بانوی هندبالیست مصری به "المجله": دوست دارم برای تیم ملی مصر بازی کنم

 رحاب جمعه هندبالیست مصری به دنبال اعلام تصمیم خود برای قبول تابعیت و بازی برای تیم ملی یکی از کشورهای اروپایی در محافل ورزشی مصر خبر ساز شد. دلیل تصمیم رحاب این است که فدراسیون هندبال و دست اندرکاران ورزش مصر به طرح رحاب برای تشکیل تیم ملی هندبال مصر بی توجهی کردند. رحاب جمعه اهل منطقه صعید و از نوبی های جنوب مصر است. او در یکی از محله های فقیرنشین بزرگ شده و همواره نگران این بوده که مبادا پدرش به دلیل آداب و رسوم با ورود او به عرصه هندبال مخالفت کند. ستاره تیم هندبال سامبر فرانسه و بانوی زیباروی هندبال مصر تسلیم شرایط نشد و آنقدر بر هدف خود پافشاری کرد تا سرانجام به رویای خود یعنی عضویت در یکی از تیم های لیگ برتر اروپایی رسید. اما با این حال، رحاب همچنان در آرزوی پوشیدن لباس تیم ملی کشورش است. رحاب جمعه در گفتگوی بی پرده با المجله درباره مشکلات فراوان خود از جمله اخراج از دانشگاه قاهره صحبت می کند. متن گفتگو را در زیر می خوانید:ماجرای اختلاف شما و فدراسیون هندبال مصر چیست؟

من با هیچ کس اختلاف شخصی ندارم. این مشکل همه بانوان هندبالیست مصر است. می خواهم برای تیم ملی مصر بازی کنم و لباس تیم ملی کشورم را به تن کنم. در چند سال گذشته خواسته ای درباره تشکیل تیم ملی هندبال بانوان مطرح کردم تا بتوانیم نام کشورمان را در محافل بین المللی مطرح کنیم. اما مشکل اصلی همه بانوان هندبالیست مصر این است که طرح واقعی و قابل اجرا برای مشارکت بانوان در بازی های گروهی مصر وجود ندارد. من با دست اندرکاران و مقامات فراوانی در این باره صحبت کردم اما ما در حال حاضر تیم ملی بانوان نداریم. شرایط پیچیده شده است. ما خواهان تشکیل تیم ملی برای حضور در مسابقات بین المللی هستیم اما همواره به بهانه های غیرمتقاعد کننده مورد بی توجهی قرار می گیریم. این اهمال و کم توجهی حکومت، هندبال بانوان مصر را به ورطه نابودی کشانده است.

به نظر شما، دلیل این بی توجهی چیست؟

آنها همیشه وعده های توخالی می دهند.

چرا به فکر گرفتن تابعیت کشور دیگری افتادید؟

در مورد گرفتن تابعیت و بازی در تیم ملی کشورهای دیگر، به من پیشنهادهای فراوانی شده است و این اولین مورد نیست. من همواره امیدوارم بود تا تیم ملی هندبال بانوان تشکیل شود و با فدراسیون هندبال مصر در این باره به توافق برسیم. گفتنی است بانوان ورزشکار مصری می توانند مثل مردان یا بهتر از آنان در عرصه ورزش فعالیت کنند.

چه کشورهایی به شما پیشنهاد اعطای تابعیت داده اند؟

این پیشنهاد از سوی سه کشور از جمله صربستان به من مطرح شده است.

آیا مصر تیم بانوان برای هندبال ندارد؟

اگر تیم ملی هندبال بانوان داشتیم که چنین خواسته ای مطرح نمی کردم. ما تیم ملی بانوان داشتیم و در سال 2012 در آخرین مسابقات قهرمانی شرکت کردیم اما منحل شد.

آیا شما و مروه عید عبد الملک که در لیگ برتر هندبال فرانسه بازی می کند خواسته های مشترکی دارید و در این باره با یکدیگر همکاری می کنید؟

ما همواره با یکدیگر در تماس هستیم و خواسته های مشترکی دنبال می کنیم که مهم ترین آن تشکیل تیم ملی هندبال بانوان است.آیا وزارت ورزش مصر خواسته شما را پیگیری می کند؟

یکبار سخنگوی رسمی وزارت جوانان و ورزش با من تماس گرفت و گفت که با وزیر صحبت کرده و وعده داد تا همه تلاش خود را در این زمینه به کار بگیرد.

عده ای بر این باورند که با توجه به حضور مصر در مسابقات قهرمانی مردان جهان زمان این اظهارات مناسب نبوده است. نظر شما در این باره چیست؟

عده ای فقط نیمی از واقعیت را می بینند. چندین پیشنهاد برای گرفتن تابعیت به من شده و آنها دوباره این پیشنهادها را در حال حاضر مطرح کردند. همه باید می فهمیدند که قصد من جلب توجه و منحرف کردن توجه رسانه ها درباره تیم ملی مردان نبوده است.

عده ای می خواهند درباره شما بیشتر بدانند.

رحاب جمعه حکایت مبارزه طولانی است که فعالیت ورزشی اش را از باشگاه النصر در محله فقیر نشین امبابه در استان جیزه آغاز کرد. من اولین دختر مصری بودم که در 18 سالگی وارد لیگ حرفه ای هندبال شدم.

.

شما از منطقه صعید مصر هستید. واکنش پدرتان درباره ورود شما به حوزه هندبال چه بود؟

در هفت سالگی ورزش هندبال را شروع کردم البته پدرم به دلیل آداب و رسوم مخالف بود. اما مادرم جانب مرا گرفت. تا 15 سالگی هندبال بازی می کردم بدون اینکه پدرم از این موضوع بویی ببرد. وقتی روزنامه ها درباره فعالیت ورزشی من نوشتند خیلی نگران بودم که نکند کتکم بزند یا تنبیه ام کند. اما پدرم بغلم کرد و گفت آفرین. سپس، وارد تیم ملی شدم و انگار دوباره متولد شدم و آینده تازه ای برای من رقم خورد. فعالیت حرفه ای ام را آغاز کردم و سپس به دعوت فدراسیون هندبال الجزایر در لیگ هندبال این کشور برای دو سال بازی کردم، چرا که مرا از دانشگاه قاهره به دلیل عدم شرکت در امتحانات اخراج کردند. من دوره امتحانات به خارج سفر کرده بودم. بعد من و برادرم به دانمارک رفتیم و درآنجا ادامه تحصیل دادم و در فرانسه هم برای مدتی عضو یکی از تیم های لیگ برتر بودم. بازی در فرانسه مهم ترین رویداد فعالیت حرفه ای ام بود. در آنجا به مدت دو سال بازی کردم و گل زن مسابقات بودم.

به نظر شما، چرا هندبال بانوان در مصر آنطور که باید و شاید گسترش پیدا نکرده است؟

ورزش هندبال بانوان در مصر هنوز گسترش چندانی پیدا نکرده و باید فدراسیون هندبال و وزارت ورزش و جوانان برای ارتقای جایگاه هندبال بانوان تلاش بیشتری کنند.