جیسون گرینبلات: حکومت خودگردان فلسطین در صورت عدم پذیرش طرح صلح مورد قضاوت تلخ تاریخ قرار می گیرد

دستیار ترامپ و نماینده ویژه مذاکرات بین المللی به «المجله»: منتظر گفتگوی سازنده سران منطقه بعد از انتشار طرح صلح خاورمیانه هستیم

جیسون گرینبلات دستیار پرزیدنت دونالد ترامپ و نماینده ویژه مذاکرات بین المللی در کاخ سفید است. سابقه همکاری ترامپ و گرینبلات که وکیل دادگستری هم است به 22 سال گذشته بازمی گردد. او پیشتر به عنوان مشاور ارشد اجرایی رییس جمهور و مشاور ارشد حقوقی بنیاد ترامپ فعالیت کرده است. تنها چهار مقام دولت آمریکا در شرایط کنونی در جریان طرح پرزیدنت ترامپ برای صلح خاورمیانه هستند که
گرینبلات یکی از این چهار نفر است.

بخش عربی «المجله» به عنوان اولین نشریه عربی گفتگوی اختصاصی با گرینبلات انجام داده و نظر او را درباره پیشداوری های مطرح درباره طرح صلح عربی و گزینه های اجرای آن در راستای برقراری امنیت و رفاه در منطقه جویا شد.

پیام شما به مخالفان یا منتقدان طرح یاد شده در منطقه چیست؟

به ندرت کسی پیدا می شود که به دنبال صلح نیست. همه باید از اقدامات برای برقراری صلح حمایت کنیم؛ مگر صلح ستیزان یا کسانی که خواهان بهبودی شرایط مردم فلسطین نیستند. کسی نمی تواند بگوید که من با طرح صلح مخالفم چرا که هنوز جزئیات آن اعلام نشده است. کشورها و گروه هایی هستند که از سیاست کنونی دولت آمریکا خوششان نمی آید و ما این مساله را درک می کنیم. اما این دلیل نمی شود که آنها با طرحی مخالفت کنند که هنوز از آن اطلاع ندارند. ما از همه کشورها خواستیم تا منتظر بمانند و درباره این طرح پیشداوری نکنند. ما یک برنامه مفصل و عادلانه با قابلیت اجرایی تدوین کردیم تا در نهایت مردم از زندگی بهتری برخوردار شوند. به محض اینکه جزئیات این طرح اعلام شود دلیل تامل و تاخیر در علنی شدن آن مشخص خواهد شد. امیدواریم که همه از سعه صدر برخوردار باشند و بعد از اعلام طرح صلح گفتگوهای سازنده ای درباره آن انجام دهیم.

حکومت خودگردان فلسطین از دیدار و گفتگو با شما خودداری می کند. مقام های فلسطینی می گویند که درباره طرح شما حتی فکر هم نمی کنند. در چنین شرایطی، چه کاری از دست شما ساخته است؟

دلیل مخالفت حکومت خودگردان فلسطین با طرحی که هنوز اعلام نشده مشخص نیست. مردم فلسطین شایستگی برخورداری از کرامت و زندگی خوب دارند. مردم بعد از اعلام طرح صلح باید این پرسش را مطرح کنند که آیا این طرح منجر به بهتر شدن زندگی مردم فلسطین و اسرائیل می شود یا نه. به نظر من که طرح صلح یاد شده منجر به تامین هدف یاد شده می شود. ما امیدواریم حکومت خودگردان فلسطین در زمان مناسب رویکرد مسئولانه در پیش گرفته و طرح یاد شده را مورد بررسی دقیق و ارزیابی واقع گرایانه و سازنده قرار دهد. مردم فلسطین –چه در کرانه باختری و چه در غزه- سزاوار دسترسی به این فرصت هستند. حکومت خودگردان فلسطین در صورت عدم پذیرش طرح صلح مورد قضاوت تلخ تاریخ قرار می گیرد چرا که حکومت خودگردان فرصت برخورداری مردم فلسطیین از زندگی متفاوت را از آنها می گیرد. این فرصت در مقایسه با شرایط کنونی مردم فلسطین یک تحول مثبت به شمار می رود.

