اولین رژه نظامی زنان در سعودی

زنان سعودی؛ نقش آفرینی در عرصه دفاع از میهن

به دنبال اعلام سند چشم انداز 2030 توانمندسازی زنان همواره به عنوان یک موضوع اصلی در سعودی مطرح بوده است. این سند در سال 2016 مطرح شد و یک برنامه توسعه محور در کلیه عرصه ها در نظر گرفت.

هدف چشم انداز 2030 احیای نقش تمدنی و موثر سعودی است. این برنامه برای تحقق اهداف مورد نظر بر برابری توانایی های زن و مرد متکی است. سران سیاسی کشور بر این باورند که اگر تسهیلاتی برای مشارکت موثر زنان در جامعه فراهم نشد جامعه تولید گر و موثر نخواهد بود.

وضعیت زنان پس از انتشار سند چشم انداز دچار تغییرات گسترده شده و فرصت های فراوانی برای مشارکت آنان در جامعه ایجاد شد. برگزاری اولین رژه نظامی زنان یکی از این تحولات است. مانور نظامی پیش از این حوزه اختصاصی مردان بود اما حالا زنان در سعودی می توانند تمرین نظامی برگزار کنند.

زنان سعودی در حاشیه مراسم ویژه روز ملی کشور در 23 سپتامبر در رژه نظامی شرکت کردند. در اینجا شاید اشاره به دستاوردهای زنان در حوزه های گوناگون بد نباشد.

اما پیش از این باید به دو نکته توجه کرد:

نخست: میهن پرستی و دفاع از کشور نیازمند تلاش هماهنگ و به کار گیری کلیه امکانات و استفاده و احیای ظرفیت های پنهان و معطل مانده در راستای سازندگی و تولید است. عدم بهره گیری از توانایی و ظرفیت های زنان بدین معناست که بیش از نیمی از ظرفیت و توانایی جامعه معطل می ماند.

بنابراین، حکومت سعودی تلاش کرده تا سند چشم انداز کامل و جامعی تدوین و بر استفاده از کلیه ظرفیت ها و مولفه های تاثیر گذار جامعه تاکید کند. زنان با توجه به ظرفیت و امکانات و توانایی هایی که از آن برخوردارند در راس عناصر تاثیرگذار کشور هستند.

دوم: نقش زنان در دفاع از کشور تنها یک حرف نیست. زنان در عمل نقش مهمی در دفاع از میهن ایفا می کنند. هیچ تردیدی در نقش چهارگانه زنان (تربیتی- آگاهی بخشی-بازدارندگی-امنیتی) زنان وجود ندارد. همه درباره نقش رو به رشد زنان اتفاق نظر دارند. زنان ارتباط بیشتری با گروه های آسیب پذیر جامعه از سوی دشمنان دارند. این گروه ها جوانان هستند. زنان در حوزه امنیتی و نظامی با نگاه حرفه ای به مسائل امنیتی نگاه می کنند. 

با توجه به آنچه گفته شد در این مقاله به  دستاوردهای مهم زنان پس از انتشار سند چشم انداز 2030 اشاره می شود.

 

 

زنان سعودی و عصر طلایی موفقیت

اغراق آمیز نیست اگر بگوییم دوران طلایی زنان سعودی با آغاز اجرای سند چشم انداز 2030 شروع شد. زنان تحولات مثبتی را از سر می گذرانند و نقش و حضور آنان در جامعه افزایش یافته است. تحولات اجتماعی زنان در قالب دست یابی به اهداف چشم انداز 2030 قابل تعریف است. یکی از اهداف این برنامه افزایش و توسعه همکاری زنان در مشاغل اقتصادی از 22 به 30 درصد و کاهش میانگین بیکاری زنان است.

اقدامات و تصمیم گیری های مهم در این زمینه از این قرارند:

1-زنان به دنبال فرمان ملک سلمان بن عبد العزیز خادم حرمین شریفین در سال 2017 از حق رانندگی برخوردار شدند. این فرمان پس از آماده سازی لازم در ژوئن 2018 به مرحله اجرا درآمد.

رانندگی زنان بستر گسترده ای برای مشارک زنان در جامعه فراهم کرد. مدارس آموزش رانندگی یا حضور در پلیس راهنمایی و رانندگی و بررسی تخلفات جاده ای فرصت های شغلی بیشتری برای زنان ایجاد کرد. همچنین زنان می توانند برای انجام وظایف میدانی و اداری راهنمایی و رانندگی آموزش ببینند.

2-مجموعه ای از قوانین حمایت از زنان سعودی در سال 2018 صادر شد. مهم ترین این قوانین عبارتند از:

-قانون منع آزار جنسی. این قانون بیانگر توجه سران سعودی به حفظ جایگاه و ارزش زنان به عنوان یکی از نمادهای ملی جامعه است.

-اجازه ورزش به دختران در مدارس و عدم ممانعت از ورود خانواده ها به استادیوم های فوتبال.

-مشارکت زنان در بازی های المپیک.

-اجازه خلبانی به زنان برای اولین بار.

هنادی زکریا الهندی اولین خلبان زن در تاریخ سعودی است. او در رشته هوانوردی تحصیل کرد و به عنوان اولین زن موفق به دریافت مجوز خلبانی از سازمان هواپیمایی کشوری شد. او چندین سال به عنوان خلبان در یک شرکت خصوصی کار کرد. یاسمین المیمنی دومین زن سعودی بود که موفق به اخذ گواهینامه خلبانی شد.

