رفتار سران ایران؛ اشتباه در داخل و خصومت ورزی در خارج

 در 25 فوریه خبر استعفای جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران در یک پست اینستاگرامی به مناسبت روز زن منتشر شد. این خبر در ایران جنجال بزرگی در دو روز به راه انداخت و مقام های ایرانی اظهارات ضد و نقیضی درباره استعفا یا عدم استعفای ظریف و اینکه روحانی استعفای ظریف را پذیرفته یا نه مطرح کردند. البته غائله به اینجا ختم نشد تا اینکه پرزیدنت روحانی علنا گفت که استعفای ظریف را نپذیرفته و بدین ترتیب ظریف به سرکار خود بازگشت. به گفته برخی گزارش ها، ظریف به دلیل عدم حضور در دیدار آیت الله خامنه ای رهبر ایران و بشار اسد رییس جمهور سوریه استعفا کرد. تحول دیگر اینکه پرچم سوریه در دیدار بین خامنه ای و اسد نبود و به همین دلیل، برخی ناظران گفتند که این، نشانه برتری جویی ایران و شاید هم دلیل تنزل جایگاه سوریه به یک تابع و سرسپرده است.

خصومت گرایی در خارج از مرزها 

خبرگزاری نیمه رسمی فارس در 24 فوریه تصاویری از آزمایش جدید موشکی نیروی دریایی ارتش منتشر کرد. یک فروند زیر دریایی برای اولین بار اقدام به پرتاب موشک اژدر ضد سطحی کرد. این موشک از زیردریایی به سمت کشتی دشمن خارج شده و موفق به انهدام اهداف خود شد. کارشناسان نظامی می گویند این آزمایش موشکی به منظور هشدار به نیروهای دریایی غربی در خلیج عربی انجام شده است. در حوزه فضای مجازی، اسناد و مدارک درباره حمله سایبری ایران به تاسیسات و مراکز غربی در حال افزایش است. این حمله ها از سال ها پیش انجام می شوند. شرکت «ریسکیوریتی» به تازگی در گزارشی گفت یک گروه هکر ایرانی به نام «ایریدیوم» به پارلمان استرالیا در هشتم فوریه حمله کرده است. ریسکیوریتی که مقر آن در لس آنجلس است افزود «این حمله هکرهای ایرانی بخشی از جنگ سایبری ایران است که در چندین ساله گذشته ادامه داشته». این هکرها به اطلاعات و ارتباطات خصوصی چندین هزار کاربر دسترسی پیدا کرده اند که شامل نام و ایمیل و تاریخ تولد و اطلاعات دیگر کارمندان و نمایندگان پارلمان است.

اسرائیل محتاطانه حضور ایران در سوریه را زیر نظر دارد

سایت «دیلی بیست» در گزارشی ضمن گفتگو با چندین افسر ارتش اسرائیل گفت ایران در چند ماه گذشته بسته هایی به اندازه یک ساک دستی پر از مهمات موشکی با توان بالای رهگیری به لبنان و سوریه منتقل کرده است. این اقدامات به دنبال تلاش های گسترده و مداوم اسرائیل برای کاهش توانمندی نظامی ایران در سوریه صورت می گیرد. گادی آیزنکوت رییس ستاد کل ارتش اسرائیل گفت «ارتش اسرائیل در سال 2018 بیش از 2000 بمب و موشک به سوی تاسیسات ایران پرتاب کرده است». گویا حمله های اسرائیل چندان بی تاثیر نبوده است. سازمان اطلاعات نظامی اسرائیل به تازگی در گزارشی گفت سپاه پاسداران بر اثر حمله های هوایی مداوم اسرائیل مجبور شد تا بخش قابل توجهی از نیروهای خود را از سوریه به عراق منتقل کند. بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل چندی پیش در گفتگو با صدای آمریکا گفت نیروهای ایرانی «هنوز در آنجا هستند» اما «اگر ما این اقدامات را در پیش نگرفته بودیم آنها حضور بسیار گسترده تری داشتند. البته الان حضورشان کمتر است».  


Subscribe to the discussion