سریال مهاجرت ورزشکاران ایرانی پایانی ندارد

سریال مهاجرت ورزشکاران ایرانی پایانی ندارد

روند روبه افزایش پناهندگی و مهاجرت ورزشکاران ملی پوش و عنوان دار ایرانی  به کشورهای دیگر نه تنها چهره ورزش و اعتبار ملی ایران را خدشه دار کرده است بلکه موجب حساسیت کمیته بین المللی المپیک و فدراسیون های جهانی شده است.

مشکلات مالی، نادیده‌گرفتن ورزشکاران ایرانی از سوی متولیان ورزش، اختلاف سلیقه در نحوه انتخاب اعضای تیم ملی، تبعیض جنسی برای زنان ورزشکار، سیاسی کردن ورزش و ممنوعیت رویا رو شدن ورزشکاران ایرانی با تیم ها و ورزشکاران اسرائیلی به ویژه در کشتی آزاد، فرنگی و ورزش های رزمی  از عوامل اصلی سرخوردگی، مهاجرت و خروج ورزشکاران ایرانی از این کشور هستند.

ورزشکاران ایرانی، بر اساس سیاست های جمهوری اسلامی اگر امکان هم گروه و روبرو شدن با ورزشکاری از اسرائیل وجود داشته باشد، به بهانه‌هایی چون مصدومیت، بیماری یا وزن از رقابت با آن‌ها خودداری می‌کنند، یا در دور پیش از آن مسابقه به حریف خود می بازند یا اصلاٌ به رقابت ها اعزام نمی شوند.

هر چند مواردی هم وجود داشته که ورزشکاران دو کشور باهم مصاف داده‌اند اما فدراسیون های ورزشی در ایران برای این ورزشکاران جریمه های سنگینی در نظر گرفته اند؛ تازه ترین نمونه این ماجرا، بازی مسعود شجاعی، کاپیتان و احسان حاج صفی، بازیکن تیم ملی فوتبال ایران است که به دلیل بازی در مسابقه باشگاه پانیونیوس یونان مقابل تیم مکابی اسرائیل از حضور در تیم ملی فوتبال ایران محروم شدند.
 
چندی پیش رسانه ها از عدم بازگشت سعید ملایی قهرمان جودو جهان به ایران خبر دادند، سعید ملایی یکی از شانس های مسلم کسب مدال ایران در المپیک تابستانی توکیو ۲۰۲۰ در رشته جودو و دارنده مدال طلای جودو در جهان در پی باخت اجباری در بازی‌های قهرمانی جهان در توکیو به‌ منظور روبه‌رو نشدن با حریف اسرائیلی، از ژاپن به آلمان رفت. فدراسیون جهانی جودو از او برای شرکت در بازی‌های المپیک ۲۰۲۰ زیر پرچم ورزشکاران پناهنده المپیک حمایت کرده است.
 

پوریا جلالی پور


دو روز پس از خبرساز شدن ماجرای سعید ملایی، موضوع پناهنده شدن پوریا جلالی پور؛ کماندار تیم ملی معلولان ایران به هلند منتشر شد، این ورزشکار، موفق به کسب سهمیه بازی‌های پارالمپیک ۲۰۲۰ توکیو در مسابقات هلند شده بود.

روند روبه افزایش پناهندگی و مهاجرت ورزشکاران ملی پوش و عنوان دار ایرانی  به کشورهای دیگر نه تنها چهره ورزش و اعتبار ملی ایران را خدشه دار کرده است بلکه موجب حساسیت کمیته بین المللی المپیک و فدراسیون های جهانی شده است.
 
سعید مولایی

سامان بلاغی- دارنده مدال برنز آسیایی ۲۰۱۴ اینچئون دیگر ورزشکار معلولی است که در شهریور ۱۳۹۷ به همراه تیم ملی بسکتبال با ویلچر پیش از بازگشت از مسابقات جهانی هامبورگ اردوی تیم ملی را ترک کرد و به آلمان پناهنده شد.
 
عماد خلج- عضو تیم ملی ریکرو مردان ایران یکی دیگر از ورزشکاران معلول تیروکمان ایران  است که چندی پیش پس از پایان مسابقات لاس وگاس در آمریکا به ایران بازنگشت.
 
کشتی و جودو در فهرست نخست

در بین کشتی گیران ایرانی نیز چهره های صاحب نام بسیاری بوده اند که با تغییر تابعیت برای کشورهای دیگر از جمله جمهوری آذربایجان کشتی می گیرند.
 
