اولین وزیر کشور زن در لبنان به «المجله»: شرایط زندان های کشور غیر انسانی است

 انتصاب ریا حفار الحسن به عنوان وزیر کشور در کابینه جدید لبنان در کانون توجه افکار عمومی داخلی و منطقه ای قرار گرفت. این اقدام الحریری نخست وزیر لبنان ناگهانی بود چرا که خانم الحسن اولین وزیر کشور زن در لبنان و کشورهای عربی به شمار می رود. او همچنین نخستین زنی است که سکان یکی از وزارتخانه های کلیدی مثل وزارت کشور را به دست می گیرد. این وزارتخانه از اختیارات امنیتی و مدیریتی گسترده برخوردار بوده و از دستگاه ها و اداره های گوناگون تشکیل شده که همین چالش بزرگی برای الحسن محسوب می شود.

او که از سابقه تجارت و بازرگانی برخوردار است در گفتگو با «المجله» گفت «به نظر من تصدی وزارتخانه های اصلی چالش انگیز نیست چرا که بنده پیشتر وزیر دارایی بودم. اما انتقال از حوزه بازرگانی و تجارت به بخش امنیت نه تنها برای من بلکه شاید برای وزرای دیگر نیز چالش آفرین باشد. بدین ترتیب، الحسن به دنبال تاکید بر این موضوع بود که او به توانمندی زنان باور دارد و زنان می توانند در راس مراکز تصمیم گیری قرار بگیرند. به نظر او، زنان همانند مردان از ظرفیت و شایستگی لازم برای فعالیت سیاسی و عمومی برخوردار هستند. ریا الحسن در سال 1995 وارد فعالیت سیاسی شد. او فارغ التحصیل رشته مدیریت بازرگانی است و چندین سال نیز مشاور وزیر دارایی و اقتصاد بوده تا اینکه در سال های 2009 تا 2001 به عنوان وزیر دارایی منصوب شد. پرونده های متعددی از جمله امنیت و توسعه داخلی و برگزاری انتخابات و زندان ها و دیگر مسائل حساس زیر نظر او قرار دارد. الحسن افزود «عدم برخورداری از سابقه فعالیت در حوزه امنیتی یک مزیت و امتیاز به شمار می رود تا بدین ترتیب بتواند پرونده های امنیتی را به شکل مناسب تری مدیریت کند. یکی از هدف های من، تغییر تصویر کلیشه ای وزارت کشور و برقراری ارتباط نزدیک بین این نهاد و شهروندان است».

شما نخستین وزیر کشور زن در لبنان و کشورهای عربی هستید. با توجه به اینکه وزارت کشور یک وزارتخانه اصلی است که با تامین امنیت و شهروندان ارتباط دارد چالش های پیش روی شما چیست؟

حالا اینکه بنده وزیر کشور شدم و وزارت کشور وزارتخانه اصلی است چالش جدیدی نیست. من پیشتر هم وزیر دارایی بودم و وزارت دارایی یکی از وزارتخانه های اصلی است. پس حالا چیزی تغییر نکرده بلکه برعکس. شاید بنده به دلیل زن بودنم بتوانم با شیوه روان تری پرونده ها را پیگیری کنم.

کدام پرونده های امنیتی را پیگیری می کنید؟ 

درست است که من کارشناس مسائل امنیتی نیستم اما موضوع مهم این است که بتوانم مناسبات خوبی با اداره کل امنیت کشور و اداره کل امنیت عمومی برقرار کنم. تا زمانی که دستگاه های امنیتی با یکدیگر هماهنگی انجام دهند و این هماهنگی شفاف و دارای چارچوب روشن باشد در آینده به مشکل برنمی خوریم.

