آیا لبنان صحنه نبرد آینده خواهد بود؟

همزمان با ادامه تحریم های آمریکا علیه ایران از جمله عدم تمدید معافیت خرید نفت و تهدید ایران برای بستن تنگه هرمز، منطقه خاورمیانه دچار تشنج شده است. ایران در معرض تحریم های سنگین آمریکا قرار دارد و نمی توان لبنان را از تحولات جاری جدا کرد. در این میان، بحث حمله نظامی اسرائیل در لبنان نیز افزایش یافته است. با این اوصاف، آیا لبنان صحنه این نبرد خواهد بود؟

به دنبال اقدامات مستمر و رو به رشد واشنگتن علیه ایران و «حزب الله» نگرانی ها درباره آغاز یک جنگ تمام عیار در لبنان افزایش یافته است. یادداشتی با عنوان «نصرالله: احتمال جنگ با اسرائیل در تابستان زیاد است.. آن زمان، من در میان شما نخواهم بود.. و شاید فرماندهان رده بالا نیز همراه من کشته شوند» به قلم ایلی ج. مغنایر در روزنامه الرای کویت منتشر شد. «نصرالله در دیدار غیر رسمی با مقام های ارشد حزب الله گفت نباید واقعیت احتمال آغاز جنگ با اسرائیل را پنهان کرد و باید خانواده ها و ساکنان روستاهای جنوب لبنان در جریان این سناریو قرار بگیرند».

نگرانی مردم لبنان بعد از این اظهارات درز کرده سید حسن نصر الله دبیر کل حزب الله افزایش یافته است. نصرالله با تکذیب مطلب منتشر شده در روزنامه الرای گفت که آغاز جنگ با اسرائیل در تابستان آینده دور از ذهن است. از سوی دیگر، روزنامه الرای به نقل از منابع آمریکایی گزارش داد «اگر جنگی مثل 2006 آغاز شود تیر اول توسط اسرائیل شلیک نمی شود. مقام های اسرائیل قصد جنگ با لبنان ندارند اما چنانچه اسرائیل مورد حمله قرار بگیرد بی تردید از خود دفاع می کند». اما این اظهارات نیز در کاهش نگرانی کارشناسان و صاحبنظرانی که تحولات را دنبال می کنند و هر لحظه احتمال آغاز جنگ را می دهند کارساز نبود».

 

منابع آگاه به «المجله» گفتند «لبنان در آینده نزدیک صحنه نبرد خواهد بود و فروپاشی لبنان دور از ذهن نیست». همین منابع افزودند «حزب الله» مطلب منتشر شده در روزنامه الرای را تکذیب نکرده است. دبیر کل حزب الله گفت «ما («حزب الله») معمولا حتی در جلسه های خصوصی به دوستان می گوییم که باید انتظار بدترین گزینه را داشت.. بدترین سناریو این است که باید همواره در حال آماده باش بود. اما گزینه های احتمالی مورد بررسی قرار نگرفت». این گفته حاکی از درستی مطلب منتشر شده در روزنامه الرای است.

منابع به «المجله» گفتند «نویسنده این یادداشت همواره به نوشتن خبرهای قابل اعتماد و واقعی معروف است».

به گفته این منابع «مشکلات اقتصادی و مالی و اجتماعی همواره عامل آغاز جنگ هستند. این فضای کنونی لبنان است. نصرالله گفت که آغاز جنگ به مصلحت هیچ کس نیست. اما در واقع، ایران و حزب الله در معرض فشار دولت آمریکا قرار دارد و گلوله اول هم از سمت این جبهه شلیک خواهد شد».

منابع می گویند «اقدام نظامی اسرائیل علیه لبنان در آینده بزرگ تر و گسترده تر خواهد بود. اسرائیل در شرایط کنونی فرصت مناسب برای حمله به حزب الله دارد چرا که همه جهان علیه «حزب الله» گارد گرفته اند».

 الیاس الزغبی

احتمال جنگ در لبنان

الیاس الزغبی نویسنده و تحلیلگر سیاسی به «المجله» گفت «اگرچه اسرائیل و حزب الله اظهارات ضد و نقیضی عنوان می کنند اما ناظران احتمال آغاز جنگ در منطقه را دور از ذهن نمی دانند. یک گروه از آغاز جنگ خبر می دهد و گروه دیگر از جمله سید نصر الله می گوید این جنگ دور از ذهن است. اما باید یک دوره زمانی سه ماهه برای تحلیل و ارزیابی تاثیر تحریم های حداکثری آمریکا علیه ایران در نظر گرفت. اگر آمریکا و قدرت های بین المللی مثل روسیه و اروپایی ها از این تحریم ها به نتیجه مورد نظر برسند وقوع جنگ دور از ذهن است چرا که تحریم ها بدون گزینه نظامی مثمر ثمر واقع شده اند». او خاطر نشان کرد «این گزینه به واقعیت نزدیک تر است چرا که آمریکا تحریم های سنگینی علیه ایران وضع کرده و ایران خود را به ویژه با توجه به صفر شدن صادرات نفتی در غل و زنجیر می بیند».

الزغبی افزود «اما مساله اصلی این است که آیا ایران از طریق بستن تنگه هرمز اعلام جنگ می کند و وارد ماجراجویی جدیدی می شود؟» او گفت «چنانچه ایران تنگه هرمز را ببندد جنگ آغاز می شود. این جنگ در خاورمیانه که بسیاری درباره آن هشدار می دهند به منظور کاهش نفوذ ایران در منطقه انجام خواهد شد. هدف این است که یک حکومت ملی و نه قدرت منطقه ای در ایران مستقر شود. حکومت ایران با توجه به ارزیابی آمریکایی ها در حال گسترش تروریسم در خاورمیانه و به خصوص کشورهای عربی است. تاثیر این تحریم ها به مدت سه ماه مورد سنجش قرار می گیرد. چنانچه تحریم ها منجر به کاهش نفوذ و پایان نقش آفرینی ایران در لبنان و سوریه و عراق و یمن شود آغاز جنگ دور از ذهن است».