محمدرضا آذرشکیب- دارنده مدال برنز پیکارهای قهرمانی کشتی سال ۲۰‍۱۰ آسیا  در فروردین  ۱۳۹۸ به تیم ملی آذربایجان پیوست.
 
سامان طهماسبی- دارنده مدال جهانی مسابقات سنگین وزن و برنز جهانی ۲۰۰۷ که در رقابت‌های المپیک ۲۰۱۶ ریو با دوبنده‌­ جمهوری آذربایجان در این مسابقات شرکت کرد.
 
سامان طهماسبی

 
صباح شریعتی- برنده مدال نقره کشتی فرنگی بازی‌های اروپایی از سال ۲۰۱۴ برای کشور آذربایجان کشتی می گیرد.
 
پیام زرین پور- ملی‌پوش کشتی فرنگی و قهرمان سال ۲۰۰۰ آسیا که برای تحصیل به آمریکا رفت و در مسابقات دانشگاهی آمریکا هم مسابقه داد.
 
محمد مهدی بی نیاز- کشتی گیری که به اردوی تیم ملی نیز دعوت شده بود در سال ۱۳۹۵ به ایتالیا پناهنده شد.

مجید داداشی- قهرمان سابق کشتی ایران در سال ۲۰۱۵ به دلیل گرویدن به آیین مسیحیت در ایران مشمول حکم اعدام شد و با تعقیب نیروهای امنیتی به آلمان پناهنده شد. 

در این میان، سهم پناهندگی جودوکاران بیشتر از سهم پناهندگی ورزشکاران در رشته های کشتی، تکواندو و کاراته بوده است.
 
وحید سرلک –نفر پنجم سال ۲۰۰۹ جهان در رشته جودو که در سال ۲۰۱۰ از اردوی برون‌مرزی تیم ملی ایران جدا و به آلمان پناهنده شد.
 
وحید سرلک در کنار سعید مولایی دو جودوکار پناهنده ایرانی

 
 
احسان رجبی- ملی پوش سنگین‌وزن جودوی ایران و دارنده مدال برنز آسیا در سال ۱۳۸۹ به آمریکا پناهنده شد.
 
محسن غفار- ملی‌پوش سه رشته ورزشی جودو، کوراش و جوجیتسو و عضو تیم ملی جودوی ایران در بازی‌های آسیایی۲۰۱۰ گوانگجو، در سال ۲۰۱۳ از آلمان درخواست پناهندگی کرد.
 
میلاد بیگی- تکواندوکار ایرانی که در سال ۹۴تبعه­‌ آذربایجان شد و در المپیک ریو با غلبه بر مهدی خدابخشی تکواندوکار تیم ملی ایران به مدال برنز المپیک رسید.
 
محمد رشنونژاد- دارنده ۶ مدال آسیایی، نایب قهرمان جودوی آسیا در پاییز ۱۳۹۶ به همراه تیم ملی ایران راهی رقابت های گرند پری هلند شد اما همراه با تیم ملی به ایران برنگشت.
 
آرش آقایی- دارنده مدال برنز مسابقات جوانان قهرمانی آسیا و مدال قهرمانی کارگران جهان که در ۱۳۹۷ به تیم ملی جودوی آذربایجان پیوست.

مهدی جعفرقلی‌زاده – عضو تیم ملی کاراته ایران در سال ۱۳۸۷ به  آلمان پناهنده شد.
 
راحله آسمانی –دارنده ۲ طلا، یک نقره و دو برنز مسابقات آزاد تکواندو در سال ۱۳۹۱ به بلژیک پناهنده شد.
 
آروین باقری- کاراته کاری که در بهمن ۱۳۹۴ برای حضور در لیگ جهانی عازم پاریس شده بود به ایران برنگشت.
 
تیم ملی ایران در رشته هایی نظیر شطرنج، قایق سواری و حتی هندبال هم ورزشکاران صاحب عنوانی را داشته است که عطای خروج از ایران را بر لقای ماندن در این کشور بخشیدند.

 مینا علیزاده – ملی‌پوش قایقرانی در رشته دراگون بوت بانوان ایران که در سال ۱۳۸۸ با ترک اردوی ملی ایران در ششمین دوره مسابقات قهرمانی جهان دراگون بوت به آلمان پناهنده شد.
 
