پست های مهم ان جی او های مصر در دست پناهجویان

قاهره – المجله

گروهی از شهروندان سوریه به دلیل جنگ در کشورشان راهی مصر شدند و در آنجا از حمایت های گوناگون برخوردار شدند. بسیاری از آنها بعد از اینکه در مصر جاگیر شدند و کاری برای خودشان دست و پا کردند پله های ترقی را طی کردند و در پست های رده بالا و مهمی در سازمان ها و نهادهای مدنی مشغول به کار هستند. این گروه به دنبال کمک به پناهجویان و توانمند سازی اقتصادی آنها هستند تا اینکه سختی و دشواری غربت و آوارگی آنان به حکایت های موفقیت تبدیل شود و خطوط توهمی میان من و دیگری از بین برود.

در آوریل 2013، الهام حسن حوی همراه همسر و فرزندانش از سوریه به مصر مهاجرت کرد. او مدتی در برخی مدارس ویژه پناهجویان سوریه در مصر مشغول تدریس شد و در حال حاضر در یکی از کارگاه های آموزشی وابسته به یک موسسه مردم نهاد قلاب دوزی می کند. الهام از همان کودکی به صنایع دستی علاقمند بود. او رفته رفته مهارت بیشتری در این حرفه کسب نمود و به عنوان سرپرست کارگاه قلاب دوزی تعیین شد. هر چند الهام به موقعیت بالاتر شغلی دست یافته اما حالا به دلیل همین جایگاه شغلی بالاتر به زنان و دختران کارآموز فراوانی کمک می کند.

الهام حسن حوی به «المجله» گفت «وقتی شما کار انفرادی انجام می دهید فعالیتی روتین است اما زمانی که شغلتان با کمک به دیگران همراه باشد باید همه تلاشتان رو به کار گیرید. حس شادی که توی چهره مردم می بینید به شما نیرو می دهد تا با گذشت و بخشش بیشتری به کارتان ادامه دهید. کمک به دیگران ارزش والایی است و اینکه شما به دیگران کمک می کنی تا شغل خوبی پیدا کنند و از پس شرایط اقتصادی دشوار بربیایند و خودشان را ثابت کنند حس بسیار قشنگی به شما می دهد تا به ارزش زندگی پی ببرید».

او خاطر نشان کرد «من با راه اندازی کارگاه صنایع دستی و سرپرستی این کارگاه به هدف ثبات اقتصادی و غلبه بر مشکلات اقتصادی رسیدم. علاوه بر این، من توانستم به اهداف خود دست یابم. این کار بیشتر برای من یک نوع سرگرمی بود اما حالا به حرفه ای تبدیل شده که خیلی به آن علاقه دارم. کار در این کارگاه این فرصت را در اختیار من قرار داد تا به زنان پناهجوی فراوانی کمک کنم. می توانم درباره تجربه کاری خود بگویم که این فعالیت منجر به تقویت ثبات عاطفی و روانی شمار فراوانی از زنان پناهجو شد. پناهجویان زن بسیاری به کارگاه مراجعه می کردند و به مشکلات روحی و روانی مبتلا بودند. گروه دیگری هم بودند که بیماری های دیگری مثل صرع و افسردگی و اوتیسم داشتند که شرایطشان به دلیل  فعالیت کاری و موفقیت بهبود قابل ملاحظه ای یافت».

سازمان های مردم نهاد در مصر که به پناهجویان کمک می کنند به ابزارهای موثر و قابل اجرا در این زمینه روی آوردند. استخدام در شغل های مختلف اداری یا مشارکت در فعالیت ها و برنامه های گوناگون از جمله توانمندسازی اقتصادی از جمله برنامه های ان جی اوها برای کمک به پناهجویان زن و مرد است. پناهجویان می توانند در دوره های رایگان آموزشی صنایع دستی گوناگون از جمله محصولات چرمی و قالی بافی و قلاب دوزی و ملیله دوزی و نیز نجاری و لوله کشی و بنایی شرکت کنند. این ان جی اوها در کنار برگزاری کلاس های رایگان و پرداخت هزینه تولید به بازاریابی محصولات خود هم می پردازند.

ان جی اوها با مشارکت در نمایشگاه های فصلی صنایع دستی یا برگزاری نمایشگاه های خاص خودشان به پناهجویان کمک می کنند.

