در خصوص حملات آرامکو مخالفت نخواهد کرد. شاید دولت آمریکا یکی از مهم ترین حامیان اقدام سعودی باشد چرا که واکنش قاطعانه به عملیات تروریستی ایران و شبه نظامیانش از سوی هم پیمانان آمریکا انجام خواهد شد و دولت آمریکا به طور مستقیم درگیر یک رویارویی ناخواسته نخواهد شد.

گزینه های دیگر در پاسخ به ایران بدین معناست که اقدامات و حملات ایران به سعودی یا هر جای دیگری که برای پیشبرد استراتژی خود و لغو تحریم های اقتصادی انجام می شود متوقف نخواهد شد.

سعودی تنها نیست اما باید گام اول را بردارد.


Subscribe to the discussion