تروریستی خواندن سپاه: خودکرده را تدبیر نیست

نهاد نظامی سپاه در سال 1358 زیر نظر خمینی بنیانگذار جمهوری اسلامی تاسیس شد. هدف از تشکیل سپاه، نگهبانی از انقلاب و دستاوردهای آن و کوشش در راه تحقق آرمان های الهی و گسترش حاکمیت قانون خدا و نیز تقویت توان دفاعی جمهوری اسلامی از راه همکاری با دیگر نیروهای مسلح و آموزش نظامی عنوان شده است.

اگرچه چهل سال از انقلاب ایران و نیز تشکیل سپاه می گذرد اما این موسسه حکومتی هنوز نتوانسته از قالب یک گروه شبه نظامی عبور کند و در واقع به یک موسسه نظامی حکومتی بدل گردد.

تصمیم تروریستی قلمداد کردن سپاه توسط دولت آمریکا اشاره ای است به رویکرد جدی دونالد ترامپ در تعامل با حکومت ایران و معرفی کردن این رژیم به عنوان عامل ایجاد ناامنی و بی ثباتی در منطقه. دونالد ترامپ و باراک اوباما سیاست متفاوتی درباره ایران در پیش گرفتند. خروج از برجام و تحریم های دو مرحله ای علیه ایران از جمله مهم ترین اقدامات دونالد ترامپ علیه جمهوری اسلامی هستند.

نقش آفرینی سپاه در چهل سال گذشته از حوزه مدنی سیاسی فراتر رفته و با نفوذ به مراکز تصمیم گیرنده جمهوری اسلامی در جهت گیری های خارجی کشور موثر بوده است.

البته رویکرد خارجی سپاه قدس (بازوی خارجی سپاه) همواره غیر شفاف و مبهم بوده است.

می توان گفت سپاه علاوه بر نقش آفرینی به عنوان دستگاه اطلاعاتی در داخل کشور به یک نیروی مداخله جو در اغلب کشورهای عربی و غیر عربی معرفی می شود. نیروهای سپاه در برهه های تاریخی گوناگون با تشکیل گروه های شبه نظامی در عراق و سوریه و یمن و افغانستان و غیره حضور داشته و دارند. «حزب الله» لبنان و «حوثی» های یمن و «حشد شعبی» عراق و گروه «فاطمیون» و «زینبیون» در سوریه  و سپاه «بدر» و گردان «ابوالفضل العباس» و گردان های «عصائب اهل الحق» و «حزب الله عراق» و کتائب امام علی و کتائب سید الشهداء و حرکه النجباء از جمله گروه های مورد حمایت سپاه در کشورهای یاد شده هستند.

حضور نظامی و غیر نظامی سپاه در کشورهای دیگر طبیعی نبوده و به منظور نفوذ و ایجاد بی ثباتی و اقدامات خرابکارانه و تفرقه پراکنی انجام می شود. به گفته ناظران، صدور انقلاب و ترویج تئوری ولایت فقیه و سیطره جویی ماموریت اصلی برون مرزی سپاه است.

سپاه همچنین از طریق همکاری و حمایت نظامی و تسلیحاتی به گروه های شبه نظامی و شورشی در کشورهای دیگر از جمله «حزب الله» لبنان و «حوثی های» یمن در راستای گسترش نفوذ ایران فعالیت می کند. و حالا سپاه به دلیل خشونت جویی و تندروی در فهرست تروریسم آمریکا قرار گرفت.

بسیاری از تحلیلگران، سپاه را به عنوان مسئول اصلی کشتار و ادامه جنگ و خونریزی در برخی کشورهای عربی مثل یمن و سوریه معرفی می کنند. سپاه یکی از نهادهای سه گانه نیروهای مسلح جمهوری اسلامی به شمار می رود اما برخی ناظران عرب بر این باورند که این نهاد نظامی نه از منافع کشور بلکه از اهداف توسعه جویانه رژیم جمهوری اسلامی دفاع می کند و به جای اینکه نقش این نهاد در عرصه داخلی محدود شود به خاک کشورهای عربی و اسلامی مثل یمن فراوانی کشیده شده است.قاسم سلیمانی به عنوان فرمانده سپاه قدس به خود اجازه می دهد تا این نیروها را برای دخالت گری و اقدامات انتقام جویانه و عملیات نظامی و حمایت تسلیحاتی از فلان گروه و فلان حزب شبه نظامی در کشورهای عربی هدایت کند.

علی خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی و شماری از فرماندهان سپاه


فعالیت های برون مرزی سپاه قدس از جمله سیاست های اشتباه و نادرست رژیم جمهوری اسلامی است. مقام های جمهوری اسلامی با وجود کلیه اقدامات سپاه و شبه نظامیان تابع آن در کشورهای منطقه و جهان اما همواره مظلوم نمایی کرده و واکنش تندی درباره هر گونه اقدام علیه سپاه نشان می دهند.

سپاه در ایران را می توان در قالب یک دولت موازی یا حکومت پنهان ارزیابی کرد که وظایف امنیتی عمده داخلی به این نهاد واگذار شده است. سپاه همچنین در قالب وظایف خود برای تامین امنیت کشور نقش عمده ای در سرکوب اعتراضات ضد حکومتی و شکنجه و تصفیه سیاسی منتقدان و مخالفان رژیم در داخل و خارج کشور ایفا می کند و کنترل اغلب فعالیت های اقتصادی کشور را به عهده دارد.

سپاه به عنوان نیروی سرکوبگر داخلی و ارگان خرابکار در خارج کشور نبض اقتصاد و سیاست کشور را در دست دارد. این ارگان زیر نظر مستقیم رهبر قرار دارد و دولت بر عملکرد سپاه نظارت ندارد.

سپاه در قالب بنیاد تعاون سپاه و قرارگاه های سازندگی در بخش های صنایع نفت و گاز و معادن و بازرگانی و مسکن و صنایع تبدیلی و کشاورزی و حمل و نقل و کشتیرانی و نیز حوزه بانکی فعالیت می کند.

قرارگاه خاتم الانبیا سپاه با قراردادهای میلیاردی و پروژه های بالای 100 میلیارد تومان به یک بازیگر اقتصادی بی رقیب در ایران تبدیل شده است. چندین هزار شرکت اقتصادی زیر نظر قرارگاه خاتم الانبیا فعالیت می کنند.

البته تصمیم دولت آمریکا درباره تروریستی خواندن سپاه تنها به بازوی نظامی آن محدود نمی گردد بلکه موسسات اقتصادی و فرهنگی و رسانه ای و اطلاعاتی سپاه نیز شامل تحریم خواهند شد.

با توجه به فعالیت های سپاه و گروه های شبه نظامی تابع از جمله کشتار غیر نظامیان با انگیزه فرقه ای در بسیاری از کشورهای عربی می توان گفت معرفی کردن این گروه به عنوان یک سازمان تروریستی اقدام کاملا موجه و منطقی و واکنشی به فعالیت های این گروه به شمار می رود. سپاه به عنوان یک تشکیلات مسلح در کشورهای دیگر به شکل غیر قانونی و گاه غیر علنی به منظور دست یابی به اهداف جمهوری اسلامی و صدور انقلاب و گسترش تشیع فعالیت می کند.

با این حال اما تحولات دهه اخیر و نبرد سوریه و یمن نشان می دهد که امنیت و ثبات در کشورها باید به عنوان خط قرمز در نظر گرفته شود و گویا سپاه از نظر بسیاری از کشورهای عربی و نیز دولت آمریکا به عنوان عامل تهدیدکننده امنیت و ثبات در این کشورها تلقی می شود.