بی گمان، تعیین اولین وزیر کشور زن توسط سعد الحریری چالش آفرین است. آیا فکر نمی کنید که مسئولیت بزرگی دارید و باید به آقای الحریری و زنان لبنان ثابت کنید که زنان از توانایی تصدی مراکز تصمیم گیرنده برخوردار هستند؟

آقای الحریری همواره در این زمینه پیشگام بوده و او بیشتر از بقیه دولتمردان به توانایی زنان باور دارد. الحریری پیشتر هم به توانمندی های من در وزارت دارایی باور داشت و امروز با اعتماد بیشتر مرا به عنوان وزیر کشور منصوب کرد. من در هر پست و وظیفه ای که باشم با جدیت کار می کنم و از مسئولیت هایم شانه خالی نمی کنم. من در چارچوب نهادی و با جدیت و شفافیت کار می کنم و همین رویکرد را در هر مقامی که باشم در پیش می گیرم.

همه گروه ها درباره اینکه شرایط زندان ها در لبنان فاجعه بار و ناخوشایند هستند توافق دارند. از شلوغی زندان ها گرفته تا عدم برخورداری از شرایط و معیارهای انسانی. آیا برنامه ای برای بهبود و ساماندهی شرایط زندان ها در نظر دارید؟

زندان ها در لبنان فاقد حداقل های حقوق انسانی هستند. این مساله سیمای لبنان در جهان و التزام این کشور به حقوق بشر را بازتاب می دهد. بنده در حال ساماندهی کمک های سفرا و جامعه جهانی در پرونده زندان ها هستم. آموزش برخی زندانبانان و کمک های ارائه شده در راستای ارتقای استاندارد زندان ها از جمله حمایت های خارجی در این زمینه به شمار می روند. مناقصه ساخت زندان در شمال لبنان در دوره نهاد المشنوق وزیر کشور سابق مطرح شد. من این موضوع را پیگیری می کنم تا ببینم این پروژه تامین مالی شده یا نه. بدین ترتیب بخش کوچکی از این پرونده حل می شود. باید دید که آیا منابع و کمک های مالی لازم برای ساخت زندان های جدید و ایده آل تامین می شود یا خیر. زندان های تازه تاسیس می توانند از شلوغی بقیه زندان ها بکاهند و نیز حقوق و کرامت و سلامتی زندانیان حفظ شود.

یکی از دستاوردهای عمده وزیر کشور پیشین موفقیت او در پرونده های «امنیت و تروریسم» بود. آیا این پرونده با توجه به تهدیدهای امنیتی خطرناک و مستمر در لبنان در اولویت برنامه های شما قرار دارد؟

بی گمان، اقدامات پیشگیرانه دستگاه امنیتی در چند سال گذشته در برقراری ثبات امنیتی موثر بوده است. لبنان در شرایط کنونی با چالش های فراوان روبرو است اما ثبات امنیتی برقرار است. ما باید همین رویکرد و هماهنگی بین همه دستگاه های امنیتی و تدابیر پیشگیرانه را ادامه دهیم.

همزمان با افزایش قربانیان تیراندازی های بی هدف آیا وزارت کشور در مورد این پرونده و گسترش سلاح رویکرد قاطعانه در پیش می گیرد؟ 

در مورد پرونده تیراندازی بی هدف می توان گفت دستگاه های امنیتی به دنبال شناسایی هویت عاملان تیراندازی ها هستند. اقدامات قانونی سخت گیرانه ای علیه این افراد در پیش گرفته می شود.

بحث دیگر در لبنان درباره پرونده پناهجویان سوری و تلاش برخی گروه های سیاسی برای عادی سازی روابط با حکومت سوریه به بهانه لزوم بازگشت پناهجویان است. نظر شما در این باره چیست؟

دیدگاه من در این باره کاملا روشن است. سعد الحریری نخست وزیر هم دیدگاه مشابهی دارد. ما به دنبال از سرگیری روابط رسمی با رژیم سوریه نیستیم چرا که در ابتدا باید به راهکار سیاسی در سوریه رسید و اتحادیه عرب تصمیم شفافی در این باره بگیرد.