شما پیشتر در گفتگوهای تلویزیونی گفتید که سران حکومت خودگردان فلسطین به میراث کهن و طرح های ناکام پیشین چنگ زده اند. آیا اینک وقت اعلام طرح صلح منطقه فرا رسیده است؟

زمان مناسب برای برقراری صلح هیچگاه فرا نمی رسد. شرایط کنونی برای همه کشورهای منطقه نامناسب است. مردم گرفتارند، کل منطقه در شرایط دشواری قرار دارد. امیدواریم که سران حکومت خودگردان با کنار گذاشتن موارد اختلاف حل نشده، طرح صلح یاد شده را به دقت بررسی و مطالعه کنند. همچنین امیدواریم که این طرح و نکته های سازنده متعدد آن از سوی مردم نیز مورد بحث و بررسی قرار بگیرد. گفتگوهای فراوانی در دو سال گذشته با مردم و جوانان فلسطینی انجام دادیم و پس از گفتگوها به این نتیجه رسیدیم که مردم به ویژه جوانان از این منازعه به ستوه آمده اند. آنها امیدوارند که آینده بهتری داشته باشند. به نظرم، این طرح در صورتی که مورد حمایت مردم فلسطین قرار بگیرد مناسب ترین و بهترین فرصت برای آنها خواهد بود. گزینه دیگر همان اعطای وعده های دروغین بیشتر و اظهارات سیاستمداران است که در عمل کمکی به مردم فلسطین نمی کند. بنده احترام فراوانی برای شمار بسیاری از سران کشورهای منطقه قائل هستم و متوجه شدم که آنها به دنبال پیشبرد طرح صلح هستند. توجه به مردم و تامین منافع ملی در راس اولویت بسیاری از سران منطقه قرار دارد و این مساله مهمی به شمار می رود. جوانان اکثریت جمعیت برخی کشورهای منطقه را تشکیل می دهند. رهبران منطقه کاملا به این مساله واقف هستند که باید به مردم توجه کنند. ما هم با آنها همکاری می کنیم. ما نه تنها درصدد کمک به مردم فلسطین هستیم بلکه خواهان همکاری و هماهنگی با سران منطقه هستیم تا رویکرد موفقی درباره مردم در پیش بگیرند.
 
پرزیدنت ترامپ و دستیار رییس جمهور گرینبلات

برخی می گویند طرح مورد نظر «طرح صلح اقتصادی» است. آیا چنین تعبیری درست است؟

این یک طرح صلح اقتصادی نیست. بهترین و واقع بینانه ترین راهکار برای مشکلات عمده در طرح یاد شده مورد نظر گرفته شده است. البته مسائل اقتصادی در این برنامه از اهمیت فراوانی برخوردارند. مردم فلسطین برای برخورداری از صلح باثبات باید به مناسب ترین فرصت و شیوه زندگی دسترسی داشته باشند. در این طرح به برنامه اقتصادی نیز اشاره شده اما دست یابی به سند چشم انداز اقتصادی بدون راهکار سیاسی امکانپذیر نیست. راهکار سیاسی بدون راه حل اقتصادی نتیجه نمی دهد. این دو عامل مکمل یکدیگر هستند. طرح جامع مطرح شده به دلیل اشاره به راهکار سیاسی و راهکار اقتصادی اولین فرصت واقعی برای مردم فلسطین در راستای برخورداری از آینده درخشان و بهتر به شمار می رود.

آیا طرح مورد نظر شما بر مبنای «طرح صلح عربی» تنظیم شده است؟

ما برای تدوین این طرح به تلاش ها و اقدامات پیشین استناد کردیم و از تجربیات گذشته درس گرفتیم و در سال های گذشته کارشناسان خبره روی این پرونده کار کردند. خط مشی پیشین و کنونی ما واقع گرایی و روراستی است. برنامه ما به عقل و منطق و واقعیت های سال 2019 تکیه دارد. طرح صلح عربی اقدام خوب و مناسبی بود. چند سال پیش این طرح را مطالعه کردم و الهام بخش بنده برای طرح های مشابه شد. طرح صلح عربی ظرفیت های عظیمی در متن خود دارد. اما در خود طرح صلح عربی هم به ریز جزئیات اشاره نشده است. به خاطر همین، تصمیم گرفتیم طرح ها و راهکارها را به شکل ریشه دارتری مطرح کنیم تا در صورت اجرای آن همه از نتایج فراگیر احتمالی بهره مند شوند. در این میان معامله هایی نیز باید برای دست یابی به توافق صلح انجام شود. ما مشکلات پیش رو را دستکم نمی گیریم. عده ای می گویند این مساله یکی از بزرگ ترین مشکلات حل نشدنی دوران معاصر است.
 
گرینبلات و نتانیاهو نخست وزیر اسراییل
 

  
آیا شما برای رایزنی و تبادل نظر با سران عرب به منطقه سفر کردید؟ آیا دیدگاه مناسب و طرح قابل قبولی در این دیدارها مطرح شده است؟

ما و شمار زیادی از سران منطقه در دو سال گذشته دیدار و گفتگو و تبادل نظر کردیم. آنها نیز دیدگاه خود را درباره مسائل فراوانی مطرح کردند. ما منتظر گفتگوی سازنده سران منطقه بعد از انتشار طرح صلح خاورمیانه هستیم. سران برخی کشورهای منطقه دیدگاه های مهمی دراین باره مطرح کردند.

