۲۶ استان ایران در محاصره سیل

بارندگی های شدید و سیل که چند روز پیش از آغاز سال نو خورشیدی در شهرهای آق قلا و گنبد در شمال و شیراز در جنوب ایران شروع شده بود همچنان در بخش های زیادی از این کشور ادامه دارد.
در چند هفته گذشته، دست‌کم ۲۶ استان از ۳۱ استان ایران به ویژه در غرب و جنوب غربی در محاصره سیل و طغیان رودخانه‌ها قرار گرفته‌اند.

در حال حاضر برق، آب و گاز بسیاری از مناطق شهری و روستایی قطع شده و پل های بسیاری در مسیرهای اصلی و فرعی مناطق در معرض سیل فرو ریخته اند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) بهنام سعیدی، سخنگوی مدیریت بحران ایران گفته است در پی باران‌های سیل‌آسا ۲۱۹۹ جاده روستایی مسدود شده و بعضی از آنها از بین رفته‌اند.
به گفته سعیدی؛ ۶ استان ایلام، کرمانشاه، لرستان، خوزستان، چهارمحال و بختیاری و کهگیلویه و بویراحمد در شرایط اضطراری هستند.

در حالی که هنوز سیلاب ها و روان آبهای فعلی تخلیه نشده اند پیش بینی اخیر سازمان هواشناسی ایران می تواند حادثه ای سهمگین تر بیافریند، به گفته این سازمان، قرار است موج جدید بارش در استان‌های کرمانشاه، ایلام، کهگیلویه و بویراحمد، بوشهر و شمال فارس، غرب و جنوب غربی ایران آغاز شود.

لحظه به لحظه اوضاع مناطق سیل زده وخیم‌تر می‌شود، دشواری شرایط سیل زدگان غیر قابل توصیف است.این پدیده اقلیمی ویرانگر، تاکنون جان ۷۰ شهروند ایرانی را گرفته است.

 

وضعیت "بحرانی" در لرستان

استان لرستان از استان های غربی ایران در شرایط اضطراری قرار دارد.حتی پروازها به علت آبگرفتگی فرودگاه خرم آباد لغو شده اند.ارتفاع آب بر روی باند این فرودگاه به ۴۰سانتیمتر رسیده است.
آخرین تصاویر منتشر شده از وضعیت پلدختر شهری در جنوب استان لرستان نشان می دهند که سیلاب، تقریباً تمام شهر را بلعیده و بسیاری از خانه‌ها تا سقف زیر آب فرو رفته‌اند.روستاهای این شهر نیز یکی یکی زیر آب میروند.مردم برای درامان ماندن از سیل به کوه ها و مناطق مرتفع پناه گرفته اند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، حمیدرضا کاظمی، نماینده پل‌دختر و معمولان گفته است:"بیش از ۱۰۰ روستا در این منطقه در محاصره سیل هستند."
شهرستان دلفان نورآباد در شمال غربی لرستان نیز در حال فرورفتن در آب است.

به گفته نماینده الیگودرز در مجلس ایران؛ راه ارتباطی ۲۹۰ روستای لرستان مسدود است، مردم روستاها در تامین آذوقه با مشکل روبرو هستند و از طریق زمینی امکان ارتباط‌رسانی با آنها نیست.
این نماینده مجلس افزوده است:"۸۰ درصد زیر ساخت‌های روستایی آسیب دیدند؛ دام‌های روستاییان تلف شده یا در معرض تلف شدن هستند."
 

هنوز  از حجم تخریب زیرساخت های اساسی نظیر خانه ها و مزارع و نیز شمار دامهای تلف شده در لرستان رقم دقیقی برآورد نشده است اما این حجم از ویرانی آنقدر زیاد است که مردم همه زندگی خود را از دست رفته می‌بینند.

زنی روستایی اهل لرستان، یکی از صدها روستایی فقیری است که در سیل، همه دار و ندار خود را از دست داده است. او برافروخته و خشمگین  با بغض در ویدئویی می‌گوید:"چیزی برایم باقی نمانده. حتی لباسی ندارم که بر تن کنم. نمی‌توانم برای کودکانم غذایی تهیه کنم. همه زندگی و دام هایم را آب برده. "

حجم امداد و كمك رسانى نیروهای  دولتی در مقایسه با وسعت آسيب و پراكندگي روستاهای خسارت دیده در لرستان هماهنگی ندارد و سیل‌زدگان از بی‌مسئولیتی مسئولان و نبود امکانات شکایت دارند.

