بازیگر اردنی: ماجراجویی و مسائل انسانی را دوست دارم

صبا مبارک به «المجله»: به دنبال فیلم های متفاوت هستم

صبا مبارک بازیگر اردنی در مصر شهرت یافت. او یک هنرمند متفاوت و بسیار سخت کوش است. استعداد ذاتی صبا باعث شد تا در مدت کوتاهی به موفقیت چشمگیری دست پیدا کند.

صبا چندان در پی شهرت نیست. او بیشتر دنبال کارهای متفاوت و خوب می گردد. صبا در دسته هنرمندان تمام عیار قرار دارد. او یک بازیگر و کارگردان و فیلم نامه نویس است و به شعر نیز علاقه دارد. او در کشورهای عربی به شهرت فراوانی دست یافته است.

صبا مبارک به دلیل درخشش در نقش های تلویزیونی و سینمایی به یکی از ستارگان برتر این حوزه تبدیل شده است. او به تازگی در سریال «عبور» نقش آفرینی کرد. موضوع سریال درباره زندگی و مشکلات پناهجویان است. «عبور» که چندی پیش در شبکه های تلویزیونی عربی پخش شد به موفقیت چشمگیری دست یافت. صبا مبارک نیز به خاطر نقش آفرینی عالی در این سریال مورد تمجید و ستایش قرار گرفت.

متن گفتگو با صبا مبارک در زیر می آید:

سریال «عبور» به تازگی در شبکه های تلویزیونی پخش شده و به موفقیت چشمگیری دست یافته است. چرا این فیلم نامه برای شما جذاب بود؟

 

این سریال جذاب و دیدنی است. موضوع فیلم درباره زندگی پناهجویان و کارکنان نهادهای بشر دوستانه از کشورهای گوناگون است که در یک اردوگاه پناهجویان در اردن گرد هم می آیند.

موضوع سریال زندگی واقعی مردم و روابط انسانی بین پدر و فرزند و دو دلداده است. واقعا تحت تاثیر این سریال با محور بشردوستانه قرار گرفتم. زندگی در اردوگاه های پناهجویان پر از رمز و راز است. اینکه فردی خانه و کاشانه و دوستان و خاطرات و عشق خود را ترک می کند و به ناگهان درگیر زندگی جدید می شود دشوار است. پناهجویان شرایط دشواری دارند؛ نه خانه ای و نه خانواده ای. آنها در انتظار سرنوشت نامعلومی هستند و تنها یک امید دارند که به خانه و کاشانه خود بازگردند.

حضور در این سریال مایه افتخار من است و از همه پناهجویانی که به من در جریان فیلم برداری کمک کردند تشکر می کنم.

 

 آیا فکرش را می کردید که این سریال از چنین محبوبیتی برخوردار شود؟

هرچقدر رقابت گسترده باشد اما فیلم و فیلم نامه خوب همیشه به موفقیت می رسند. فیلمبرداری این سریال کلا در داخل یک اردوگاه واقعی پناهجویان انجام شد. این سریال به نویسندگی ثریا حمده و کارگردانی محمد الحشکی و با نقش آفرینی سامر اسماعیل و رنا جمول و احمد سرور و خالد الطریفی و احمد ابوکوش و منصور الفیلی و عبد الرحمان الملا و گروهی از بازیگران بزرگسال و کودک از کشورهای گوناگون است. برخی از بازیگران ساکن اردوگاهی هستند که در آنجا فیلمبرداری کردیم.

رویدادهای این درام اجتماعی در 2015 اتفاق می افتد. سریال با ورود لیث (14 ساله) به اردوگاه آغاز می شود. این نوجوان تنها با همه  شخصیت ها ارتباط برقرار کرده و حکایت شخصیت های سریال با یکدیگر پیوند می خورد.

این سریال به مشکلات و سختی های این پناهجویان از نگاه انسان دوستانه پرداخته و به زندگی روزمره و سرنوشت نامعلوم آنها اشاره کرده است.

سریال عبور داستان پناهجویان برای جستجوی فرصت تازه در راستای آغاز دوباره و ترس و دغدغه و احساسات و عواطف و آرزوهای آنان را بازگو می کند. فیلم به دلیل تلاش های خستگی ناپذیر همه دست اندرکاران از جمله کارگردان به موفقیت چشمگیری دست یافته است. عبور تنها محصول کشور اردن نیست بلکه به همه کشورهای عربی تعلق دارد.

