اگر رهبر این دفعه اشتباه کند چه می شود؟

دبیر کل «حزب الله» که سخنگوی رسمی ولی فقیه در کشورهای عربی است هیچ گاه از بیان ایده های تکراری خسته نمی شود.

او در چندین گفتگو با «المنار»، شبکه تلویزیونی وابسته به حزب الله هم دوباره همان حرف های تکراری خود را عنوان کرد.

این گفتگو در حالی انجام شد که منطقه مرحله دشواری را پشت سر می گذارد و سیاست فشار اقتصادی حداکثری علیه ایران از سوی دولت آمریکا متوقف نشده و مردم و حکومت ایران زیر بار تحریم ها کمر خم کرده اند.

دبیر کل «حزب الله» در این مصاحبه همان حرف های تکراری را مطرح کرد که برای مردم خسته کننده شده: گسترش روزافزون توان موشکی و جنگی و اطلاعاتی حزب الله و ضعیف شدن توانمندی های «دشمن» اسرائیلی.

او دوباره همان حرف ها درباره بحران و آتش افروزی در کل منطقه و محو اسرائیل در صورت حمله آمریکا به ایران را بیان کرد.

او همچنین شرح مفصلی درباره اقتدار و توان بازدارندگی و برتری نظامی و اجتماعی و اقتصادی جمهوری اسلامی در مقایسه با کشورهای همسایه و حتی جهان ارائه داد.

همه اظهارات دبیر کل «حزب الله» در راستای دفاع از سیاست های ولی فقیه ارزیابی می شود که حاضر است همه منطقه را برای حفظ رژیم ولی فقیه به آتش بکشد و لبنان را فنا کند تا بقای رژیم ایران تضمین شود.

بی گمان، حسن نصرالله همه موضع گیری های «حزب الله» در حمایت از ایران و حمله و انتقاد از کشورها و گروه های دیگر را به مساله «مقدسات سلب شده» امت اسلام و یورش به مسجد الاقصی و «مساله فلسطین» ربط می دهد. گویا که ولی فقیه تنها دادخواه از آرمان فلسطین است.

شاید نصرالله از طریق این اظهارات به دنبال سرپوش گذاشتن بر واقعیتی است که می گوید: «حزب الله» یکی از گروه های تابع سپاه قدس بوده که از پیوند عقیدتی و مذهبی و سازمانی با ایران برخودار است. این پیوند بر بقیه مناسبات ارجحیت دارد. مساله فلسطین به عنوان سرپوشی برای اجرای استراتژی فارسی مورد استفاده قرار می گیرد.

دبیر کل «حزب الله» در گیر و دار تهدیدها همواره خاطر نشان می کند که آغاز جنگ در منطقه دور از ذهن است. استدلال او این است که دشمنان از توانمندی های نظامی این گروه هراس دارند چرا که «حزب الله» و هوادارانش هر وقت اراده کنند می توانند اسرائیل را نابود و به منافع آمریکا در منطقه حمله کنند.

بی گمان، اگر رییس جمهور و مقام های آمریکایی نمی گفتند که به دنبال جنگ در خاورمیانه نیستند ایران قدرت خود را به نمایش نمی گذاشت.

طبق آمار برخی موسسات ذیربط، تنها 26 درصد مردم آمریکا موافق اقدام نظامی علیه ایران هستند.

گفتنی است آمریکا از همان روزی که پرزیدنت ترامپ از برجام خارج شد علیه ایران اعلام جنگ کرد و تحریم های سنگین اقتصادی و مالی علیه ایران برگشتند. ایران و هم پیمانان اروپایی اش تا کنون نتوانستند تحریم های آمریکا را دور بزنند. 

ترامپ تنها نفس کشیدن را در ایران تحریم نکرده است. او اهداف واضح و آشکاری در تعامل با ایران دنبال می کند: نه به جنگ، نه به براندازی، نه به بمب هسته ای و نه به گسترش نفوذ ایران و تضعیف هم پیمانان آمریکا در منطقه.

ایرانی ها می دانند که ماه عسل با آمریکا بعد از آغاز دوره ریاست جمهوری ترامپ به پایان رسیده است. ایرانی ها همچنین می دانند که لابی اسرائیل تا چه اندازه در مراکز تصمیم گیری سیاسی آمریکا درباره برنامه هسته ای نفوذ دارد.

پس چاره چیست؟

ایران چند عملیات خرابکارانه در تنگه هرمز انجام داد و یک پهپاد شناسایی آمریکا را سرنگون کرد. البته ایران این اقدامات را به دلیل آغاز جنگ با آمریکا انجام نداده، آنهم آمریکایی که عراق و افغانستان را در یک چشم بهم زدن اشغال کرد و لرزه بر اندام حکام دمشق و تهران در آن زمان انداخت که مبادا توسط آمریکا سرنگون شوند. هدف اصلی ایران این است که اروپایی ها را وادار به فشار به دولت آمریکا کند تا از فشارهای اقتصادی علیه ایران بکاهد. کشورهای اروپایی عمدتا مخالف فشارهای حداکثری ترامپ علیه ایران هستند و اقدامات ترامپ را ماجراجویی قلمداد می کنند.

ایران در راستای دست یابی به هدف مورد نظر اقدامات زیر را انجام داد؛ انفجار دو نفتکش در بندر فجیره و تلاش برای توقیف یک نفتکش انگلیس و سرنگونی پهپاد شناسایی آمریکایی و حمایت از حوثی ها برای حمله موشکی به بخش های جنوبی سعودی و فرودگاه های این کشور و تحرکات نظامی در غزه علیه اسرائیل و بازگذاشتن دست دبیر کل «حزب الله» برای نمایش قدرت در برابر اسرائیل.

دولت آمریکا بارها اعلام کرده که قصد خروج از باتلاق خاورمیانه را دارد چرا که حضور نظامیان آمریکایی در این منطقه سودی ندارد. آمریکایی بارها گفتند که تمایلی برای آغاز جنگ های نیابتی بی نتیجه در خاورمیانه ندارد.  دولت آمریکا اما این نکته را هم گوشزد کرده که در صورت حمله ایران به هم پیمانان منطقه ای اش از آنها حمایت خواهد کرد. بی تردید، این حمایت نظامی خواهد بود.

همزمان با بزرگ نمایی توانمندی های ایران توسط دبیر کل حزب الله هیچ کس به فکر این پرسش جدی نیست که اگر یک موشک تاماوهوک به تهران اصابت کند چه می شود؟ اگر بمب افکن های آمریکا همه پایگاه های موشکی ایران را بمباران کنند چه می شود؟ اگر اسرائیل تصمیم به اقدام نظامی علیه ایران و هم پیمانانش در منطقه بگیرد چه می شود؟ اگر اقدام محدود جنون آمیز ایران عملیات نظامی تلافی جویانه و نامحدود اسرائیل و آمریکا را به دنبال داشته باشد چه می شود؟

احتمالا پاسخ ایرانی ها این است که چنین چیزی هرگز اتفاق نخواهد افتاد. استدلال آنها این است که آمریکا و ایران در بیش از چهل سال گذشته در مسیر رویارویی قرار دارند.

استدلال ایران هم ممکن است درست از آب در بیاید. اما اگر رهبر این دفعه اشتباه کند چه می شود؟

 


Subscribe to the discussion