گویا طرح یادشده با طرح های صلح پیشین تفاوت دارد. چرا که پیشتر یک طرح صلح غیر علنی مطرح می شد و گفتگو بین اسرائیلی ها و فلسطینیان نیز غیر علنی بود. اما حالا شما طرحی در دست دارید و امیدوارید که دو طرف درباره آن مذاکره کنند. چرا این رویکرد را در پیش گرفتید؟

تصمیم گرفتیم تا رویکرد متفاوتی در پیش بگیریم. مساله مهم این بود که همه جزئیات موشکافانه مطرح شوند تا دو طرف درباره محورهای مذاکرات شک و تردید نداشته باشند. به هر حال نکته مهم است که آیا دو طرف در نهایت به توافق می رسند یا نه. هیچ کشور یا نهاد بین المللی نمی تواند یک توافق صلح را به دو گروه درگیر تحمیل کند. دو طرف باید آمادگی همکاری و مذاکره برای دست یابی به توافق داشته باشند.
 
گرینبلات و پرزیدنت عباس

 آیا تصمیم گیری دولت آمریکا درباره قدس و بلندی های جولان نمایه ای از ارمغان طرح صلح یادشده برای فلسطینیان نیست؟

اولا، تصمیم دولت آمریکا درباره به رسمیت شناختن حاکمیت اسراییل بر بلندی های جولان ربطی به منازعه اسرائیل و فلسطین ندارد. به هر حال واقعیت در این دو تصمیم گیری به رسمیت شناخته شده است. این دو تحول برای آغاز یک رویکرد واقع گرایانه از اهمیت برخوردارند. این بدین معناست که باید در مورد معرفی قدس به عنوان پایتخت اسراییل رویکرد منطقی داشت. اگر بر خلاف این واقعیت عمل کنیم در مسیر برقراری صلح مانع تراشی می کنیم. بلندی های جولان یک منطقه سوق الجیشی است. اسرائیل از این منطقه مورد حمله مکرر قرار گرفته است. چطور می توان کنترل این منطقه را در اختیار مردی گذاشت که در کشتارهای گروهی و پرتاب بشکه های انفجاری بر سر زنان و کودکان کشورش دست داشته است؟ اگر سران منطقه از گفتگوها و موارد اختلافی باقی مانده پیشین فاصله نگیرند شرایط کنونی تغییر نخواهد کرد.

طرح کنونی بر مبنای شرایط روی زمین تنظیم شده و بی گمان زندگی بهتری برای مردم فلسطین به همراه خواهد داشت. ما از نقد معقول و منطقی همه گروه ها از طرح یاد شده استقبال می کنیم. اما کشورها نباید درباره این طرح بر پایه دیدگاه سیاسی دولت آمریکا قضاوت کنند. اگر نظر دادن درباره این طرح بر این اساس باشد پس چطور می توان به فلسطینیان کمک کرد؟ دلسوزان واقعی باید فلسطینیان را به بررسی و ارزیابی طرح صلح یاد شده تشویق کنند. این تنها ساز و کاری است که آینده درخشانی در اختیار فلسطینیان قرار می دهد. بی توجهی و عدم پذیرش طرح یاد شده ضربه ای به فلسطینیان خواهد بود. گمانه زنی و انتقاد طرحی که هنوز اعلام نشده کمکی به پیشبرد توافق برای برقراری صلح نمی کند.

آیا به نظر شما تلاش هایتان برای دست یابی به توافق صلح میان فلسطینیان و اسرائیلی ها کمکی به حل مشکلات دیگر منطقه می کند؟

ناظران بسیاری از راهکار منازعه اسراییل و فلسطین به عنوان «طرح صلح در خاورمیانه» تعبیر می کنند. البته این تعبیر درستی نیست. منازعه اسراییل و فلسطین تنها یکی از کشمکش های جاری در منطقه است. راهکار منازعه اسراییل و فلسطین منجر به پایان گرفتن مشکلات دیگر خاورمیانه نمی شود؛ مشکلاتی از قبیل جنگ داخلی ویرانگر در سوریه و جنگ یمن و فعالیت های حزب الله در لبنان (گروه تروریستی مورد حمایت ایران) و بی ثباتی در لیبی و مساله گروه های تروریستی در صحرای سینای مصر و اقدامات حکومت ایران که به سرکوب مردم و فعالیت های تروریستی در جهان می پردازد. با این حال، اما پایان منازعه اسرائیلی ها و فلسطینیان فرصتی برای پیشرفت جزئی و افزایش همکاری و گسترش مناسبات اقتصادی میان مردم منطقه می شود. برخی ظرفیت های منطقه ای به دنبال دست یابی به توافق صلح مورد بهره برداری قرار خواهد گرفت. اما توافق بین فلسطینیان و اسراییل در کل منجر به حل همه مشکلات منطقه نمی شود.