ندا، از اهالی یکی از روستاهای پلدختر در توییتر خود وضعیت خانه و زندگی خود را در مواجهه با سیل چنین توصیف می کند:"باور کنید کمک فقط خریدن آب معدنی، کنسرو نیست حجم تخریب،لجن،گل اونقدر زیاده که از توان ما خارجه، کوچه، خیابون رو شهرداری میروبه، ولی داخل خونه هانه.وضعیت بهداشت اینجا هر لحظه حادتر میشه، آب کل ⁧ #پلدختر ⁩ قطعه، جلوی سازمان آب ده دوازده تا شیر آب گذاشتن که کل شهر مجبورن آب مصرفیشون رو از اونجا ببرن، جایی که من امروز لباس گلی میشستم زنی ظرف می‌شست و مردی سر و پای گل آلودش رو."
 

به گزارش منابع دولتی؛ در بخش معمولان، جنوب استان لرستان نیز بیش از ۵۰۰ واحد مسکونی به زیر آب رفته است ، ۳۵روستا نیز به طور کامل در سیل نابود شده اند و ارتباط با بیش از ۶هزار تن جمعیت ساکن در این منطقه قطع شده است.
 ویدئویی در شبکه های اجتماعی منتشر شده که در آن، امام جمعه معمولان از غفلت و ناکارآمدی مسئولان گلایه می کند:"از ۶۰ روستا اصلاً خبر نداریم که چه بر سرشان آمده، گفتند بیمارستان صحرایی دایر کردیم، ولی خبری نیست. خبری از نیروهای امدادی نیست، هلی‌کوپترها هم آمدند و رفتند ولی هیچ‌کدام در معمولان ننشستند."

جواد موگویی، مستندساز ایرانی در بخشی از روزنوشت های سفرش به لرستان نوشته است:" این شهر آب ندارد، نصف شهر برق ندارد، فقط چند کوچه گاز دارد، فرمانداری که از اول سیل نبود، دیشب عزل شد، سپاه آشپزخانه زده برای غذای گرم، اما فقط توان ۱۰۰۰نفر دارد برای شهر ۲۵هزار نفری، بخدا مردم گرسنه اند. نت وصل شده اما کند. سپاه در حال لایروبی خیابان های اصلی شهر است اما زورش کم است.هنوز کسی به روستاها نرفته، هیچ کس، هیچ کس، خبر از زنده بودنشان ندارد."

از سوی دیگر، پاکسازی گل و لای عمیق باقی‌مانده از سیل در خانه‌ها، خیابان‌ها و کوچه‌ها به تجهیزات و ماشین آلات سنگین نیاز دارد.

در یکی از ویدئوهای منتشر شده از سیل زدگان لرستانی، مردی که خانه اش تا سقف از گل ولای پر شده به زبان لری به همسرش می گوید:"جهیزیت داره با آب میره و نمیتونم کاری بکنم. من دستم به خونه نمی رسه..."

از سوی دیگر گفته می شود همانند زلزله بم و کرمانشاه، افرادی سودجو  با حضور در مناطق سیل زده کمک های ارسالی و چادرها را دریافت می کنند و با خود می برند.

موقعیت جغرافیایی، رانش زمین، مسدود شدن راه های ارتباطی از یک سو و نبود بالگردهای امداد و قایق های نجات از سوی دیگر شرایط امدادرسانی به لرستان را بسیار کند و دشوار کرده است.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر لرستان گفته است:"به علت نامساعد بودن شرایط جوی امکان پرواز بالگردهای این جمعیت وجود ندارد و علی‌رغم اینکه هم‌اکنون ۳ فروند بالگرد هم در اختیار داریم اما در حال حاضر هیچ کاری از طریق هوایی برای افراد گرفتار در سیل روستای بابازید شهرستان پلدختر نمی‌توان انجام داد.»

ناصر کرمی، کارشناس محیط زیست در توییتی از ناکارآمدی حکومت در مدیریت قبل و بعد از بحران می گوید:" نکته اصلی این است که از یک هفته پیش همه می دانسته اند که سیل خواهد آمد اما هیچکس کاری نکرده. دست کم می توانستند به مردم کمک کنند برای جابجایی مختصر لوازم زندگی شان. خیلی از جاها را هم می شد با سیل بند موقت نجات داد. "

 


خوزستان در محاصره سیل

بیش از ۴۰۰ هزار تن از مردم خوزستان، استان جنوبی ایران در معرض سیل قرار دارند.

طغیان رودخانه های کارون، دز و کرخه و ادامه موج بارش‌های سیل آسای استان‌های بالادست به سمت خوزستان این استان را با شرایط "فوق العاده" مواجه کرده است.