به دنبال انتصاب شما به عنوان وزیر کشور گروهی از فعالان در شبکه های اجتماعی از شما با عنوان «بانوی آهنین» یاد کردند. آیا شما پشتوانه زنان هستید؟

من به عنوان وزیر کشور به همه شهروندان زن و مرد خدمت می کنم. اما شکایت های وارده به وزارت کشور از سوی زنان بیشتر از مردان است. بررسی پرونده های معطل مانده مربوط به زنان در دوره های پیشین در دستور کار قرار دارد. تعیین یک زن در سمت وزیر کشور انگیزه و اعتماد به نفس بیشتری به زنان اعطا کرده است.

 

گروهی هم منتقد تصدی وزارت کشور توسط یک زن هستند چرا که این وزارتخانه با امنیت کشور و مردم مرتبط است. بنابراین این گروه تصور می کنند که الحریری با این اقدام دست به ریسک زده است.

من تصور نمی کنم که این ریسک یا ماجراجویی باشد. نباید مشاغل را به شغل های مناسب و غیر مناسب برای زنان دسته بندی کرد. هیچ شغلی برای زنان غیر ممکن نیست چرا که زنان در کشورهای گوناگون متصدی پست های وزارتی کلیدی مثل وزارت دفاع و کشور و نیز نخست وزیر و رییس جمهور هستند. زن لبنانی هم چیزی از آنها کم ندارد. دستکم گرفتن توانایی زن لبنانی و عربی هدف انتقادهای یاد شده هستند.

شما چه اقداماتی در راستای تامین حقوق زنان انجام می دهید. آیا برنامه خاصی برای حق انتقال تابعیت از طریق مادر و مساله خشونت خانگی در نظر دارید؟

جریان المستقبل در صدد تهیه لایحه ای در مورد حق انتقال تابعیت از طریق مادر به فرزندان است. بنده همه تلاش خود را برای حمایت از این طرح به کار می گیرم. الان وقت آن رسیده که زنان لبنانی به این حق دست پیدا کنند. باید در این مورد با مسئولیت پذیری و آگاهی برخورد کنیم و با گروه های سیاسی منتقد در این باره گفتگو کنیم و ساز و کار معینی برای عبور از این نگرانی ها ایجاد کنیم.

وعده شما به مردم لبنان چیست؟ 

تلاش خود را برای تغییر دیدگاه شهروندان لبنان به وزارت کشور و تغییر تصویر کلیشه ای از این وزارتخانه به کار می گیرم. وزارت کشور تنها مسئولیت برقراری امنیت و اجرای قوانین را به عهده ندارد. این وزارتخانه باید ارتباط نزدیک تری با مردم برقرار کند چرا که تامین نیازمندی های روزانه و سهولت زندگی آنها به اندازه اجرای قانون و حفظ امنیت اهمیت دارد.

ریا حفار الحسن ریا در ژانویه 1967 متولد شد. او دارای مدرک کارشناسی مدیریت بازرگانی از دانشگاه آمریکایی بیروت در سال 1987 و کارشناسی ارشد مدیریت بازرگانی از دانشگاه جورج واشنگتن در 1990 است. او در سال 1995 به عنوان دستیار و هماهنگ کننده امور مالی در وزارت دارایی لبنان وارد عرصه سیاست شد. ریا در سال 2000 در سمت مشاور وزیر اقتصاد پیشین مرحوم باسل فلیحان مشغول به کار شد. او از سال 2005 تا 2009 به عنوان هماهنگ کننده برنامه ها در دفتر فواد سنیوره نخست وزیر اسبق لبنان فعالیت کرد و مسئول گسترش و توسعه برنامه های اقتصادی و اجتماعی دولت در دومین و سومین نشست بین المللی کشورهای کمک کننده به لبنان در پاریس بود. ریا الحسن از نوامبر 2009 تا 2011 وزیر دارایی دولت الحریری بود. او همواره جزو حلقه نزدیک به الحریری بود. او در سال 2016 به عنوان معاون رییس جریان المستقبل تعیین شد.