جاسیندا آردرن نیوزلند؛ بانویی که به نفرت و تروریسم و خشونت «نه» گفت

کاریکاتوریست: علی المندلاوی

 1-دوران کودکی و خانواده

-جاسیندا کیت لورل آردرن در 26 جولای 1980 چشم به جهان گشود.

-او فرزند یک افسر پلیس و معلم است.

2-تحصیلات... با گرایش سیاست
 
-جاسیندا از همان ابتدا به مسائل عمومی علاقمند بود.

 -او در دانشگاه وایکاتو تحصیل کرد و در سال 2001 در مقطع کارشناسی رشته سیاست و روابط عمومی فارغ التحصیل شد.

-جاسیندا وارد عرصه عمومی شد. او به فهم روابط میان گروه های جامعه کشورش علاقمند بود. نیوزلند کشوری با تنوع مذهبی است. اقلیت مسلمان در این کشور با توجه به آمارها حدود 1.6 درصد یعنی 4 میلیون و نیم نفر از کل جمعیت نیوزلند را تشکیل می دهند.

-فعالیت سیاسی جاسیندا با عضویت در حزب کارگر نیوزلند آغاز شد.

3-حس مادری و حکومتداری

-او در سال 2013 با شریک زندگی اش کلارک گیفورد مجری رادیو و تلویزیون آشنا شد. جاسیندا در آن زمان نماینده مجلس بود و در برنامه تلویزیونی درباره یک موضوع داخلی شرکت کرده بود.

-رابطه این دو نفر از یک برنامه تلویزیونی درباره مسائل پارلمان فراتر رفت و به تشکیل خانواده کشید. جاسیندا و کلارک صاحب یک دختر شدند.

-جاسیندا به دنبال فعالیت و نقش سیاسی و اجتماعی اش به عنوان رییس حزب کارگر نیوزلند شناخته شد.

4- سومین نخست وزیر زن

-جاسیندا در اوت 2017 به عنوان نخست وزیر نیوزلند برگزیده شد. او حالا یک چهره سیاسی سرشناس و صاحبنظر در مسائل اجتماعی و سیاسی و دینی بود.

-نگرش سیاسی جاسیندا مبتنی بر مداراگری مذهبی در کشورش واقع در جنوب استرالیا بود.

-جاسیندا اولین نخست وزیر زن نیوزلند نیست. آردرن پس از جنی شیپلی (1997 -1999) و هلن کلارک (1999-2008) به پست نخست وزیری رسید.
 
5- شور و شوق و سیاست

-به دنبال حمله یکی از شهروندان نژادپرست نیوزلندی و کشتار نمازگزاران مسلمان، آوازه خانم نخست وزیر در کشورهای اسلامی و نیز کشورهای دنیا پیچید. بيش از 50 نمازگزار در یک مسجد در جریان این حمله کشته شدند.

-اما این اقدام بر خلاف تخلفات معمولی بدون بازخواست نماند. حمله نیوزلند افکار عمومی نیوزلند و صلح خواهان را عمیقا شوکه کرد.

-روزنامه های شناخته شده نیوزلند ضمن ستایش از خانم نخست وزیر به تعریف از موضع گیری سیاسی و رهبری متمدنانه و دموکراتیکش پرداختند.

- سرمقاله روزنامه معروف نیوزلند با قدردانی از نخست وزیر کشور نوشت «گوهر واقعی بزرگان در سختی ها نمایان می شود».

-مطبوعات مطالب فراوانی درباره او منتشر کردند. تصاویر چهره بهت زده او بر اثر حمله کرایست چرچ در رسانه ها دست به دست چرخید. یک شهروند نژادپرست نیوزلندی در این حمله آتش به روی نمازگزاران گشود. 

6- سخنرانی رسمی با پوشش حجاب
 
 -جاسیندا (مسیحی) به دنبال حمله کرایست چرچ به عنوان ابراز همبستگی با مسلمانان کشور با پوشش حجاب ظاهر شد.  اقدام جاسیندا حامل این پیام بود که این مسلمانان، شهروندان نیوزلندی به شمار می روند.

7-جوان ترین نخست وزیر جهان

-جاسیندا در دنیای کنونی سیاست به عنوان جوان ترین نخست وزیر جهان شناخته می شود.

-او در جهان اسلام به عنوان بانو و نماد سیاسی گفتگوی تمدن ها و ادیان و باور به همزیستی پیروان ادیان و ملیت های گوناگون در این کشور کوچک و دورافتاده در قاره استرالیا مطرح می شود.
 
8-جنایتکار گمنام 

-جاسیندا به مطبوعات و رسانه ها ابلاغ کرد تا فرد جنایتکار را با نادیده گرفتن و بی توجهی و محو نامش بازخواست کنند. او نمی خواست که این جنایتکار به یک نماد تبدیل شود بلکه به دنبال این بود تا او را به عنوان یک شبح و یک بی رحم معرفی کند. این فرد باید به فراموشی سپرده شود چرا فرد تروریست و جنایتکار گمنامی بیش نیست.