استقبال سعودی از پایان معافیت نفتی ایران

    ابراهيم العساف وزیر امور خارجه سعودی از تصمیم آمریکا برای پایان دادن به معافیت از تحریم های نفتی ایران از اول ماه مه استقبال کرد و گفت «این اقدام برای جلوگیری از اقدامات بی ثبات کننده ایران در منطقه ضروری است».

به گزارش خبرگزاری دولتی سعودی (واس) العساف «حمایت کامل سعودی از اقدام آمریکا را اعلام کرد». او خاطر نشان کرد «این تصمیم آمریکا برای مجبور کردن حکومت ایران به توقف فعالیت های بی ثبات کننده و حمایت و تامین مالی تروریسم در جهان ضروری است».

او بر دیدگاه ثابت کشورش درباره لزوم ادامه تلاش بین المللی برای پایبند کردن رژیم ایران به اصول و قراردادهای بین المللی و توقف دخالت آشکار در امور داخلی کشورهای دیگر و ایجاد هرج و مرج و تخریب در کشورهای فراوان تاکید کرد.

او ضمن تاکید بر بیانیه وزارت انرژی سعودی در روز 22 آوریل گفت «سعودی بزرگ ترین کشور صادرکننده نفت در جهان است. این کشور با سایر تولید کنندگان نفت همکاری می کند تا اطمینان حاصل کند عرضه کافی به بازارهای نفت انجام می گیرد و بازارها بعد از تصمیم آمریکا برای عدم تمدید معافیت ها برای واردات نفت ایران متعادل می مانند.

دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکا روز دوشنبه (22 آوریل) از عدم تمدید معافیت واردات نفت ایران خبر داد. پیش از این، 8 کشور از تحریم های نفتی آمریکا معاف بودند. کاخ سفید اعلام کرد «آمریکا می خواهد صادرات نفت ایران را صفر کند».

چنانچه کشورهای یاد شده به خرید نفت ایران ادامه دهند مشمول تحریم های آمریکا می شوند. این تصمیم از روز دوم مه اجرایی می شود.

دولت آمریکا به دنبال خروج از برجام در ماه مه تحریم های نفتی علیه ایران را در نوامبر 2018 برگرداند.