عضو یک ارگان تجاری آمریکا به «المجله»: حمایت از مصرف کننده و رقابت برابر عامل اصلی رشد اقتصادی

 

واشنگتن – جوزف براودی*

نوا جاشوا فیلیپس یکی از پنج عضو کمیسیون تجارت فدرال آمریکا است. او کاندیدای پیشنهادی پرزیدنت ترامپ برای تصدی این شغل بود و پارسال از مجلس سنای آمریکا رای اعتماد گرفت. فیلیپس به سرعت پله های ترقی را در حوزه حقوقی طی کرد. او به عنوان وکیل در شرکت های معروف وکالت در نیویورک و واشنگتن کار کرده و مشاور ارشد سناتور جان کورنین بوده است.

فیلیپس در گفتگو با «المجله» درباره فعالیت خود در کمیسیون تجارت فدرال آمریکا و تاثیر این ارگان بین المللی و درس هایی که آمریکا درباره امتیازات رقابت برابر و حمایت از مصرف کننده آموخته سخن گفت. متن این گفتگو به شرح زیر است:

وظایف و مسئولیت کمیسیون تجارت فدرال آمریکا چیست؟

کمیسیون تجارت فدرال یک ارگان مستقل حکومتی است که برای مبارزه با احتکار در سال 1915 آغاز به کار کرد. فعالیت کمیسیون تجارت فدرال آمریکا حدود 25 سال بعد از تصویب اولین قانون ضد تراست شرمن شروع شد. پرزیدنت نیلسون و گروهی از سیاستمداران آمریکایی در آن زمان بر این باور بودند که باید نهاد ویژه برای تشخیص امور قانونی و غیر قانونی و نیز اتخاذ اقدامات لازم برای اجرای قانون راه اندازی شود. کنگره آمریکا در دهه سی قرن بیستم اختیارات و وظایف مبنی بر حمایت از مصرف کننده را به کمیسیون تجارت فدرال آمریکا واگذار کرد. بدین ترتیب بود که ما توانستیم اقدامات لازم برای مقابله با نابرابری و فریبکاری اتخاذ کنیم.
البته اختیارات واگذار شده به این نهاد در زمینه حمایت از مصرف کننده بیشتر از حوزه رقابت است. ما اختیارات گوناگونی برای حمایت از مصرف کننده داریم از جمله مساله حفظ حریم خصوصی که در پنجاه سال گذشته همواره مطرح بوده و اکنون به یک مساله بدیهی در آمریکا تبدیل شده است. ما در این حوزه اختیارات گسترده ای داریم و به همین دلیل، این نهاد اکنون در کانون توجه بین المللی در حوزه قوانین رقابت و حفظ حریم خصوصی قرار گرفته است.

موضوع رسوایی فیسبوک واینکه فیسبوک اطلاعات کاربران را بدون اجازه آنها در اختیار شرکت های خصوصی قرار داده توسط کمیسیون تجارت فدرال آمریکا مطرح شد.

ما علنا اعلام کردیم که تحقیق درباره فیسبوک را آغاز کردیم. چیز بیشتری به جز آنچه مطرح شده ندارم. همه می دانند که فیسبوک باید قوانین ما را رعایت کند. ما این مساله را حل کردیم اما آنها موظف به رعایت ضوابط معینی هستند. در کل، دو رویکرد در زمینه حفظ حریم خصوصی اتخاذ کردیم. نخست: در نظر گرفتن قوانین معین و مشخص در زمینه رعایت حریم خصوصی. دوم: هیات عمومی حمایت از مصرف کننده تاسیس شده که وظیفه نظارت بر اقدامات و رفتارهای غیر قانونی و تخلفات را به عهده دارد.

روند تشخیص فعالیت غیر قانونی شرکت ها به چه نحوی انجام می شود؟

ما با توجه به اخبار منتشر شده و نیز شکایت و نارضایتی مصرف کنندگان درباره قانونی یا غیر قانونی بودن مورد مطرح شده اقدامات قانونی در این زمینه تصمیم گیری می کنیم.

چگونه کمیسیون تجارت فدرال آمریکا می تواند علیه فعالیت های غیرقانونی برون مرزی تصمیم گیری کند؟
کمیسیون تجارت فدرال آمریکا با همکاری وزارت دادگستری نقش مهمی در عرصه بین الملل ایفا می کند. این نهاد به کشورها کمک می کند تا قوانین خود را با اصول و مقررات مناسب برای مصرف کنندگان آمریکایی و نیز دیگر کشورهای جهان به روز کنند. ما همچنین دفتر امور بین الملل داریم که وظیفه تسهیل اجرای قانون در تخلفات برون مرزی و نیز آگاهی رسانی را بر عهده دارد. این واحد وظیفه دارد تا اقدامات کمیسیون را برای کشورهای دیگر توضیح دهد. نمایندگان نهادهایی که در کشورهای دیگر کارکرد مشابه دارند در جلسات کمیسیون تجارت فدرال آمریکا حاضر می شوند و ما نیز نمایندگان کمیسیون را برای مشارکت در نشست های موسسات بین المللی در بخش رقابت و حمایت از مصرف کننده اعزام می کنیم.

 

 

آیا شما با حکومت های دموکراتیک نیز همکاری می کنید؟

حکومت های دموکراتیک نقش قابل ملاحظه ای در این نهاد ایفا می کنند. اما با کشورهای دیگری هم همکاری می کنیم.