رشا ابو المعاطی مدیر اجرایی ان جی اوی «فرد» به «المجله» گفت «ما با شیوه های متعددی به پناهجویان کمک می کنیم؛ شیوه هایی همچون استخدام در شغل های اداری یا در فعالیت ها و پروژه هایی که انجام می دهیم. وقتی که پروژه جدیدی آغاز می کنیم آگهی استخدام منتشر می کنیم. ما پرسنلی از اتباع کشورهایی مثل سوریه و یمن و لیبی و سودان و نیز مصر داریم. پناهجویان دستاوردهای چشمگیری کسب کردند و بسیاری از آنان ارتقای شغلی یافتند و حالا در پست های ریاستی پروژه ها و برنامه های گوناگون مشغول فعالیت هستند».

او افزود «توانمندسازی اقتصادی یکی از برنامه های مهمی است که از طریق آن می کوشیم تا به پناهجویان کمک کنیم. ما کلاس های آموزش رایگان صنایع دستی برای پناهجویان فراهم می کنیم تا بتوانند مهارت هایشان را ارتقا دهند. کارگاه های تولید صنایع دستی گوناگونی برگزار می کنیم. محصولات پناهجویان در نمایشگاه ها عرضه می شود و ما برای این محصولات بازاریابی می کنیم. ما با شماری از کارخانه های مستقر در منطقه صنعتی نزدیک به مقر ان جی او در شهر ششم اکتبر قرارداد امضا کردیم که برای پناهجویان کارآموز شغل ایجاد می کنند».

کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل در مصر در تازه ترین گزارش خود گفت «آمار کلی پناهجویان ثبت نام شده در این نهاد تا اواخر جولای حدود 209 هزار و 393 نفر اعلام شده است. اما آمارهای دیگری هم وجود دارند که شمار پناهجویان را بسیار بیشتر از این رقم می دانند چرا که اغلب این پناهجویان در کمیساریای عالی پناهندگان ثبت نام نکرده اند.» عبد الفتاح السیسی رییس جمهور مصر در سپتامبر 2016 گفت که حدود 5 میلیون پناهجو در مصر وجود دارند.

ابوعبیده عظم یکی از پناهجویان سوریه است که به عنوان هماهنگ کننده برنامه توانمند سازی اقتصادی در موسسه فرد مشغول به کار است. او به «المجله» می گوید «کار خود را به عنوان داوطلب در موسسه آغاز کردم اما رفته رفته ارتقای شغلی پیدا کردم و در پست های فراوانی کار کردم تا اینکه سرپرست برنامه توانمندسازی اقتصادی شدم. من از اینکه می توانم به مردم فارغ از اینکه اهل کجا هستند کمک کنم خیلی خوشحالم. پناهجویان با توانمندسازی اقتصادی و ایجاد شغل می توانند زندگی دوباره ای شروع کنند و همه مشکلاتی که بر اثر جنگ داشتند را پشت سر بگذارند».

برنامه توانمندسازی اقتصادی عمدتا روی زنان به عنوان قشر نیازمندتر تمرکز دارد. کمیساریای پناهجویان سازمان ملل با انتشار گزارشی در ماه اوت 2017 گفت «زنان 48 درصد پناهجویانی را که در این سازمان ثبت نام کرده اند تشکیل می دهند. 58 درصد پناهجویان مقیم مصر از سوریه و 17 درصد سودانی هستند».

فردوس محمد سالم یک پناهجوی یمنی به «المجله» گفت «من در یمن طراح دکوراسیون داخلی بودم. وقتی به مصر آمدم در یک دوره آموزشی قلاب بافی شرکت کردم و بعد از آن هم در پست های گوناگونی مشغول به کار شدم تا اینکه به عنوان هماهنگ کننده پروژه این ان جی او منصوب شدم. این پروژه شامل کارگاه ها و دوره های آموزش صنایع دستی است.  این موسسه امکانات آموزشی و ابزارهای تولید و مواد اولیه در اختیار پناهجویان قرار می دهد و برای محصولاتشان بازار یابی می کند و پناهجویان از درآمد حاصل از فروش محصولات استفاده می کنند».

او در ادامه گفت «من در اوایل به خاطر اینکه شغلی پیدا کردم و می توانم معیشت زندگی خانواده ام را تامین کنم خیلی خوشحال بودم اما حالا خوشحالی ام از کمک و آموزش زنان دیگر برای پیدا کردن شغل مناسب و ثبات و پشت سر گذاشتن همه دردها و مصیبت هایشان در جریان جنگ در کشورشان وصف نشدنی است».