-مشاعل الشمیمری به عنوان اولین زن سعودی وارد ناسا شد. مراسم قدردانی از مشاعل با حضور ملک سلمان بن عبد العزیز پادشاه سعودی برگزار شد. او کارشناس موشک های هسته ای است. مشاعل شرکتی تخصصی در این زمینه راه اندازی کرد.

گفتنی است که دستاوردها در حوزه زنان پس از صدور سند چشم انداز 2030 ادامه موفقیت های متعدد زنان طی جنبش ترقی خواهانه است.

ملک عبد الله بن عبد العزیز پادشاه پیشین سعودی در سال 2013 فرمان عضویت زنان در شورای مشورتی کشور را صادر کرد.

زنان 20 درصد کرسی های این نهاد را در اختیار گرفتند. این نقطه تحول مهمی برای زنان در حوزه اجتماعی و سیاسی بود. پادشاه در همان سال فرمانی برای بازسازی آرایش شورای مشورتی و تعیین 30 نماینده زن یعنی یک پنجم مجموع نمایندگان صادر کرد.

 

اولین رزمایش نظامی زنان سعودی و آینده پربار

قانون حضور زنان در دستگاه قضا در مارس 2018 اقدام بی سابقه در سعودی به شمار می رود. زنان پیش از این به طور غیر مستقیم در حوزه نظامی حضور داشتند. زنان در نمایشگاه های نیروی نظامی که در حمایت از ملی شدن صنایع نظامی برگزار می شود شرکت کردند. آنها در این اماکن در بخش خیاطی و طراحی یونیفرم های نظامی  فعالیت می کردند. زنان از این طریق با حوزه نظامی آشنایی پیدا کردند تا بعدها موفق به مشارکت و عضویت در نهادهای نظامی شدند.

حضور زنان در این حد باقی نماند. زنان در چندین سال گذشته با مشارکت موثر در دستگاه های امنیتی و پلیس با درجه های نظامی گوناگون مقدمه ای برای تقویت حضور در حوزه های اختصاصی به مردان ایجاد کردند. 

زنان پیش از این مناصب گوناگونی در دستگاه امنیت کشور از جمله اداره مبارزه با مواد مخدر و بخش زندان ها و بازپرسی و تحقیقات جنایی و بازرسی و اداره گمرک و سکیوریتی مجتمع های تجاری و بیمارستان های خصوصی و دولتی داشتند.

دستاوردهای زنان در سعودی متوقف نشد. اولین مانور نظامی زنان در تاریخ این کشور با جشن های روز ملی همزمان شد. تیم «جشن های همراهی داوطلبانه» یک گروه نظامی زنان است که برای اولین بار در این کشور تشکیل شده. گروه های نظامی زنان در نمایشگاه های محلی و مدارس و جشن های ملی رسمی شرکت می کنند.

گروه های نظامی زنان در سعودی تاکیدی است بر توانایی زنان برای نقش آفرینی در کلیه عرصه ها. رییس واحد رسانه ای تیم «جشن های همراهی داوطلبانه» گفت «نمایش های نظامی طرفداران زیادی در میان مخاطبان زن و مرد دارد. ما نیز به منظور معرفی نظامیان زن به مردم تصمیم گرفتیم گروهی از نظامیان زن برای مشارکت در مراسم رسمی و ملی تشکیل دهیم».

 

این گروه نظامی برنامه های متنوعی اجرا می کند؛ از جمله: سرود ملی و رژه پیاده نظام و رژه مسلحانه و دکلمه های حماسی و ملی و حمله های نظامی ساده.

 

 

در پایان باید گفت دستاورد زنان در سعودی در عرصه نظامی و امنیتی باید ادامه و در سه حوزه گسترش یابد:

نخست: چاپ و نشر آثار. تحولات زنان در سعودی پس از انتشار سند 2030 در این کتاب مورد بررسی قرار می گیرد. فیلم های مستند در مورد تجربه پیشگامانه زنان سعودی بعد از سند 2030 تهیه شود.

 در آثار مستند مشارکت موثر زنان برای دست یابی به توسعه ملی و برقراری امنیت اجتماعی مورد تاکید قرار می گیرد. این مستندها در عمل ادعای مخالفان حضور زنان در جامعه را رد می کند.

دوم: کارهای پژوهشی. افزایش کارهای پژوهشی و تحقیقی درباره دیدگاه زنان درباره اشتغال در بخش های اختصاصی به مردان مثل حوزه نظامی و درباره مشکلات زنان برای فعالیت در این حوزه ها.

سوم: ایجاد تسهیلات برای فعالیت زنان در دادگستری (بازجویی و دادستانی در دادسرا). حضور زنان در دادگستری باعث می شود تا راحت تر از بازپرس و بازجوی مرد بتوانند با زنان بازداشتی کنار بیایند.

یک بازجوی زن آشنایی بیشتری با روحیات هم جنس خود داشته و بهتر می تواند در بازجویی بحث مفید و سازنده ای را پیش ببرد.

استخدام زنان در دادسراها به عنوان بازپرس و بازجو با اهداف سند چشم انداز 2030 نیز همسویی دارد. توانمندسازی و به کارگیری ظرفیت و مهارت های زن و مطرح شدن زنان به عنوان شریک موثر در توسعه کشور یکی از اهداف سند چشم انداز 2030 است. پروانه وکالت برای 244 نفر از زنان سعودی در 2018 صادر شد. این اقدام بستری برای تحقیق اهداف بزرگ تر یعنی ورود زن به دستگاه قضا به شمار می رود.