شما در فیلم و سریال های دیگری با موضوع مشکلات پناهجویان بازی کرده اید. شما نقش اول فیلم «مسافر حلب-استانبول» بازی کردید. این فیلم برنده جوایز متعددی شد. آیا بازی در چنین فیلم هایی را دوست دارید؟

فیلم هایی که در مورد انسان و تجربه و مشکلات مردم هستند را دوست دارم. مساله پناهجویان یکی از مهم ترین مشکلات کنونی کشورهای عربی است. این موضوع باید در آثار هنری و سینمایی مورد بررسی قرار بگیرد تا صدای پناهجویان به طرف هایی برسد که می توانند کمکشان کنند.

 

 آیا جایزه را به عنوان یک قدردانی از تلاش هایتان ارزیابی می کنید؟

به نظرم جایزه گرفتن هر هنرمندی را خوشحال می کند. هنرمند حس می کند که کار و تلاشش مورد تقدیر قرار گرفته. البته من به اندازه ای که تلاش در کار را دوست دارم به دنبال جایزه گرفتن نیستم.

نقش شما در دو سریال «موجه حاره» و «افراح القبه» با بقیه نقش هایتان تفاوت دارد. چطور ریسک بازی در این دو نقش را قبول کردید؟

 از ماجراجویی نمی ترسم. اما ماجراجویی انواعی دارد. همواره در مورد شخصیت ها چند مدتی فکر می کنم. برای مثال، اگر بازیگر زن در یک نقش وسوسه انگیز و اغواکننده ظاهر شود اسمش را می گذارند هنرپیشه اغواگر.

دوست ندارم نقش تکراری بازی کنم. همیشه به دنبال نقش های جدید و متفاوت هستم. من به شخصه اصلا انتظار نداشتم که بتوانم از عهده نقش آفرینی در «موجه حاره» و «افراح القبه» برآیم. در آغاز وحشت کردم و نقش آفرینی در «موجه حاره» را قبول نکردم. اما محمد یاسین کارگردان سینما به من ایمان داشت. شخصیت فیلم همسن من نیست و شباهت اخلاقی با یکدیگر نداریم. شخصیت این فیلم فاقد جایگاه اخلاقی و اجتماعی معتبر است اما با این حال عاشق نقش شدم. این شخصیت عجیب و غریب توی کار قاچاق مواد مخدر و قاچاق انسان است. حالا درست است که او در ظاهر یک خانم محجبه است اما در باطنش چنین نیست. در آغاز نمی خواستم این نقش را بپذیرم اما کارگردان بهم گفت «گفتم قبولش کن». و چنین شد که نقش این شخصیت را بازی کردم و به موفقیت چشمگیری دست یافت که اصلا انتظارش را نداشتم.

عده ای می گویند که شما یک بازیگر سیاست زده هستید و به مسائل سیاسی در منطقه علاقه دارید؟ 

با سازمان های حقوق بشری همکاری می کنیم. روی پرونده پناهجویان در کشورهای عربی کار می کنم. بازیگر سیاست زده نیستم اما به دنبال فیلم و سریال متفاوت می گردم. فکر می کنم که دوری از میهن یکی از دشوارترین تجربه ها در زندگی افراد است.

چرا پارسال در سریال های درام مصری بازی نکردید؟

همه وقتم صرف سریال «عبور» شد. نمی خواستم به طور همزمان در دو فیلم بازی کنم چرا پیشتر این کار را کردم و نمی خواهم تکرارش کنم... در بیش از یک سریال درام در چند ماه آینده بازی می کنم.

 

 شما به تازگی در فیلم های سینمایی مصری بازی نکرده اید. شاید دلیش این باشد که اغلب فیلم ها تجاری شده اند؟

من با فیلم های تجاری مشکل ندارم. همه فیلم های تجاری لزوما بد نیستند. هیچ پیشنهاد جالبی برای کار سینمایی در چند ماه گذشته نداشتم. عاشق سینمای مصر هستم. بخشی از موفقیتم را مدیون سینمای مصر هستم.

آیا کارگردانان صبا را در سریال درام ترجیح می دهند یا سینما؟

هر چند سریال های درام گسترش و جهش بی سابقه ای داشتند اما سینما را ترجیح می دهم. سینما رویای همه بازیگران است.

رقابت با بازیگران هم نسل خود را چطور ارزیابی می کنید؟

 همه همکار و دوستانم هستند. به آنها احترام می گذارم و دوستشان دارم. خودم را رقیب کسی نمی دانم. هر بازیگری کاراکتری دارد. تفاوت بین بازیگران ضروری است و رقابت چیز بدی نیست و منجر به کاهش دوستی و احترام متقابل نمی شود. من اینک به دنبال کارهای متفاوت هستم. دوست دارم در یک نقش متفاوت ظاهر شوم. نقش تکراری دوست ندارم.