بازیگر مصری: برایم اهمیت ندارد که حتما نقش اصلی بازی کنم

یسرا اللوزی بازیگر مصری در ماه رمضان امسال در دو سریال تلویزیونی بازی می کند. او در سریال «کلبش» در کنار امیر کراره –بازیگر مصری- در نقش یک روانشناس ظاهر می شود. او در سریال «قمر هادی» برای اولین بار در کنار هانی سلامه –بازیگر مصری- نقش آفرینی می کند. یسرا اللوزی در گفتگو با «المجله» درباره نقش هایش در فیلم های سینمایی و سریال های ماه رمضان و تجربه بازی در کنار هانی سلامه –بازیگر مصری- و نیز تجربه مشارکت در عضویت کمیته داوری جشنواره سینمای زن در اسوان گفت. متن گفتگو در زیر می آید:

در چه فیلمی بازی می کنید؟
این فیلم "تصفیه حساب" نام دارد. موضوع فیلم چنان که از نامش پیداست درباره انتقام جویی از بازیگر نقش اول فیلم است. من نقش مهمی در فیلم بازی می کنم. نقش یک دختر نوازنده و رمانتیک و رویایی و احساساتی را بازی می کنم که در معرض شرایط سخت و دشواری قرار می گیرد و به فکر انتقام می افتد. من از بازی در فیلم های سینمایی بسیاری در چند ماه گذشته خودداری کردم چرا که نمی خواهم نقش تکراری بازی کنم. اما این نقش را پذیرفتم چرا که هم شخصیت متفاوتی بود و هم از آن خوشم آمد. جنبه انسانی و تاثیر این نقش مرا شیفته خود کرد.


اما در ماه رمضان امسال در دو فیلم بازی می کنید؟
من امسال در دو فیلم بازی می کنم. البته عادت ندارم که در ماه رمضان در دو سریال بازی کنم. در سال های قبل همواره در یک سریال بازی می کردم. اما امسال از این دو فیلمنامه خوشم آمد و تصمیم گرفتم که در هر دو سریال بازی کنم. نقش دو فیلم با یکدیگر تفاوت دارند و همین باعث شد تا بازی در دو فیلم را قبول کنم. البته بازی در دو فیلم نیازمند تلاش فراوان است. من در فصل سوم سریال «کلبش» بازی می کنم که بخش اول و دوم آن از محبوبیت گسترده و موفقیت چشمگیری برخوردار است و به همین دلیل، حس می کنم که نقش آفرینی در این سریال چالش برانگیز است. نقش شما در فصل سوم سریال «کلبش» چیست؟ من نقش جدیدی را در فصل سوم سریال «کلبش» بازی می کنم. دختری به نام «ریم» که یک روانشناس است و مهارت خاصی در خواندن زبان بدن دارد. او سرپرست خانواده اش بوده و مادرش به آلزایمر دچار شده است. او یک خواهر کوچک تر هم دارد و عمدتا در موسسات خیریه فعالیت می کند.

آیا فکر می کنید که فصل سوم این سریال مثل دو فصل دیگر به موفقیت چشمگیری دست یابد؟
بله. دو فصل این سریال با استقبال گسترده مردم روبرو شده و به موفقیت بزرگی دست یافتند. تصور می کنم مردم علاقمند هستند تا فصل سوم سریال را دنبال کنند. البته سریال های فراوانی مثل مجموعه بتمن و سوپرمن هستند که به موفقیت و محبوبیت جهانی دست یافتند.
 


موضوع سریال «قمر هادی» چیست؟
موضوع دو فیلم با یکدیگر تفاوت دارد. نقش مرموز و پیچیده من هم در سریال «قمر هادی» متفاوت است. این اولین بار است که در چنین نقشی و در کنار هانی سلامه (بازیگر مصری) بازی می کنم. این دو سریال

چه تفاوتی با یکدیگر دارند؟
موضوع و نقش ها در این دو سریال با یکدیگر تفاوت دارند.

شما عضو هیات داوری در آخرین دوره جشنواره فیلم اسوان مصر بودید. نظرتان در این باره چیست؟
همواره سعی می کنم تا در جشنواره ها شرکت کنم تا با فرهنگ های گوناگون آشنا شوم. این برای بنده به عنوان یک بازیگر بسیار مفید است. فیلم های متنوعی در جشنواره های سینمایی به نمایش درمی آیند. فرهنگ ها و آداب و رسوم کشورها توسط هنر به یکدیگر منتقل می شوند. مشارکت بازیگران در هیات داوری یک مزیت به حساب می آید. البته پیش از جشنواره اسوان در هیات داوری جشنواره سینمای زن در سلا در مراکش شرکت کردم که بسیار مفید بود. من با این تجربه از دیدگاه جامع تری در تحلیل و بررسی کارهای هنری برخوردار شدم و تجربه بیشتری در نحوه ارزیابی و نقد کارهای سینمایی کسب کردم. همیشه فکر می کنم که معیارهای سیاسی در انتخاب یک فیلم موثرند و معیار هنری شرط نیست. اما به دنبال مشارکت در هیات داوری متوجه شدم که معیارها فرق دارند. ممکن است در یک کمیته داوری به مسائلی مثل عدم حاشیه رفتن و توجه به موضوع اصلی فیلم و میزان تاثیر آن در زندگی روزمره مثل مهاجرت غیر قانونی و تروریسم و پناهجویان و همجنس گرایان توجه شود.  کمیته دیگر دست روی کیفیت هنری و موضوعات بشر دوستانه و تاثیر آن در زندگی روزمره به دور از جنبه هنری فیلم می گذارد. معیارها از یک کمیته داوری تا کمیته داوری دیگر فرق دارند.

نظر شما درباره برنامه های تلویزیونی ماه رمضان امسال چیست؟
من با پخش سریال های فراوان و متعدد در ماه رمضان موافق نیستم. کمیت به مصلحت بازیگر و مخاطب نیست چرا که کمیت فراوان سریال ها باعث می شود تا سریال های جالب مورد توجه قرار نگیرند. باید سریال ها در طول سال پخش شوند.
 آیا دوست دارید نقش اول و آخر یک فیلم را بازی کنید؟
چندان به این فکر نمی کنم که در یک فیلم نقش اول و آخر داشته باشم. خود نقش و تاثیر آن در رویدادهای فیلم و موفقیت آن برایم اهمیت دارد. موفقیت یک فیلم  با یک بازیگر گره نخورده بلکه بازی گروهی منجر به موفقیت درخشان فیلم های فراوان شده است. تیم کاری و فیلمنامه و کارگردان از مهم ترین عواملی هستند که منجر به موفقیت یک فیلم می شوند. اینکه من نقش اول فیلم را بازی کنم برایم اهمیت ندارد اما بهترین فیلم های بازار را انتخاب می کنم.


Subscribe to the discussion