مینا علیزاده

آرزو معتمدی – قایقران تیم ملی ایران که در سال ۱۳۹۱ با دریافت پذیرش از دانشگاه اوکلاهاما به آمریکا رفت و در سال ۲۰۱۳  در رقابت های داخلی آمریکا مقام دوم رقابت های ۲۰۰ متر و ۵۰۰ متر را از آن خود کرد.
 
آرزو معتمدی
 
شروین پاکدل-  قایقران زن تیم ملی قایقرانی ایران که در مرداد ۱۳۹۴ پس از پایان مسابقات تیم ملی ایران به چک پناهنده شد.

هنوز دو ماه از انتشار خبر پناهندگی شروین پاکدل در کشور چک نگذشته بود که رسانه ها از پناهنده شدن سعید فضل‌اولی صاحب مدال نقره در بازی های آسیایی ۲۰۱۴ در کره جنوبی دیگر عضو تیم ملی قایق‌رانی ایران به آلمان خبر دادند.
 
سعید فضل اولی قایقرانی آلمان


شماری از ورزشکاران شناخته شده ایرانی در رشته هایی نظیر شمشیربازی، هندبال، نجات‌غریق،  شطرنج، ژیمناستیک و بوکس نیز در چند سال اخیر از ایران رفته‌اند تا آینده خود را در سایر کشورها جستجو کنند.
 
محمدحسین ابراهیمی – شمشیرباز تیم ملی ایران در مسابقات سال ۲۰۰۹ از رقابت با حریف اسرائیلی بازداشته شد. یک سال بعد، اردوی تیم ملی شمشیربازی برای بازی‌های آسیایی گوانگژو فرانسه را ترک کرد و به هلند رفت و آنجا درخواست پناهندگی کرد.

ایمان جمالی- عضو تیم هندبال سپاهان اصفهان به عنوان اولین لژیونر ایرانی به لیگ مجارستان رفت و  در آنجا پناهنده شد. او از ۱۳۹۴ برای تیم ملی هندبال مجارستان به میدان می‌رود.
 
ایمان جمالی هندبال مجارستان

 
مبین کهرازه- صاحب عنوان قهرمانی کشوری و مقام سوم مسابقات بوکس آسیایی فیلیپین قرار بود در رقابت‌های جهانی مجارستان برای مسیر انتخابی المپیک ۲۰۲۰ پکن آماده شود، اما به اتریش تقاضای پناهندگی داد.
 
صدف خادم- بوکسور زن ایرانی پس از انجام مسابقه ای در فرانسه و پیروزی بر حریف فرانسوی خود در فروردین ۱۳۹۸ به دلیل احتمال دستگیری و بازداشت از رفتن به ایران خودداری کرد.
 
الشن مرادی –ستاره سابق تیم‌ ‌ملی شطرنج ایران و دومین استاد بزرگ شطرنج ایران که در ۲۰۱۲ برای ادامه تحصیل به آمریکا رفت و به همراه تیم شطرنج دانشگاه تگزاس در سال ۲۰۱۲ و ۲۰۱۵ قهرمان شطرنج دانشگاه‌های آمریکا شد.
 
 درسا درخشانی- عضو سابق تیم ملی شطرنج بانوان که تابعیت انگلستان را پذیرفت.
 
 کیمیا مرادی- عضو تیم ملی شطرنج بانوان که به نروژ پناهنده شد.
پوریا پورابراهیم -ملی‌پوش رشته نجات غریق، دارنده مدال برنز مسابقات آسیایی نجات غریق در رشته ۲۰۰ متر سوپر و محمود زاویه، دیگر عضو تیم ملی نجات غریق ایران در ۱۳۹۳ به شهر مون پولیه فرانسه اعزام شدند اما به همراه تیم ملی به ایران بازنگشتند و در فرانسه پناهنده شدند.
 
امین ارباب- دارنده مدال نقره مسابقات آسیایی ۲۰۱۲ که موفق شد ۸ حرکت جدید در فدراسیون جهانی ژیمناستیک به ثبت برساند به آمریکا رفت.
 
مژگان تاجیک- قهرمان بانوان ژیمناستیک ایران در رشته ایروبیک نیز به سوئد مهاجرت کرد.
 
 احسان خدادادی- ملی‌پوش و کاپیتان ژیمناستیک ایران با سابقه ۱۰ سال حضور در تیم ملی  به ترکیه مهاجرت کرد.
 
محمد رمضان‌پور-عضو تیم ملی ژیمناستیک ایران که به دانمارک پناهنده شد.