ساکنان بیش از۱۱۰روستای واقع در حوضه رودخانه های کارون، دز و کرخه در معرض خطر سیلاب قرار دارند. مقامات محلی به آنها اعلام کرده‌اند که می‌بایست محل سکونت خود را تخلیه کنند.
مردم فرودست خوزستان که هنوز داغ جنگ زدگی را بر چهره دارند و سالهاست ریزگرد، خشکسالی و فقر اقتصادی را تجربه کرده اند در روزهای گذشته، ناامید و بی اعتماد نسبت به وعده های دولتمردان مجبور شده اند خانه و کاشانه خود را شبانه آنهم در نبود امکان جابجایی و کمپ اسکان موقت، تخلیه و رها کنند.

نزدیک به۳۰۰ نفر از اهالی روستای بامدژ خوزستان پس از آنکه خانه‌هایشان زیر آب رفت، در واگن هاي قطار، اسكان موقت داده شدند.

بنابر گزارش‌های منتشرشده حجم آب ورودی سدهای دز و کرخه لحظه به لحظه در حال افزایش است و با رها شدن آب از این سدها ممکن است شماری از روستاهای استان خوزستان را زیر آب ببرد.
کیخسرو چنگلوایی، رئیس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان در مورد بارندگی‌های اخیر در استان خوزستان گفته است:" ۷۱ هزار هکتار از اراضی این استان زیر آب رفته است و بیشترین خسارت به کشاورزان، دامداران و روستاییان وارد شده است."

با وجود آنکه رسانه های داخلی از ارسال کالاها و اقلام امدادی به مناطق سیل‌زده خوزستان خبر داده اند اما برخی تصاویر و فیلم‌های منتشرشده بیانگر نارضایتی عشایر، روستاییان و سالمندانی است که از جوان ترها جا مانده اند و از بی خانمانی و نداشتن سرپناه شکایت می کنند.

زنان عشایر و روستایی که نقش مهمی در اقتصاد خانواده عشایر و روستایی بازی می کنند امروز نه تنها صدایشان در جایی شنیده نمی شود بلکه مورد بی مهری مسئولان هم قرار گرفته اند.

در یکی از ویدئوهای منتشر شده یک زن روستایی اهل البونیس خوزستان در حالی که تا گردن، بدنش داخل سیلاب فرو رفته است و یک بقچه بر سر گذاشته دستهایش را تکان می دهد و با نگرانی می گوید:"کسی به داد ما نمی‌رسد، دزدها زودتر از مسئولان به روستای ما رسیدند.وسایلمان از بین رفت، ممکن است غرق شویم، دزدها به خانه ها و روستای ما می زنند ، هیچ کس کمکی به ما نکرد."

در ویدئویی دیگر، یکی از سیل‌زدگان روستای آلبونیس وضعیت خود را چنین شرح می دهد:" ۴ روز در محاصره سیل هستیم، نه آب داریم و نه غذا، نه قایقی داریم نه بالگرد، حدود ۳ کیلومتر در آب رفت و آمد می‌کنیم، هیچ کسی به داد ما نرسیده"

تصاویر ویدئویی از چادرهای آب‌گرفته روستاییان خوزستان در اقامتگاه‌های موقت آن‌ها نشان می دهد که کمکهای دولتی در برابر ابعاد وسیع این ویرانی، بی اندازه ناچیز و اندک هستند.

از کرمانشاه، غرب ایران هم خبر می رسد که ۱۸۹ واحد مسکونی در سطح این استان به دلیل سیل و بارش‌های شدید خبر داده است.  

جلال میرزایی، نماینده استان ایلام نیز خبر داده است که در بخش‌های از این شهر وضعیت بحرانی است و علاوه بر سیل، رانش زمین هم مشکلاتی به وجود آورده است.

در شرق مازندران نیز دست‌کم ۸۰۰ منزل مسکونی نزدیک به ۳۳۰ میلیارد تومان دچار خسارت شده اند.

به گفته فرماندار اسدآباد یکی از شهرهای همدان، بیشتر روستاهای اسدآباد نیز در محاصره آب‌گرفتگی هستند و چند روستا "وضعیت بحرانی" دارند.

از سوی دیگر گزارش ها از استقرار نیروهای سپاه و ضد شورش با باتوم و کلاه خود برای ایجاد فضایی امنیتی در مناطق سیل زده غرب و جنوب ایران خبر می دهد.

خبرهای غیررسمی بیانگر آن است که در یکی از این درگیری‌ها نیروهای سپاه پاسداران به سمت جمعی از کشاورزان و اهالی روستای جلیزی دشت آزادگان تیراندازی کردند که در پی این درگیری، شماری از اهالی روستا زخمی شدند.گفته می‌شود یکی از این شهروندان حاضر در این درگیری به دلیل شدت جراحت‌های وارده در بیمارستان جان خود را از دست داده است.