اما اگر ایران در واکنش به تحریم های آمریکا از لبنان به عنوان جبهه جنگ استفاده کند چه می شود «ناظرانی که دیدگاه «حزب الله» را دنبال می کنند می دانند که «حزب الله» در شرایط بسیار دشواری است. وضعیت دشوار این گروه بعد از دو سخنرانی نصرالله در چند ماه گذشته روشن می شود. حسن نصرالله اسرائیل را به عنوان یک کبوتر صلح معرفی می کند. نصرالله گفت جنگ با اسرائیل در تابستان دور از ذهن است. او گفت که اظهارات نقل قول شده را بیان نکرده است. البته گفتنی است که یکی از اعضای حلقه نزدیک به او و یکی از روزنامه نگاران هوادارش این اظهارات را نقل کرده اند. اما حسن نصرالله گفت این گفته ها را بیان نکرده است. گویی نصرالله تلویحا به دیدگاه ایران اشاره می کند و می گویند ایران خواهان آغاز جنگ با اسرائیل و به تبع آن درگیری با آمریکا نیست».

الزغبی افزود «اگر جنگ آغاز شود بازوهای نظامی ایران یعنی «حزب الله» و شبه نظامیان شیعه در عراق و حتی نظام بشار الاسد و حوثی ها نمی توانند جلوی ضربه به ایران را بگیرند. گروه های شبه نظامی کارکرد و توانمندی های محدودی دارند. قدرت های بزرگ مثل روسیه و چین حساب و کتاب های دیگری دارند. شاید روسیه و واشنگتن به توافق درباره پایان نفوذ ایران در سوریه رسیده باشند. ما جلوه های چنین توافقی را در حمله های اسرائیل به تاسیسات ایران در سوریه و نیز عملکرد دیپلماتیک روس ها درباره حضور ایران در سوریه می بینیم. مساله اینجاست که قدرت های بزرگ با آغاز جنگ نمی توانند برای حمایت از ایران وارد عمل شوند». او خاطر نشان کرد «رویکرد تند رو به رشد آمریکا در مورد تحریم ها منجر به چیزی می شود که یک جنگ بدان منتهی خواهد شد». او افزود «اما آیا ایران با بستن تنگه هرمز دست به خودکشی و ماجراجویی خواهد زد؟ به نظرم، اندیشه پراگماتیک ایران قبل از ماجراجویی بررسی های فراوانی انجام داده و مسائل را حلاجی می کند. چرا که نتیجه این ماجراجویی مشخص نیست و ایران تاوان بسیار سنگین تر از تحریم ها پرداخت خواهد کرد».

 دکتر مکرم رباح

 

آیا جنگ در لبنان توسط ایران و در واکنش به تحریم های آمریکا آغاز می شود؟

دکتر مکرم رباح پژوهشگر سیاسی گوید «آغاز جنگ توسط «حزب الله» در واکنش به تنش آفرینی ایران دور از ذهن است. تحریم های آمریکا دست و پای «حزب الله» را بسته و «حزب الله» دیگر توان آغاز جنگ ندارد. نگرانی در مورد آغاز جنگ در شرایط کنونی فروکش کرده است چرا که تحریم های آمریکا و جنگ مالی علیه (حزب الله) سخت تر از اقدام نظامی است».

 رباح افزود «جنگ فرصت مناسبی برای قاچاق پول و اسلحه توسط «حزب الله» است. بنابراین نباید این فرصت برای «حزب الله» مهیا شود. جنگ واقعی در سوریه است. تاسیسات ایران در سوریه همواره مورد حمله قرار می گیرد. جنگ در لبنان دور از ذهن است. خود «حزب الله» از آغاز جنگ سخن می گوید و «حزب الله» خواهان درگیری نظامی است اما آمریکایی ها این را نمی خواهند چرا که جنگ برای «حزب الله» فرصت ایجاد می کند».

رباح گفت «نصرالله با اشاره به گزارش وینوگراد گفت که حمله بدون عملیات زمینی غیر ممکن است. ایران و شبه نظامیان (حزب الله) تهدیدی وجودی برای اسرائیل نیستند و به همین دلیل، اسرائیل نیازی به لشکرکشی زمینی ندارد. عملیات نظامی در سوریه جریان دارد. تصور می کنم که منطقه القلمون (مرکز استقرار نیروهای حزب الله) مورد حمله شدید قرار بگیرد. روس ها نیز در حال تنگ کردن عرصه به روی ایران در سوریه هستند».

رباح افزود «کاهش منابع مالی «حزب الله» و فشار به طرفدارانش باعث می شود تا کسانی که اعتقاد به ولایت فقیه ندارد در مورد حمایت از «حزب الله» بازنگری کنند. مشکل اصلی رویکرد آمریکا این است که تضعیف اقتصادی کشورهایی که «حزب الله» بر آنها مسلط است تنها منجر به فروپاشی ساختار اقتصادی و ضربه به «حزب الله» نمی شود بلکه پیامدهای آن همگی را در برمی گیرد. این یک تهدید جدی است».

با توجه به کشمکش جاری بین آمریکا و ایران می توان گفت چندین گزینه برای رویارویی وجود دارد که گزینه عملی بعد از واکنش ایران مشخص می شود.


Subscribe to the discussion