شما به عنوان ارگانی که در راستای دست یابی به توسعه فعالیت می کنید چه پیامی برای کشورهای دیگر دارید؟ واکنش کشورها به نقش این ارگان چیست؟

به نظرم، ما بخشی از یک نظام بزرگتر هستیم که در راستای حاکمیت قانون می کوشد. ما به عنوان یک نهاد مستقل قوانین خاصی داریم و اجرای سیاست های درست به دور از گرایش های سیاسی یکی از اهداف این موسسه است. شرکای این ارگان در بازار می توانند روی اقدامات غیر سیاسی ما حساب باز کنند. باید گفت که این رویکرد برای هر کشوری –با هر سیستم حکومتی- مهم است. البته من نمی توانم در این باره اظهار نظر کنم اما بی تردید نارضایتی در جوامع با سیستم حکومت استبدادی وجود دارد. اجرای اصول سیاست اقتصادی با نگاه بی طرفانه یکی از شاخص های خوب به شمار می رود و به گمانم، این رویکرد می تواند پشتوانه ای برای جذب سرمایه گذاری مستقیم خارجی باشد.

نخبگان اقتصادی در برخی کشورها شاید تصور کنند که فعالیت های رقابتی نابرابر یا عدم ترجیح قوانین حمایت از مصرف کنندگان حق آنهاست. چطور آنها را متقاعد می کنید تا در رفتارشان بازنگری کنند؟

قوانین رقابت و ضد انحصار و حمایت از مصرف کننده به منظور حفظ و تداوم فعالیت بازار وضع شده که منجر به حمایت از توسعه می گردد. قانون رقابت برای تنظیم قواعد و خط مشی تعاملات شرکت ها وضع شده و شرکت ها باید از آن پیروی کنند. به عنوان مثال، قوانین مربوط به ثابت نگه داشتن قیمت ها و جلوگیری از دستکاری در مناقصات منجر به پایین نگه داشتن هزینه ها برای مصرف کنندگان و اطمینان بخشی به بازار می شود. به همین دلیل، حمایت از مصرف کننده و اینکه آنها بدانند که حکومت حامی آنهاست به مردم انگیزه می دهد تا به بازار بروند و خرید کنند. همین مساله به خودی خود منجر به حفظ سرمایه گذاری می شود. باید از این زاویه به مساله نگاه کرد: اگر تنها به مسوولیت نظارتی بر بازار اکتفا کنیم مصرف کنندگان باید تلاش زیادی به خرج دهند تا اطمینان حاصل کنند که فروشگاه ها فریبکاری نمی کنند. به همین دلیل، مردم معمولا به فروشگاه هایی که به آنها دسترسی ندارند چندان اطمینان نمی کنند. دولت می تواند نقش مهمی در تعیین قواعد خرید و فروش در این باره ایفا کند. مصرف کنندگان به خوبی از این قواعد باخبر هستند. مثلا، اگر شما اطمینان داشته باشی که اگر شرکتی شما را گول بزند از لحاظ قانونی با مشکل روبرو می شود در این صورت پول خود را با اطمینان بیشتری در آن فروشگاه خرج می کنید. خب، اگر ضوابطی در این زمینه وجود داشته باشد مصرف کنندگان احتیاط کمتری در خرید به خرج می دهند چرا که می دانند قوانینی وجود دارد که شرکت ها موظف به رعایت آن هستند. بنابراین، قوانین رقابت و حمایت از مصرف کنندگان به شرکت ها و مصرف کنندگان اطمینان می دهد که با خیال آسوده می توانند در بازار فعالیت کنند و هر دو طرف به سرمایه گذاری و خرید تشویق می شوند و همین منجر به رشد اقتصادی می گردد.

وقتی حکومتی از انحصار شرکت ها سود می برد طرفداران اصلاحات همواره با موانع متعددی برای اجرای خواسته هایشان روبرو هستند. چه مصلحتی می تواند یک سیستم سیاسی فاسد را متقاعد کند تا در ساز وکاری که از آن سود می برد تغییر ایجاد کند؟

دو دلیل وجود دارد: جلب اعتماد شرکت ها و مصرف کنندگان. در رابطه با شرکت ها باید گفت هنگامی که شرکت ها بدانند که قانون باید رعایت شود و هنگامی که بدانند دقیقا چه اقداماتی می توانند انجام دهد فضای رقابت ایجاد می شود. این رویکرد باعث رفاه مند تر شدن مصرف کنندگان می شوند. مصرف کننده گزینه های بیشتر با قیمت پایین در اختیار دارد. اجبار شرکت ها برای رقابت منصفانه باعث افزایش ارتقای کارکرد شرکت ها می شود. در رابطه با مصرف کنندگان باید گفت که مصرف کننده تنها به دنبال قیمت پایین و کالای بیشتر و نوآوری و کیفیت بالا نیست بلکه از فساد هم بدش می آید. رقابت از فساد جلوگیری می کند.

رویدادهای تاریخی نشان می دهد که مردم وقتی می بینند قوانین و ضوابط اجرا نمی شوند و نگران پارتی بازی و دستکاری و تقلب هستند احتمال وقوع ناآرامی های اجتماعی می رود.

آیا می توانید یک مورد از ناآرامی های اجتماعی در آمریکا را بازگو کنید؟

مردم در دهه هفتاد میلادی، در دوره نیکسون همواره دغدغه این را داشتند که دولت از سلطه سیاسی یا نظارت با انگیزه سیاسی بیشتر از آنچه در قانون ضد تراست آمده بهره می گیرد. این موضوع در خود آمریکا رسوایی به بار آورد. به یاد می آورم کاخ سفید به ریاست نیکسون به وزارت دادگستری سفارش کرده بود تا قانون ضد تراست برای جلوگیری از پارتی بازی سیاسی را اجرا نکند. در آن زمان، مطبوعات و مردم بسیار خشمگین بودند. این یک رسوایی بزرگ بود که به بحران بزرگی در آن زمان تبدیل شد.

 

*نویسنده و تحلیلگر سیاسی و متخصص در مسائل عربی.