ایران و لحظه حقیقت

شاید بتوان ویژگی ها و خصوصیات متعددی به پرزیدنت ترامپ نسبت داد؛ عوامفریبی، ساختار شکنی، توئیت های تهاجمی و آزاردهنده و اظهارات رک و پوست کنده زدن. اما یک ویژگی غیر قابل بحث پرزیدنت این است که او مرد عمل است.

ترامپ گفت که از برجام خارج می شود و افزود این بدترین توافق در تاریخ آمریکا است. و همین هم شد. او اعلام کرد که به دنبال اصلاح نظام خدمات درمانی دوره پرزیدنت اوباما است و همین هم شد. ترامپ از احداث دیوار مرزی با مکزیک خبر داد و این کار را انجام خواهد داد.

ترامپ گفت سفارت آمریکا به قدس منتقل می شود و انتقال سفارت تمام شد. او گفت جایگاه و اعتبار متحدان سنتی آمریکا مثل پادشاهی سعودی که در دوره همتای پیشینش به حاشیه رفته بودند را احیا می کند و این اتفاق افتاد.

ترامپ گفت چین از تعهداتش در مذاکرات تجاری عدول کرده و گفت دو کشور به توافق تجاری جدیدی دست خواهند یافت. این توافق به احتمال زیاد در آینده نزدیک منعقد خواهد شد. او با اشاره به موضوع ناتو خواستار افزایش بودجه نظامی اعضای ناتو شد و گفت بودجه عمده ناتو به گردن آمریکا افتاده است.

در مساله ایران، دولت ترامپ به دنبال اعمال تحریم های اقتصادی سنگین بر این کشور است تا اینکه ایران شرط های مایک پمپئو وزیر امور خارجه را بپذیرد. پمپِئو در ماه می پارسال 12 شرط برای مذاکره با ایران گذاشت که عمدتا مبتنی بر تغییر رفتار ایران در منطقه به ویژه در عراق و لبنان و یمن و سوریه است. او همچنین از ایران خواست تا فعالیت های تروریستی اش را متوقف کند و از حمایت مالی بازوهای نظامی اش در منطقه دست بردارد.

بازگشت تحریم های سنگین علیه حکومت ایران، تازه اول کار است. تحریم های نفتی ایران آغاز شد و کشورها و شرکت هایی که تحریم های نفتی علیه ایران را رعایت نکنند مورد خشم و تحریم جدی ترامپ قرار می گیرند. ترامپ گفت همه گزینه ها حتی اقدام نظامی برای رویارویی با ایران روی میز است.

ایران برای برخورد با آمریکا گزینه های محدودی دارد که روز به روز محدودتر می شوند. مقام های ایرانی گفتند اگر جلوی صادرات نفت را بگیرند تنگه هرمز را می بندند. یک پنجم نفت خام جهان از تنگه هرمز عبور می کند. واکنش دولت ترامپ به تهدید مقام های ایرانی بسیار روشن بود. او گفت اگر نیاز به عبور از تنگه هرمز باشد این کار را خواهم کرد. با این اوصاف، آیا ایران جرات بستن تنگه هرمز را دارد؟

پاسخ منطقی به این پرسش "نه" است. اگر ایران تنگه هرمز را ببندد باید یک تنه در برابر قدرت نظامی آمریکا بایستد که بی گمان خودکشی است.

پس، در چنین شرایطی ایران چه گزینه های دیگری در اختیار دارد؟

رویارویی با اسرائیل از طریق «حزب الله» لبنان؟ این نبرد بی تردید نابودی لبنان و تاسیسات حزب الله در سوریه و ترور سران باقیمانده این حزب را به دنبال خواهد داشت. اغلب مقام های ارشد «حزب الله» لبنان در سوریه کشته شدند.

زرادخانه تسلیحاتی «حزب الله» در این نبرد احتمالی به کلی نابود خواهد شد. ایران از طریق جنگ با اسرائیل نمی تواند به هدف مورد نظر یعنی کاهش یا لغو تحریم ها دست پیدا کند. حملات اسرائیل در جنگ احتمالی ویرانگر خواهد بود و این کشور از حمایت نامحدود دولت آمریکا برخوردار است و این بار هیچ کشوری جلودارش نخواهد بود.

اگر ایران از حوثی ها برای حمله به سعودی استفاده کند چیز چندانی از آن دستگیرش نمی شود. ماشین نظامی حوثی ها ضعیف است و منجر به تغییر استراتژی آمریکا نمی شود و سعودی نیز همچنان به جبران کسری نفت به دنبال صفر شدن صادرات نفت ایران ادامه می دهد.

روسیه و چین وارد جنگ با ترامپ نمی شوند. چین به دنبال دست یابی به توافق تجاری با دولت آمریکا است. بدین ترتیب، ایران تنها و ضعیف می ماند. اروپایی ها هم نمی توانند در مساله مبادلات بازرگانی و ایجاد ساز و کارهای ویژه برای دور زدن ساز و کار مالی آمریکا به داد ایران برسند.

بی گمان، ایران تنها و ضعیف می ماند. حالا ایران هر چقدر هم که شعار دهد و توانمندی نظامی خود را به رخ بکشد اما در عمل چیزی در چنته ندارد و تنها از ضعف و ناکارآمدی ساختار نظامی اش پرده برمی دارد. ساختاری که تنها در حوزه اقدامات تروریستی به کار می آید. بنابراین، چاره ایران چه می تواند باشد؟ بازگشت به فعالیت های تروریستی؟ حمله به منافع آمریکا و متحدانش؟ آیا این اقدامات سیگنال آغاز جنگ به دولت ترامپ نخواهد داد؟ آیا ایران با این اقدامات بهانه به دست دولت ترامپ برای حمله به تهران نمی دهد؟

ایران تنها و ضعیف است و تنها دو گزینه در اختیار دارد: اینکه منتظر نتایج انتخابات ریاست جمهوری آمریکا بنشیند تا مگر چهره دموکراتی بر سر کار آمده و امیدهای ایران برای اجرای دوباره برجام و برداشتن تحریم ها احیا شود. البته این احتمال ضعیف به نظر می رسد. آمارها و ارقام از آمریکا حاکی از پیروزی دوباره دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری است.

گزینه دوم ایران پذیرفتن شرط های دولت ترامپ و مذاکره با آمریکا است. گزینه های دیگر به مثابه خودکشی ایران خواهد بود اما پیامدهای خوبی برای منطقه در بلند مدت دارد.

 


Subscribe to the discussion